JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Malta zuří: Migranti přivezli jako dárek Koronavirus. Italové povolávají armádu

MALTA: Na Maltu dorazila skupina libyjských migrantů, z nichž dvě třetiny byly nakaženy koronavirem. Z Libye skupina téměř sta utečenců vyrazila na malé loďce, která byla zachráněna krátce po tom, co vyslali nouzový signál. Malta však není jedinou zemí, která zažívá rostoucí nápor migrantů. V Itálii, konkrétně na Sicílii, rostou čísla migrantů z Tuniska. Tam musela být nasazena armáda po tom, co téměř tři sta běženců uteklo z dvou detenčních táborů. Koronavirus však u nich prokázán nebyl.

Server euronews.com informoval o tom, že Itálie nasadila armádu pro kontrolu azylových táborů. Italský ministr vnitra se rozhodl nasadit armádu na Sicílii po tom, co přibližně sto migrantů porušilo karanténu a v pondělí uteklo z detenčního tábora. Ministr Luciana Lamorgese však oznámil, že většina migrantů již byla vypátrána a všichni měli negativní testy na koronavirus.

Migranti byli drženi v detenčním táboře na západě Sicílie kvůli dvoutýdenní karanténě. V zařízení určeném pro maximálně sto lidí bylo přes pět set osob. Tento incident však není prvním. V neděli uteklo z jiného detenčního tábora na Sicílii 184 migrantů, ačkoliv nikdo z nich dle testů koronavirus neměl.

Luigu Di Maio, italský ministr zahraničí, oznámil, že 125 z nich již bylo nalezeno, ale dodal, že incidenty jako tyto mohou poškodit italské úsilí o kontrolu koronaviru. „Virus nezmizel. I italští občané se musí stejně jako já i nadále řídit pravidly, která jsme si stanovili, a to samé platí pro turisty a pro ty, kteří mají nárok na mezinárodní ochranu,“ pověděl.

Itálie se dle serveru potýká s nárůstem migrantů zejména z Tunisu. Dle ministra zahraničí tento rok dorazilo do Itálie přes 12 000 migrantů, z nichž právě třetina pocházela z Tunisu. Italský ministr vnitra měl o situaci jednat s prezidentem Tuniska Kais Saiedem. Dle italských médií měl Saied slíbit zintenzivnění kontrol na mořských hranicích v boji s obchodem s migranty.

Kde však byla potvrzena nákaza koronavirem u migrantů, tak to byla Malta. Dle BBC zde bylo z 94 migrantů 65 otestováno pozitivně na koronavirus. To znamená, že dvě třetiny migrantů zachráněných ve Středozemním moři jsou nakažené koronavirem. „Migranti připlouvající lodí jdou okamžitě do karantény po dobu 14 dní a jsou testováni. Pozitivní migranti budou i nadále izolováni a zbytek zůstane v karanténě,“ řekl tamní ministr zdravotnictví.

Skupina migrantů pochází z Libye, odkud vyjela na malé lodi. Prý byli objeveni až po vyslání nouzového signálu. „Tato skupina dorazila na Maltu společně a před testováním byla v kontaktu s několika málo dalšími lidmi,“ dodal ministr. Na Maltě doposud zemřelo 9 lidí na koronavirus.

Odeslat komentář