Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
MAĎARSKO: Maďarský státní regulátor zaregistroval ruskou vakcínu proti novému koronaviru Sputnik V, stojí ve zprávě Ruského fondu přímých investic.
„Ruský fond přímých investic oznamuje, že Národní ústav farmacie a výživy Maďarska zaregistroval ruskou vakcínu proti koronaviru Sputnik V,“ uvedl fond.
Maďarsko se díky tomu stalo první zemí EU, která oficiálně povolila použití vakcíny Sputnik V na svém území. Vakcína byla v Maďarsku zaregistrována v rámci zrychlené procedury (emergency use authorization) na základě dat klinických studií Sputniku V v Rusku a všestranného hodnocení preparátu experty Maďarska.
Pomocí podobné procedury byla dříve zaregistrována tato vakcína v Argentině, Bolívii, Srbsku, Alžírsku, Palestině, Venezuele, Paraguay a Turkmenistánu. Kromě Ruska je vakcína rovněž zaregistrována v Bělorusku.
„Maďarsko je první zemí EU, která ocenila přednosti ruské vakcíny Sputnik V a schválila její použití na svém území. Jedná se o velmi důležité rozhodnutí, které ukazuje na vysoké hodnocení bezpečnosti a efektivnosti vakcíny na úrovni vyšší než 90 % ze strany našich partnerů v Maďarsku,“ prohlásil ve zprávě fondu jeho ředitel Kirill Dmitrijev.
Skladování Sputniku V
Ruské ministerstvo zdravotnictví schválilo změny podmínek skladování vakcíny Sputnik V, nyní se dá převážet a skladovat za teploty od +2 do +8 stupňů, sdělil ministr zdravotnictví Ruska Michail Muraško na selektorové poradě s experty.
„Ruské ministerstvo zdravotnictví schválilo změny v registračním certifikátu vakcíny Sputnik V. Výrobci se podařilo zajistit stabilitu vakcíny za podmínky dopravy a skladování tekuté formy za teploty +2 až +8 stupňů, což bylo potvrzeno expertízou. Tyto teploty jsou standardní pro skladování biologických přípravků na imunitu,“ řekl Muraško.
Upřesnil, že nyní mohou být na trh dodávány vakcíny s podmínkami skladování 2-8 stupňů nad nulou a 18 stupňů pod nulou.
„Zahájení výroby vakcíny Sputnik V s novými podmínkami skladování v jednom výrobním podniku nám umožní rozšířit plochu vakcinace a zvýšit možnost masové vakcinace obyvatel proti nové koronavirové infekci,“ uvedl Muraško.
Ruský fond přímých investic (RFPI) a Ústav epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji zřídily mezinárodní vědeckou expertní radu pro vakcínu Sputnik V. Tvoří ji přední vědci z oboru virologie, mikrobiologie, genetiky a biotechnologií z Argentiny, Velké Británie, Německa, Indie, Ruska, USA, Francie, Švédska a Chorvatska, kteří zastupují přední vědecké a zdravotnické instituce.
Vakcína Sputnik V byla vyvinuta na základě adenovirových vektorů, do kterých byla vštěpena šípovitá bílkovina (bílkovina „hrotu“) viru SARS-CoV-2. Samotné adenoviry jsou přitom připraveny o schopnost replikace, je to systém dodání antigenu do buněk lidského těla.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi