JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Líder poľskej vládnej strany PiS Jaroslaw Kaczynski: Poľské médiá budú poľské nielen majetkovou štruktúrou, ale aj vlasteneckým obsahom

POĽSKO: Minulý týždeň obhájil svoj prezidentský úrad v Poľsku Andrzej Duda z vládnej konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS), keď získal 51,21 percent hlasov. Dudovho protikandidáta, varšavského primátora Rafala Trzaskowského z opozičnej proeurópskej Občianskej platformy (PO), podporilo 48,79 percenta ľudí.

PiS už dlhodobo obviňuje zahraničné médiá zo zasahovania do vnútorných záležitostí Poľska, a tvrdí, že v krajine by mali mať silnejšiu pozíciu domáce médiá. Podobnú rétoriku voči zahraničnej tlači zvolil počas kampane pred júlovými prezidentskými voľbami aj opätovne zvolený prezident Andrzej Duda. Zahraničné médiá totiž podľa neho verejnosť v predvolebnom období zavádzali klamlivými informáciami.

Na otázku, či PiS zavedie reformy v spomínanej oblasti ešte pred koncom funkčného obdobia súčasnej vlády, Kaczynski vyjadril presvedčenie, že sa tak stane už čoskoro.

„Podarí sa nám to oveľa skôr (než pred koncom nášho volebného obdobia), prinajmenšom na legislatívnej úrovni, avšak úspech tohto procesu súvisí s mnohými zmenami, ktoré musíme spraviť v našej krajine, ako aj s medzinárodnými vzťahmi,“ uviedol.

Nové pravidlá, ktoré by sa mohli v krajine zaviesť, sú ešte stále predmetom analýz a diskutuje sa o nich, dodal šéf PiS. Zvažujú sa pritom viaceré možnosti – jednou z nich je odkúpenie regionálnych novín, viaceré z ktorých vlastnia nemecké mediálne spoločnosti, napísal minulý týždeň poľský denník Gazeta Wyborcza s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa PiS.

Akýkoľvek nový zákon musí podľa PiS dodržiavať pravidlá EÚ – to by však mohlo strane znemožniť jej úsilie o výrazné oslabenie vplyvu zahraničných médií, ako napríklad stanice TVN, poznamenala Reuters.

Exposlanec NR SR Rafael Rafaj v tejto súvislosti uviedol, že úspech Andrzeja Dudu ho „veľmi teší“. Upozornil však najmä na zaujímavú myšlienku, ktorú po voľbách vyslovil líder vládnej strany PiS Jaroslaw Kaczynski.

„Upozornil, že nemožno podceňovať vplyv médií či iných centier ovplyvňujúcich názory mladých, ktorí majú menej životných skúseností, a tak môžu ľahšie podľahnúť rôznemu presviedčaniu. Kaczynski uviedol, že vláda urobí všetko pre to, aby sa situácia vrátila do normálu, ale neurobí nič, čo by bolo proti slobode médií.“

Jarosław Kaczyński vyjádřil názor, že v tomto případě si musíme vzít vzor ze  západních zemích a tvrdě hájit svou suverenitu v projednávané oblasti.

„V zemích na západ od našich hranic existují různé předpisy, které v Polsku vůbec neexistují, a určitě by se na ně mohlo odkazovat. A k tomu ale ještě nechci mluvit, “ řekl Jarosław Kaczyński.

„Analyzujeme to, diskutujeme o tom, ale najednou je to ďábelské,“ řekl.

A jak je to v ČR? Komu patří média? Čechům, českým firmám?….

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář