Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
SVĚT: (Olivia Cook, Natural News) Lieky na riedenie krvi, respektíve antikoagulanciá, sa používajú na prevenciu krvných zrazenín, ktoré môžu viesť k vážnym zdravotným problémom.
Lekári často predpisujú lieky na riedenie krvi z dôvodu, aby znížili riziko, že pacienta postihne niektorá z nasledujúcich chorôb.
Srdcový infarkt – vzniká, keď krvné zrazeniny zablokujú tepny zásobujúce vaše srdce krvou.
Mŕtvica – spôsobená zrazeninami, ktoré upchávajú malé krvné cievy v mozgu a bránia prietoku krvi.
Hlboká žilová trombóza (DVT) – spôsobená tvorbou zrazenín v hlavných žilách na nohách (menej často v rukách, panve a iných veľkých žilách v tele). Môže sa stať nebezpečnou, ak sa zrazeniny presunú do vášho srdca alebo pľúc.
Pľúcna embólia – spôsobená zrazeninou, ktorá blokuje tepnu v pľúcach, čím vážne bráni prietoku krvi.
Podľa kardiológa z Dukovej univerzy napriek zamýšľaným výhodám je závažné krvácanie z liekov na riedenie krvi ako heparín, dabigatran a warfarín v súčasnosti hlavnou príčinou smrti na pohotovostiach.
Lieky na riedenie krvi: nebezpečný hazard
Hoci sú lieky na riedenie krvi pre niektorých ľudí dôležitým liekom, bohužiaľ spôsobujú vážne vedľajšie účinky. Lieky na riedenie krvi sa delia do dvoch hlavných kategórií:
1. Antikoagulanciá
Táto kategória liekov spomaľuje zrážanie krvi tým, že zasahuje do určitých chemických reakcií vo vašom tele. Hlavné triedy antikoagulancií zahŕňajú heparín, novšie priame perorálne antikoagulanciá a antagonisty vitamínu K, ako je warfarín.
Najmä warfarín môže spôsobiť závažné krvácanie do mozgu, tráviaceho traktu a očí. Ďalšie hlásené vedľajšie účinky zahŕňajú zmenenú chuť, nadúvanie, plynatosť, nevoľnosť, bolesť žalúdka a vracanie.
(Súvisiace: Výskumníci uvádzajú, že krvácanie do mozgu v dôsledku používania antikoagulancií sa od 90. rokov minulého storočia zvyšuje.)
Pacienti, ktorým je predpísaný warfarín, musia byť informovaní o jeho potenciálne nebezpečných interakciách s potravinami, doplnkami stravy a inými liekmi, vrátane antibiotík, antimykotík, byliniek (ako cesnak a kurkuma), potravín bohatých na vitamín K, vitamínu E a iných antikoagulancií a protidoštičkových látok.
2. Protidoštičkové látky
Sú to lieky, ktoré zabraňujú zlepeniu krvných buniek nazývaných krvné doštičky a tvorbe zrazenín. Aspirín je dobre známym príkladom perorálneho lieku brániacim zhlukovaniu krvných doštičiek.
Ďalej sem patria lieky ako: cilostazol (Cilozex), klopidogrel (Clopidogrel), dipyridamol, pentoxifylín (Agapurin, Pentoxifyllinu), prasugrel (Bewim, Efient, Sigrada) a tikagrelor (Brilique).
Injekčné protidoštičkové látky zahŕňajú lieky eptifibatid (Integrilin) a tirofiban.
Medzi najčastejšie vedľajšie účinky protidoštičkových liekov patrí astma vyvolaná aspirínom, krv v moči, ťažkosti s dýchaním, ľahké modriny, nízky počet krvných doštičiek, nosové polypy, krvácanie z nosa a ťažké krvácanie do žalúdka.
Interakcie, na ktoré si treba dávať pozor, zahŕňajú alkohol, diuretiká (lieky na odvodnenie), nesteroidné protizápalové lieky (ako paracetamol a ibuprofén) a steroidné lieky.
Čo treba zvážiť, ak používate lieky na riedenie krvi
Tu je niekoľko kľúčových bodov, ktoré je potrebné zvážiť, ak užívate lieky na riedenie krvi:
1. Vyhnite sa vysoko rizikovým aktivitám. Aby ste predišli nebezpečnému krvácaniu, vyhýbajte sa činnostiam, ktoré predstavujú vysoké riziko poranenia. S vaším praktickým lekárom prediskutujte, aké aktivity sú pre vás bezpečné.
2. Buďte opatrní pri používaní iných liekov. Niektoré antibiotiká a antimykotiká môžu zvýšiť účinnosť liekov na riedenie krvi, čím sa zvyšuje riziko krvácania. Pred použitím voľne predajných liekov a doplnkov sa vždy poraďte so svojím lekárom.
3. Zvážte prírodné možnosti riedenia krvi. Porozprávajte sa so svojím praktickým lekárom o prírodných alternatívach, ktoré by vám mohli zlepšiť krvný obeh a znížiť riziko tvorby zrazenín. (Súvisiace: 9 prírodných liekov na riedenie krvi, ktoré už možno máte doma.)
4. Nevynechávajte dávkovanie. Užívajte lieky presne podľa predpisu. Ak vynecháte dávku, poraďte sa so svojím lekárom. Používanie dennej krabičky vám môže pomôcť udržať užívanie liekov pod kontrolou.
5. Obmedzte konzumáciu alkoholu. Alkohol môže znížiť účinky liekov na riedenie krvi tým, že ovplyvňuje schopnosť pečene spracovať alkohol aj lieky.
6. Dávajte si pozor na príznaky krvácania. Príznaky ako čierna stolica, únava, bledá pokožka a dýchavičnosť môžu naznačovať vnútorné krvácanie. Rýchle krvácanie môže spôsobiť príznaky podobné mŕtvici, prípadne bolesti brucha či chrbta.
7. Sledujte ďalšie vedľajšie účinky. Lieky na riedenie krvi môžu spôsobiť nevoľnosť a nízku hladinu červených krviniek, čo môže viesť k závratom, celkovej telesnej nevoľnosti a dýchavičnosti.
Viac podobných článkov nájdete na stránke DangerousMedicine.com (Nebezpečná medicína).
AUTOR: Olivia Cook
Překlad: BadatelNet
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi