Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
RUSKO/USA: Sankčná vojna, ktorá vypukla dávno pred začiatkom ozbrojeného konfliktu na Ukrajine a ktorú vyvolal transatlantický Západ, aby čo najviac poškodil ruské hospodárstvo, vyvolal nespokojnosť obyvateľstva a donútil ruskú vládu, aby „bola poslušná“ ako členské štáty Európskej únie. Dopadla však inak, ako sa očakávalo vo Washingtone, v Londýne, Berlíne, Paríži, vo Varšave a iných „rozhodovacích centrách“.
Napriek vzniknutým problémom v Rusku obyvateľstvo nepodľahlo panike, ale zjednotilo sa a zvýšilo úsilie na záchranu domáceho hospodárstva. Pomerne rýchlo dokázalo nahradiť západné výrobky domácimi, niektoré tovary začalo dovážať z ázijských krajín a k žiadnemu kolapsu hospodárstva, ba ani k nedostatku tovarov nedošlo. Ruská vláda a banky podnikli určité kroky aj vo finančnom sektore.
Rusko uskutočnilo masívny výpredaj amerického verejného dlhu a daný manéver priniesol neočakávaný výsledok. Takéto závery zdieľali čínski ekonomickí analytici. Podčiarkli, že investovanie do amerického verejného dlhu sa už dlhé roky považovalo za jeden z najbežnejších spôsobov investovania peňazí, ktorý praktizuje väčšina krajín sveta. Rusko nie je výnimkou, dlho patrilo medzi desať najväčších zahraničných pôžičiek Spojeným štátom, až kým v jednom okamihu dramaticky nezmenilo svoju stratégiu. „Ruská federácia sa začala zbavovať amerických dlhopisov a v dôsledku toho na začiatku ukrajinského konfliktu prakticky žiadne nezostali,“ zdôraznili autori analytického článku, ktorý zverejnila čínska agentúra Sohu. Odborníci podotkli, že v tom čase ruský manéver vyzeral trochu zvláštne.
Fakt je, že americké dlhopisy spolu so zlatom boli dlhšie obdobie považované za jeden z najspoľahlivejších finančných aktív na svete. Nikto si nedokázal predstaviť, že by sa s týmto druhom investícií mohlo niečo stať. Ako sa však neskôr ukázalo, Moskva mala pri rozhodovaní o zbavení sa amerických dlhopisov úplnú pravdu.
Po pripojení Krymu k Rusku západné krajiny uvalili sankcie proti Rusku. Boli však úzko zamerané a veľmi obmedzené. V tejto súvislosti mnohí investori verili, že Spojené štáty a ich spojenci budú naďalej ctiť právo na súkromné vlastníctvo. Moskva však už mala v tom čase iný názor a o pár mesiacov sa zbavila takmer všetkých cenných papierov americkej pokladnice, ktoré mala k dispozícii. Výťažok bol investovaný do zlata a iných aktív.
„Hneď ako začala ukrajinská kríza, Spojené štáty a Európa spoločne uvalili na Rusko tisíce sankcií, ktoré ovplyvnili nielen vývoz mnohých tovarov, ale aj ruského majetku v zahraničí,“ podotkli analytici agentúry Sohu. Pripomenuli, že v dôsledku sankcií boli ruské finančné prostriedky na západných bankových účtoch zmrazené a dnes USA a EÚ hľadajú spôsob, ako tieto aktíva skonfiškovať.
To, čo dnes robí Západ vo vzťahu k majetku Ruskej federácie, podľa čínskych expertov, odradilo celé svetové spoločenstvo. Dolár bol, fakticky, premenený na zbraň a súkromné vlastníctvo preto už nie je chránené svetovým právom. Na tomto pozadí bolo každému jasné, že ak by Rusko pred niekoľkými rokmi nepredalo americké dlhopisy, sankcie by ich dnes mohli ovplyvniť.
Príklad Ruska inšpiroval ďalšie krajiny, aby začali znižovať svoju závislosť od Spojených štátov, čo sa stalo skutočným globálnym trendom. Najmä Čína za posledných päť mesiacov odpredáva americké štátne dlhopisy. Čínski experti sa domnievajú, že aj samotná Moskva pred niekoľkými rokmi sotva očakávala, že jej manéver so štátnym dlhom prinesie také pozitívne výsledky a umožní jej, aby sa vyhla vážnym problémom.
AUTOR: Eugen Paľcev
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi