JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Marc Landré, Le Figaro: Francii čeká na podzim skutečná apokalypsa

FRANCIE: Jak novinář poznamenal, k tomu, abychom to pochopili, stačí do konce roku prozkoumat prognózy snižování ekonomiky a růstu nezaměstnanosti v zemi. Kromě toho je riziko sociálního výbuchu v pozadí krize větší než kdy jindy, je si autor jistý.
Francouzský prezident Emmanuel Macron ve svém projevu 14. a minulý pátek již upozornil, že návrat k podnikání po letních prázdninách bude obtížný kvůli globálnímu ekonomickému zpomalení během pandemie, a že je nutné se připravit na vlnu propouštění a bankrotů, připomněl komentátor Le Figaro Marc Landré.

Podle autora článku, při použití Macronem slova „obtížný“ pro letošní rok je v nejlepším případě eufemismus, protože podle všech odborníků zemi čeká skutečně apokalyptický scénář. Jak novinář zdůraznil, si většina Francouzů, do dnešního dne ušetřena důsledky zdravotní krize, dosud si to neuvědomila, ale horizont před nimi není, než ten nejčernější.

Pro posouzení rozsahu budoucí krize stačí uvést prognózy ohledně všech hlavních makroekonomických ukazatelů: Snížení HDP bude nejméně 11%, rozpočtový schodek do konce roku překročí 250 miliard eur, což je 5krát více, než se očekávalo před krizí, vládní výdaje vzrostou nejméně o 460 miliard eur.
 
„V době míru bezprecedentní věc!“ zvolal pozorovatel.
Kromě toho do konce roku může země ztratit až 1 milion pracovních míst. Očekává se, že v příštích několika měsících vzroste nezaměstnanost o dva nebo tři body a přesáhne 11% pracující populace – bezprecedentní ukazatel. A pro 700 tisíc do 900 tisíc mladých lidí, kteří začnou hledat práci v září, nezbyde nic, protože soukromé podniky přestaly přijímat na dobu neurčitou nové zaměstnance.

To vše hovoří o obrovském úkolu, který čeká na nového předsedu vlády Jeana Castexa, kterého vybral Emmanuel Macron pro závěrečnou část své vlády: obnovit Francii a vyhnout se dalšímu rozkolu. „Nepochybně velmi riskantní mise,“ uzavřel autor.

Odeslat komentář