JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Maďarsko a Poľsko sa na sociálnom summite krajín EÚ dôrazne ohradili proti gender ideológii v záverečnom dokumente.

EU: Premiéri Poľska a Maďarska sa v piatok v rámci dvojdňového sociálneho summitu EÚ v meste Porto ohradili proti začleneniu výrazu „rodovárovnosť“ do záverečného vyhlásenia, ktoré v sobotu na záver podujatia prijmú lídri EÚ. Informovali o tom tlačové agentúry AFP a Reuters

Viktor Orbán, Matteusz Morawiecki
Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán (vľavo) a poľský premiér Matteusz Morawiecki

 

Text vyhlásenia, o ktorom rokovalo v angličtine 27 členských štátov EÚ, sa pôvodne zmieňoval aj o podpore rodovej rovnosti, ale v záverečnej deklarácii sa nakoniec lídri členských krajín EÚ zaväzujú len presadzovaniu rovnosti „každého jednotlivca“. Avšak pojem „rod“ sa v texte spoločného vyhlásenia stále nachádza, napríklad s odkazom na zamestnávanie alebo rozdiely v odmeňovaní medzi mužmi a ženami.

AFP s odkazom na nemenovaného diplomata EÚ uviedla, že Maďarsko a Poľsko protestovali proti zmienke o rodovej rovnosti preto, lebo podľa nich vytvárala priestor pre presadzovanie práv LGBTI osôb, čo obe krajiny odmietajú s odvolaním sa na svoje údajné kresťanské hodnoty.

Diplomat pripomenul, že takúto „zásadnú pozíciu“ majú Poliaci a Maďari vždy, nezávisle od právneho textu, o ktorom sa rokuje na úrovni EÚ, ak dokument obsahuje výraz, ktorý chráni osoby z komunity LGBTI.

Organizátormi sociálneho summitu EÚ, ktorý začal v piatok o 13.00 h miestneho času, sú Portugalsko ako predsednícka krajina v Rade EÚ a Európska komisia. Z 27 lídrov EÚ do Porta nepricestovala iba nemecká kancelárka Angela Merkelová a holandský premiér Mark Rutte, ktorí sa do debát zapoja online. Cieľom summitu je prijať opatrenia na zavedenie do praxe akčného plánu, ktorý zvýši mieru zamestnanosti v EÚ na 78 percent, zlepší zručnosti o odbornú prípravu Európanov a zníži počet ľudí ohrozených chudobou o 15 miliónov, z ktorých päť miliónov budú deti.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář