JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

„Mal som 10 sekúnd. Prial by som si, aby som bol mŕtvy.“ Veliteľ Revolučných gárd prijíma plnú zodpovednosť za zostrelenie ukrajinského lietadla

ÍRÁN: Veliteľ vojensko-kozmických síl Islamského revolučného gardového zboru (IRGC) Amir Ali Hajizadeh uviedol, že IRGC na seba berie plnú zodpovednosť za haváriu ukrajinského lietadla

„Za to sme plne zodpovední a bez ohľadu na to, aké rozhodnutie urobia úrady, budeme sa ním riadiť,“ povedal Hajizadeh na tlačovej konferencii po oznámení príčin havárie.

Amir Ali Hajizadeh podľa portálu RT tiež uviedol, že „si želal, aby bol mŕtvy“, keď sa dozvedel o zostrelení ukrajinského Boeingu.

Podľa jeho slov, iránsky systém protivzdušnej obrany videl ukrajinské lietadlo ako riadenú strelu.

„Systém protivzdušnej obrany videl ukrajinské lietadlo ako riadenú strelu, nachádzajúcu sa vo vzdialenosti 19 kilometrov,“ povedal Hajizadeh.

Dodal, že komunikácia s operátorom systému protivzdušnej obrany bola prerušená, nemohol sa spojiť a rozhodnúť sa. Podľa neho mal 10 sekúnd, aby sa rozhodol, či zostrelí cieľ alebo nie, a „urobil zlú voľbu“.

Irán predtým oficiálne uznal, že lietadlo Boeing 737-800, ktoré havarovalo 8. januára blízkosti Teheránu, bolo omylom zostrelené v dôsledku „ľudskej chyby“.

„V dôsledku ľudskej chyby a náhodou bolo toto lietadlo zostrelené,“ uvádza sa vo vyhlásení generálneho štábu ozbrojených síl Iránu.

V generálnom štábe dodali, že zostrelili lietadlo, pretože sa priblížilo k dôležitému vojenskému objektu. Ako sa poznamenáva vo vyhlásení, došlo k tomu „za podmienok zvýšenej bojovej pohotovosti“ spojenej s možnou reakciou USA na raketové útoky na americké základne v Iraku.

Tragédia pri Teheráne

Lietadlo Boeing 737-800 leteckej spoločnosti Ukraine International Airlines (UIA), ktoré uskutočňovalo let z iránskej metropoly do Kyjeva, havarovalo v noci na 8. januára čoskoro po odlete z letiska Imama Chomejního.

Zahynulo 176 ľudí: 167 cestujúcich z Iránu, Ukrajiny, Kanady, Nemecka, Švédska a Afganistanu a tiež deväť členov posádky.

 

Odeslat komentář