JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Maďarsko bude vetovať prijatie Ukrajiny do NATO

MAĎARSKO: Maďarsko uvoľní veto blokujúce priblíženie sa Ukrajiny k Severoatlantickej aliancii iba v tom prípade, ak Maďari žijúci v Zakarpatskej oblasti dostanú späť svoje práva, o ktoré prišli schválením ukrajinského jazykového zákona. V stredu to podľa agentúry MTI počas summitu NATO v Londýne vyhlásil šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.

Záujmom Maďarska je, aby Ukrajina bola stabilnou a demokratickou krajinou. Silnejšou a stabilnejšou Ukrajinou by sa zlepšila aj situácia tamojšej maďarskej menšiny,“ zdôraznil minister.

Szijjártó pripomenul, že práva Maďarov v Zakarpatskej oblasti boli vážnym spôsobom porušené ešte za pôsobenia predchádzajúceho prezidenta Viktora Janukovyča, pričom v poslednom období tlak na tamojšie menšiny utajeným spôsobom, s nasadením ukrajinskej tajnej služby, ďalej stúpal.

Maďarsko podľa jeho slov viackrát deklarovalo, že až vtedy bude možné uvoľniť veto v otázke členstva Ukrajiny v NATO, ak maďarská menšina dostane späť presne tie isté práva, ktoré mala pred prijatím zákonov o jazyku a vzdelávaní.

Odeslat komentář