Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
EU: Velkolepá a extrémně drahá večeře se zdá být vrcholem návštěvy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona ve Spojených státech. Účelem cesty ale vůbec nebylo hledání gastronomických požitků. O čem se Macron snažil Bidena přesvědčit a proč byl nakonec velmi zklamán?
Třídenní návštěva prezidenta Macrona ve Spojených státech skončila ničím. Provládní tisk, který je ve Francii vycvičen tak, aby s fanfárami a přehnanou okázalostí „prodával“ i sebemenší úspěch, diskutuje o x-té vlně covidu a možných výpadcích elektřiny. Jako by se návštěva, do které se vkládaly takové naděje vůbec neskutečnila.
O návštěvě Macrona se samozřejmě píše a mluví, ale ne na titulních stránkách a jakoby neochotně.
Macron doufal, že se mu podaří přesvědčit Joea Bidena, aby přehodnotil nebo alespoň zmírnil některá ustanovení zákona o snižování inflace, schváleného před několika měsíci.
V EU je tento zákon považován za „potenciální hrozbu pro trh práce a ekonomickou prosperitu v Evropě i mimo ni“. Doufalo se, že Macron přesvědčí Bidena, aby tento zákon přehodnotil nebo alespoň zmírnil. Macron byl navíc nespokojen s extrémně vysokými cenami za zkapalněný plyn, který Spojené státy dodávají do Evropy. Proto byla cestě francouzského prezidenta ve Spojených státech přikládána taková důležitost – a zklamání se tak jen vyostřilo.
V rámci své politiky zničení Evropy, jakožto jednoho ze svých hlavních ekonomických konkurentů, Washington zavedl nové páky ke zničení Starého světa.
Jde o návrh zákona nazvaný Zákon o snižování inflace, který Biden podepsal v srpnu. Má za cíl poskytovat štědré dotace firmám vyrábějícím zejména elektromobily, baterie nebo obnovitelné zdroje energie – za předpokladu, že jsou vyráběny na americké půdě.
Celkově „zákon o snižování inflace“ – spolu s nízkými, v porovnání s Evropou, cenami energií na domácím americkém trhu – vytváří mnohem příznivější podmínky pro práci v USA jakéhokoli evropského podniku. Desítky velkých společností již přesouvají svou výrobu z Evropy do Spojených států kvůli vážné energetické krizi ve Starém světě.
Macron označil zákon o inflaci a přesun výroby do Spojených států za superagresivní pro Francii s tím, že problém Washingtonu bude vyřešen na úkor Paříže. Informuje o tom list Financial Times.
Macron věří, že nový americký zákon o inflaci a klimatu, který dotuje americké firmy, negativně ovlivní vztahy mezi západními zeměmi.
„Opatření posledních měsíců jsou opatřeními, která rozdělí Západ,“ řekl francouzský prezident.
Macron vyzval ke „koordinaci a opětovné synchronizaci našich politických programů“.
Dělostřeleckou přípravou na hlavní útok, tedy na návštěvu Spojených států amerických, byla o den dříve schůzka Macrona s představiteli francouzského byznysu, na které prezident zjednodušeně řečeno požádal podnikatele, aby neutíkali do Spojených států. Jakože, všechno bude fungovat, jen je potřeba být trochu trpělivý.
„A pro vaše dobro, drazí podnikatelé, nyní jedu do Spojených států, kde zachráním nejen francouzský, ale i celý evropský byznys,“ – tak lze zhruba vyjádřit podstatu schůzky jak ji prezentoval Macron.
Vedl „upřímnou konverzaci“ s průmyslníky, vyhýbal se narážkám. Podle francouzského lídra Spojené státy „úplně vytlačují Evropu z trhu“.
Při vystoupení v Americe se držel stejné „upřímnosti“, která už však hraničila s infantilismem. Francouz se při rozhovoru s kongresmany uchýlil k dětskému blábolení. Zdálo se, že nemluví jako státní lídr, ale jako žebrající chlapec.
Na potvrzení této teze uvádíme úryvky z článku ve francouzském deníku Le Monde.
Takto popisuje Macronův projev k americkým zákonodárcům:
„Postavte se na mé místo (vžijte se do mé situace, pozn.red.). Nikdo z vás mi nevolal, když se tento zákon projednával“, prosil francouzský prezident a žádal „respektovat ho jako dobrého přítele“.
„Mám střední třídu, která potřebuje pracovat, a lidi, kteří potřebují najít práci. A důsledkem vašeho zákona je, že vyřešíte svůj problém, ale můj ještě zhoršíte. Omlouvám se, že jsem byl tak přímý“, dodal s odkazem na složitou ekonomickou situaci v Evropě.
Apeloval na city a svědomí. A našel si toho správného adresáta!
Na stejné svědomí naléhal, když pak mluvil s Bidenem. A také to byla ztráta času.
Prezident Spojených států uznal existenci „nedostatků“ v tomto zákoně a řekl, že „můžeme provést změny, abychom uspokojili spojence“, aniž by uvedl jakékoli podrobnosti.
Svou odpověď však Biden zakončil touto pozoruhodnou větou:
„Spojené státy se neomlouvají. Absolutně nemám v úmyslu se omlouvat za zákon, který jsme schválili,“ řekl Biden chladně.
Ano, Macron se nemá absolutně čím chlubit. A proto se francouzský tisk s takovou horlivostí vrhl na to, aby odvedl pozornost laiků na cokoli, jen aby otevřeně nepřiznal, že návštěva Spojených států se přes všechny známky přátelství a hlasitých slov ukázala jako velké fiasko.
Macron nedostal nic z toho, co hledal, kromě lahodné galavečeře a plastických úsměvů z americké strany. Celá Evropa, jejímž jménem hovořil, nedostala nic.
Mimochodem, při shrnutí výsledků své cesty, se Macron pokusil zachovat si tvář.
Řekl: „Nechtěl se mi omluvit, ani já to neudělám.“ … Dno.
… No, postavte se na mé místo …
Tato fráze v mnoha očích zničila velkou Francii, která hřměla v 18. století, vybledla v 19. a 20. a zmítala se v křečích v 21. století. Francie už není. Je tu politický trpaslík, trpaslík, oběť, která apeluje na lítost.
Bylo to ponižující. Takovou rétoriku lze čekat od Baltů nebo kopáčů Černého moře. Ale od prezidenta země, která se považuje za plnoprávného člena G7?
Žádná obchodní válka mezi Evropou a USA nebude. Evropa prostě složí ruce a nechá se zabít.
Zpracoval: Janinna/Pokec24

Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi