JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Maďarská ministerka avizuje boj s online cenzúrou: Porušujú základné normy našej kultúry!

MAĎARSKO: Po Poľsku zrejme príde k pristrihnutiu krídiel cenzúrujúcich technologických spoločností ako Facebook či Twitter aj v Maďarsku. Túto otázku už s kompetentnými rieši tamojšia ministerka spravodlivosti. Obmedzovanie konzervatívnych názorov totiž podľa nej popiera právne normy, ktoré sú základom našej západnej kultúry.

Cenzúra na internete a špeciálne na sociálnych sieťach sa po nedávnom dianí v Spojených štátoch opäť stáva horúcou témou. Reč je najmä o čiastočnom či úplnom zablokovaní dosluhujúceho prezidenta Donalda Trumpa či o odstránení sociálnej siete Parler z niektorých platforiem najväčších technologických korporácií.

Fenomén neopodstatnenej súkromnej cenzúry v online priestore, ktorý si vzal na paškál viackrát napríklad aj zakladateľ World Wide Webu Tim Berners-Lee, ale môže byť v niektorých štátoch čoskoro minulosťou.

Zákon platí aj pre big-tech

Prvou lastovičkou v tomto smere je Poľsko, ktoré nedávno s účelom regulovať správanie technologických gigantov predstavilo prostredníctvom tamojšieho ministra spravodlivosti Zbiegniewa Ziobra a jeho zástupcu Sebastiana Kaletu nový návrh zákona o slobode prejavu na internete.

Podľa neho vznikne nezávislá Rada pre slobodu prejavu, ktorá bude tvorená piatimi osobami. Tie bude voliť poľský snem pomocou trojpätinovej väčšiny. Táto organizácia bude mať právomoc preskúmať sťažnosti užívateľov sociálnych sietí v prípade, ak bude ich účet zablokovaný alebo príspevky odstránené a odvolanie sa užívateľa nepomôže. Prevádzkovateľom bude v krajnom prípade hroziť pokuta.

„Sloboda prejavu a právo na debatu je esenciou demokracie. Ak štát negarantuje slobodu v týchto oblastiach, tak neexistuje ani demokracia,“ argumentoval v tejto súvislosti poľský minister.

Cieľom právnej úpravy je dosiahnuť to, aby technologické spoločnosti pôsobiace na území Poľska nemohli svojvoľne odstraňovať účty a mazať a prejavy, ktoré nie sú v rozpore s poľskou legislatívou. Znamená to, že príspevky kriminálnej či ohováračskej povahy slobodou slova naďalej chránené nebudú.

Maďarská ministerka: Ide o ohrozenie západnej kultúry

K Poliakom sa môže po novom pridať náš ďalší konzervatívny sused, Maďarsko. Tamojšia šéfka rezortu justície Judit Vargová totiž v súvislosti s internetovou cenzúrou avizovala mimoriadne zasadnutie Výboru pre digitálnu slobodu a už rokovala aj s predsedom Úradu pre ochranu hospodárskej súťaže o sankcionovaní možných nekalých obchodných praktík zo strany technologických spoločností.

V príspevku na sociálnej sieti, v ktorom sa tému venuje, konkrétne rozoberá fenomén „shadowbaningu,“ ktorý v praxi znamená, že administrátori sociálnej siete nezablokujú užívateľa alebo neodstránia jeho príspevok, no menej „okato“ iba výrazne okrešú jeho dosah na virtuálne publikum.

„Technologické firmy týmto porušujú všetky základné demokratické právne normy, ktoré sú základom západnej kultúry….Facebook obmedzuje aj kresťanské, konzervatívne, pravicové názory znižovaním ich dosahov. Mám s tým aj osobnú skúsenosť,“ uviedla Vargová.

„Rovnako ako v reálnom živote, musia byť zachované rovnaké podmienky hospodárskej súťaže, práva spotrebiteľov musia byť chránené a neetické správanie na trhu musí byť aj vo virtuálnom živote sankcionované,“ napísala politička v novšom príspevku už po stretnutí s Csabom Rigóom, predsedom Úradu pre ochranu hospodárskej súťaže. Viac bude známe po spomenutom zasadnutí výboru.

Zdroj: https://dennikslovensko.sk/

Odeslat komentář