JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Maďarsko obvinilo v pondelok päť škandinávskych krajín zo šírenia „falošných správ“ a predvolalo si ich veľvyslancov na koberček

MAĎARSKO: Maďarsko obvinilo v pondelok päť škandinávskych krajín zo šírenia „falošných správ“ nad mimoriadnymi právomocami udelenými premiérovi Viktorovi Orbánovi z dôvodu pandémie koronavírusu

Zákon prijatý 30. marca umožnil z dôvodu koronavírusu Orbánovi vládnuť pomocou dekrétov a to bez stanoveného časového limitu.

Kritici tvrdia, že dáva Orbánovi bezprecedentnú autoritatívnu moc. Významní zákonodarcovia EÚ vzniesli v súvislosti s dôsledkami nového zákona v členskom štáte EÚ obavy. „Neurčitý a nekontrolovaný výnimočný stav nemôže zaručiť dodržiavanie základných zásad demokracie,“ uviedla generálna tajomníčka Rady Európy Marija Pejčinovič Buričová.

Päť severoeurópskych ministrov zahraničných vecí v liste zo 6. mája napísalo, že tiež „zdieľajú obavy“, ktoré predložila Buričová. „Aj v núdzovej situácii musí zákon zvíťaziť,“ napísali ministri zahraničných vecí.

Minister zahraničných vecí Peter Szijjártó si teraz predvolal veľvyslancov piatich krajín na pripomienky, ktoré predložili k kontroverznému zákonu.

Szijjártó povedal, že Maďarsko „nemá záujem o žiadnu žalostnú pokryteckú starostlivosť“ z Islandu, Dánska, Nórska, Fínska a Švédska.

„Tento týždeň neprešiel bez toho, aby medzinárodný liberálny mainstream neprestal pokračovať v šírení falošných správ,“ uviedol Szijjártó vo vyhlásení zverejnenom na Facebooku neskoro v nedeľu.

Minister vyzval ďalej severoeurópske krajiny, aby sa „starali o svoje vlastné záležitosti“.

Viktor Orbán leží už od svojho zvolenia v roku 2010, Bruselu v žalúdku.

V marci maďarský premiér povedal EÚ, že nemá neobmedzené právomoci a parlament, v ktorom má jeho strana Fidesz dve tretiny kresiel, môže zákon kedykoľvek odvolať. „Ak nám nemôžete pomôcť v súčasnej kríze, prosím, aspoň nezabráňte obrannému úsiliu,“ napísal minulý týždeň Buričovej.

O maďarskom právnom štáte sa teraz bude diskutovať na pôde Európskeho parlamentu. Európska ľudová strana, stredopravá strana patrí k tým stranám, ktoré túto diskusiu podporujú. Ich vodca, Donald Tusk, vyzval na vylúčenie Fidesza zo skupiny.

Andrea Lopatková

Odeslat komentář