JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Lidé v Praze protestovali proti opatřením, policie řešila hlavně roušky

ČESKO: Celkem asi 500 lidí demonstrovalo v Praze na Střeleckém ostrově a Letné proti vládním protikoronavirovým opatřením. Policie řešila hlavně nenasazené roušky. Ti, kteří opatření ani po výzvě nerespektovali, nahlásí správním orgánům. Protesty aktuálně dál pokračují další akcí na Letné.

Na Letenské pláni pokračuje prvomájová demonstrace. „Demonstrace stále probíhají. Aktuálně se počet demonstrujících snižuje,“ uvedl pro iDNES  mluvčí policie Jan Daněk.

Na místě je stále zhruba 200 lidí a akci monitorují desítky policistů. „Opět u účastníků dochází k nedodržování protiepidemických nařízení ohledně zakrytí dýchacích cest. Osoby budeme oznamovat správnímu orgánu,“ doplnil Daněk.

První demonstrace na pražské Letné proběhla v sobotu okolo druhé hodiny. Protestující na Letné po poledni vykřikovali hesla jako „Svobodu!“, či „Pravdu!“. Požadují také demisi vlády. V davu se objevují transparenty hlásající „Do škol bez podmínek“, „Stop covid teroru“.

Na demonstraci vystoupil mimo jiné i advokát Norbert Naxera, který kvůli vládním nařízením podal již několik žalob. Akce se účastnilo ke dvěma stovkám lidí.

Policie kontrolovala nedodržování protiepidemických opatření . „Ti, kteří nedodržují opatření, legitimujeme a oznámíme to správnímu orgánu,“ uvedl mluvčí policie Jan Daněk. Celá demonstrace na podporu občanských svobod se podle něj nesla v klidném duchu.

Na Střeleckém ostrově byla většina lidí bez roušek

Už dopoledne se na na Střeleckém ostrově se asi 250 lidí sešlo na akci poslance Lubomíra Volného. Akce začala asi o hodinu později kvůli zpoždění Volného. Při příchodu poslance účastníci protestu tleskali. Řada z nich držela české vlajky.

„Osoby, které to nerespektovaly zakrytí úst a nosu, oznámíme správnímu orgánu, kdy jim hrozí několikatisícová pokuta. Budeme oznamovat i svolavatele akce, který také nedodržel pravidla stanovená shromažďovacím zákonem v souvislosti s protiepidemickými opatřeními,“ doplnil Daněk.

Během Volného projevu, ve kterém se mimo jiné vyjadřoval proti povinnosti nošení roušek, policisté spustili výzvu účastníkům k dodržování protikoronavirových opatření. Volný poté vyzval lidi k chůzi po prostranství Střeleckého ostrova, což nazýval sportovní aktivitou, a pokračoval v projevu.

Protestovalo se také na Petříně

Prvomájovou akci uspořádalo také politické hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES. Na demonstraci na Petříně se v sobotu odpoledne sešla přibližně stovka lidí. Účastníci se sešli na Újezdě, odkud se pochodem vydali k Petřínské rozhledně.

V parku je Smetanovou skladbou Vltava v úpravě pro housle přivítala hudba skupiny Lovci Nedvědů hrající repertoár Františka a Jana Nedvěda. „Máme jediný cíl, život bez jakýchkoliv podmínek,“ řekl v úvodním projevu předseda hnutí a majitel pražské restaurace Šeberák Jakub Olbert.

Organizátoři ve svých projevech za souhlasného potlesku přítomných kritizovali vládní nařízení, která označili za „ukrajování svobody“. Odmítli testování jako nespolehlivé a v některých částech projevů vyzvali k občanské neposlušnosti. Vedle projevů a hudby přítomným nabídli pivo z pojízdného stánku a možnost polibku pod nedalekou rozkvetlou třešní s předsedou hnutí Olbertem.

Na travnaté ploše přítomní dodržovali rozestupy, jen málokdo však měl na tváři respirátor. Přítomní policisté proti účastníkům demonstrace nijak nezasahovali. Hnutí vzniklo sdružením lidí, kteří nesouhlasí s kroky vlády proti šíření covidu-19. V minulosti organizovala proti opatřením protestní akce nebo vyzývala restaurace a další podniky, aby navzdory nařízením otevřely. Podle místopředsedy hnutí Jiřího Janečka zatím pod peticí „Za normální svět – otevřeme Česko“ získali přibližně 10 tisíc podpisů.

Demonstrace probíhaly i na jiných místech Česka. V Brně se zhruba 70 protestujících sešli na náměstí Svobody. Policie akci monitorovala. „Demonstrace byla poměrně poklidná. Policie neevidovala žádné vážnější narušení pořádku,“ objasnil pro iDNES mluvčí brněnské policie David Chaloupka.

„Vzhledem k několika nahlášeným shromážděním na sobotu 1. května v centru metropole, se pražská policie připravuje na bezpečnostní opatření, jehož cílem bude především zajištění klidu a veřejného pořádku v ulicích Prahy. Na opatření se bude podílet několik stovek policistů z pořádkové, dopravní, ale i kriminální služby,“ uvedla policie na svém webu.

Policie spolupracuje také se strážníky městské policie. Kontrolovat budou hlavně dodržování protiepidemických opatření: „Upozorňujeme na nutnost dodržovat vládní nařízení v souvislosti s výkonem práva shromažďovacího, kdy každý účastník je povinen mít zakryté dýchací cesty a dodržovat rozestupy alespoň 2 metry.“.

Podle opatření ministerstva zdravotnictví platí, že se musejí účastníci veřejných shromáždění rozdělit do skupin po nejvýše 20 lidech, a to při zachování rozestupů mezi skupinami alespoň dva metry. Zároveň každý účastník musí mít ochranu dýchacích cest.

 

Zdroj: https://www.idnes.cz/

 

Odeslat komentář