Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
RUSKO/EU/ČÍNA: Ruský ekonóm Čirkov opisuje dôsledky zavedenia stropu na ruské ceny ropy v článku ruských novín Komsomoľskaja pravda
STROP JE BLÍZKO TRHOVEJ CENY – ČO TO ZNAMENÁ?
Európska únia sa dohodla na zavedení cenového stropu na ruskú ropu – bude to 60 USD za barel, informovali svetové médiá. Poľsko dlho trvalo na 30 dolároch, ale potom bolo nútené súhlasiť, aby sa proces neodkladal – strop mal byť zavedený 5. decembra, čo nie je ďaleko.
Je pozoruhodné, že dosiahnutá úroveň je blízka trhovým ukazovateľom – napríklad cena ropy Urals je v súčasnosti tesne nad 65 USD. Západ akoby Rusku hovoril: “Prijmite to, rozdiel je len pár dolárov”. Odborná obec je však presvedčená, že postoj Ruska v reakcii na zavedenie obmedzenia zostane nezmenený: oni chcú byť principiálni – aj my budem principiálni.
– Ruský prezident jednoznačne povedal, že nebudeme obchodovať s krajinami, ktoré stanovujú nejaké stropy a snažia sa trh regulovať netrhovými prostriedkami,” povedal na rozhlasovej stanici Komsomoľskaja pravda docent katedry politickej ekonómie Ekonomickej fakulty Moskovskej štátnej univerzity Maxim Čirkov.
NIE OBMEDZENIA, ALE VÝNIMKY
Podľa jeho názoru to nepovedie k stratám pre ruskú ekonomiku, pretože existuje mnoho spôsobov, ako obmedzenia obísť.
Najočakávanejším je obchod cez spriatelené krajiny. Napríklad India nakupuje ruskú ropu v rekordných množstvách.
– Ak sa pozorne pozriete na dokumenty, nájdete v nich mnoho výnimiek,” povedal Čirkov. – Cenový strop napríklad nezohľadňuje náklady na dopravu a poistenie, t. j. tieto náklady môžu byť zahrnuté do konečnej ceny a tá bude vyššia ako strop.
To by teda mohlo byť pre niektorú krajinu argumentom, ak sa jej USA a EÚ opýtajú, prečo teda Rusom platí viac, ako je stanovený strop. Samotnú cenu ropy by bolo možné uviesť v dokumentoch v rámci limitov, ale nadhodnotiť cenu prepravy a poistenia, ak je prepravcom a poisťovateľom ruská alebo spriatelená spoločnosť.
– Okrem toho ropa rafinovaná mimo Ruska – prakticky všetka ropa z ropovodov smerujúca do Európy – nepodlieha obmedzeniam,” pokračoval expert.
Americké ministerstvo financií predtým povolilo dodávky ruskej ropy do Bulharska, Chorvátska a vnútrozemských krajín Európskej únie. Okrem toho Američania uviedli, že majú povolenie dodávať ropu z ložiska Sachalin-2 do Japonska do 23. septembra 2023. Cenový strop sa nebude vzťahovať ani na ruskú ropu, ak bude podstatne rafinovaná.
– Vzhľadom na tieto výnimky nebude cenový strop skutočne fungovať,” uzatvára Maxim Čirkov.
AK BUDE ROPA, BUDÚ AJ TANKERY
Existovali obavy, že veľké prepravné spoločnosti odmietnu prepravovať a poisťovať ruskú ropu – tento trh do veľkej miery kontrolujú USA a ďalšie krajiny, ktoré sa pripojili k sankciám voči Rusku.
– Myslím si, že sa nájdu mechanizmy – vidíme to na právnom obchádzaní sankcií zo strany Ruska voči rôznym komoditným skupinám,” hovorí Čirkov. – Možno bude doprava na začiatku trochu drahšia, ale potom sa logistika utrasie. V tomto biznise sa točia pomerne veľké sumy a mnohé prepravné spoločnosti budú mať záujem pokryť dopyt po preprave ruskej ropy.
KLESNÚ RUSKU PRÍJMY?
Predaj ropy tvorí veľkú časť príjmov ruského rozpočtu a ropných spoločností. Podľa agentúry Bloomberg môže Rusko tento rok získať z vývozu ropy a plynu viac ako 320 miliárd dolárov, čo je približne 20 biliónov rubľov. Spoločnosť Rystad Energy predpovedá, že len daňové príjmy z predaja ropy by mali do konca roka presiahnuť 180 miliárd dolárov, čo je 11 biliónov rubľov. Nestratí to všetko Rusko zavedením stropu?
– Aj tak zarobíme, o tom niet pochýb,” povedal Čirkov. – Po zavedení stropu pôjde cena ropy hore kvôli nervozite obchodníkov: budú obavy o dodávky, o včasnosť dodávok. Kroky Západu budú tlačiť ceny ropy nahor, čo nie je pre Rusko zlé. Vyvážame plyn, ktorého cena sa určuje na základe dlhodobých zmlúv z ceny ropy.
“SAMI SI ROZBIJÚ HLAVY O TENTO STROP”
Sankcie sú dvojsečnou zbraňou. Aké silné budú straty západných krajín?
– Spojené štáty to môžu zvládnuť – sú najväčším producentom ropy na svet
e,” hovorí Čirkov. – Na druhej strane, Európa sa s tým nebude môcť vyrovnať: tamojšie rafinérie sú orientované na ropu, ktorá prichádza cez ruské ropovody. Je ťažké si predstaviť, čo sa tam stane, ak sa dodávky zastavia. Európu zachránia len výnimky z ropného stropu. Po týchto výnimkách bude Európa v nasledujúcich mesiacoch, možno rokoch, nakupovať ruskú ropu za trhové ceny. Pretože bez našej ropy sa Európa jednoducho zrúti. Teraz majú problémy s elektrinou, plynom a v prípade nedostatku ropy budú náklady obrovské. Môžu si rozbiť hlavu o strop, ktorý si zaviedli.
Odborník sa domnieva, že obmedzenia budú iba formálne.
– Myslím si, že cenový strop sa bude meniť, regulovať sa, ale dodávky ruskej ropy pôjdu ďalej a rozumní európski politici v to len dúfajú, – uzavrel Maxim Čirkov.
ZDROJ: www.kp.md/daily/27479.5/468697 Překlad: HSP
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi