JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

MAINSTREAMOVÉ FAKE NEWS MÉDIA NA CELOM SVETE ZÚRIVO PREPISUJÚ SVOJE HOAXY O PÔVODE COVID VÍRUSU, TENTOKRÁT UŽ JE Z LABORATÓRIA. O PÁR MESIACOV BUDÚ ROVNAKO PREPISOVAŤ VŠETKY LŽI O MRNA COVIDOVÝCH VAKCÍNACH

Čo všetko sa môže zmeniť v priebehu roka. Médiá vo svetle nového záujmu o teóriu laboratórneho úniku koronavírusu spätne prepisujú svoje staršie texty. Niekedy sa tvária, že túto možnosť vlastne tak jednoznačne nevylučovali.

Z dezinformácie a konšpiračnej teórie sa stala prijateľná možnosť. Za posledné týždne nabralo šírenie teórie o nechcenom laboratórnom úniku koronavírusu SARS-CoV-2 na obrátkach. Za serióznu možnosť ju považujú americké spravodajské služby, prezident Joe Biden, sociálne siete i mienkotvorné médiá.

Necelý rok dozadu však najväčšie americké médiá jednoznačne tvrdili, že teória úniku z laboratória bola vyvrátená a že ide len o okrajové či dokonca konšpiračné teórie. Hovoríme v tomto ohľade o neúmyselnom úniku vírusu, nie o predstavách o vedomom vypustení biologickej zbrane.

 

Niektorí to priznajú, niektorí nie

Niektoré médiá začali dokonca spätne meniť svoje staršie články – niekedy len nadpisy, inokedy samotný obsah. Napríklad taký denník Washington Post upravil svoj text z februára 2020.

Nadpis článku najskôr konštatoval, že senátor Tom Cotton zastáva „konšpiračnú teóriu“ laboratórneho úniku koronavírusu, ktorá bola vedcami „vyvrátená“. V novom titulku už stojí, že teória je len „spochybňovaná”. V tele textu bol taktiež vymenený výraz „konšpiračná teória“ za „okrajová teória“. Washington Post tieto zmeny avizoval na začiatku článku.

Naopak, neoznámené úpravy vykonal portál Vox, na ktorý sa pri cenzurovaní obsahu odvoláva i Facebook. Upozornil na to programátor a spisovateľ Paul Graham a v príspevku na sociálnej sieti Twitter poukázal na zmeny v texte. Vox v článku písal, prečo vedci odmietajú teóriu úniku vírusu z laboratória vo Wu-chane a upravil ho tak, aby zjemnil svoje odmietanie tézy úniku.

Článok z marca 2021 zmenil aj denník New York Times. Informoval vtedy o vyjadreniach bývalého riaditeľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) Roberta Redfielda, ktorý vyjadril presvedčenie, že koronavírus unikol z laboratória vo Wu-chane. Zároveň odmietol vedomé vypustenie vírusu zo strany Pekingu.

V titulke svojho článku New York Times napísal, že bývalý riaditeľ CDC podporuje „vyvrátenú teóriu o pôvode covidu“. Nový nadpis hovorí, že Redfield neposkytol dôkazy pre svoju podporu „špekulácie, že koronavírus pochádzal z laboratória“.

 

Prehodnotenie vo Facebooku

Problém s touto novou akceptáciou teórie úniku je očividný. Po roku zosmiešňovania či bagatelizovania varovaní, že nákaza mohla uniknúť z Wuchanského inštitútu virológie (WIV), sa mnohé prestížne organizácie či osobnosti zrazu tvária, že oni to vlastne nikdy úplne nevylučovali.

Podobne blahosklonne k tomu pristúpil i Facebook, ktorý odnedávna prestal zmazávať príspevky presadzujúce teóriu úniku. Druhým dychom však spoločnosť ohlásila sprísnenie prístupu voči užívateľom, ktorí opakovanie šíria dezinformácie. Donedávna však bol dezinformáciou i možný pôvod koronavírusu z WIV.

 

Odpor k Trumpovi

Podľa amerického magazínu Time bol za odmietaním teórie o laboratórnom úniku (často opodstatnený) odpor voči prezidentovi Trumpovi.

„Keď Trumpov vedúci Centra pre kontrolu chorôb v marci špekuloval, že vírus mohol uniknúť z čínskeho laboratória, takmer univerzálne bol ignorovaný ako Trumpov splašenec. V skutočnosti však jeho podozrenia stoja za zváženie,“ napísal magazín.

Pred touto možnosťou koniec koncov varoval okrem bývalého prezidenta i bývalý minister zahraničia Mike Pompeo. Zmena však nastala až vtedy, keď túto možnosť pripustil súčasný demokratický prezident Joe Biden, ktorý od amerických spravodajských služieb žiada prešetrenie pôvodu koronavírusu.

 

Zdroj: https://dennikstandard.sk/

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář