Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
SLOVENSKO: Konzílium odborníkov neodporúča druhé kolo celoplošného testovania na Slovensku. Testovanie antigénovými testami odporúčajú v okresoch, kde sa pri prvom kole celoplošného testovania potvrdila najvyššia pozitivita, teda 1,5 percenta a vyššie. Vyplýva to zo stanoviska konzília, ktoré má TASR k dispozícii
Ako alternatívu odporúča spomínané cielené testovanie v ohniskách a testovanie rizikových skupín obyvateľstva v zmysle možného šírenia nákazy. Ide najmä o pacientov pri prijímaní do nemocníc, zdravotníckych pracovníkov, zariadenia sociálnych služieb a centrá pre deti a rodinu. Tiež ľudí bez domova, ozbrojené sily a ozbrojené zbory, osoby vo výkone trestu a odňatia slobody, osoby v resocializačných zariadeniach a členov policajného zboru, zamestnancov inštitúcií ministerstva vnútra a žiadateľov o azyl. Ďalej osoby s medzinárodnou ochranou a iné skupiny migrujúcich osôb.
Odporúčajú aj testovanie úzkych kontaktov pozitívnych z prvého kola testovania. Navrhujú testovať i ľudí prichádzajúcich na Slovensko zo zahraničia, pričom odporúčajú znížiť počet hraničných priechodov.
Rovnako odporúčajú testovať zamestnancov strategických podnikov, kľúčových pre chod hospodárstva, akými sú energetika, potravinárstvo, poľnohospodárstvo, štátna a verejná správa. Ďalej učiteľov a žiakov škôl v najviac postihnutých okresoch, ako aj zamestnancov veľkých firiem.
„Na zabezpečenie nami navrhovaných opatrení odporúčame vytvoriť mobilné odberové tímy pre potrebu testovania v objektoch/prevádzkach, ak povaha prevádzky nedovoľuje testovať v stabilných MoM,“ píše sa v stanovisku konzília.
Odborníci tiež okrem iného odporúčajú posilniť RÚVZ a tým vyhľadávanie kontaktov pozitívnych osôb. Za účinný prostriedok zachytenia rizikových osôb považujú samodohľadávanie kontaktov. Odporúčajú tiež vyzývať pozitívne osoby, aby samy informovali svoje úzke kontakty, že majú zostať 10 dní v karanténe, sledovať svoj zdravotný stav a v prípade príznakov kontaktovať svojho praktického lekára.
Premiér pripúšťa, že v niektorých okresoch druhé kolo zrejme nebude
Druhé kolo plošného testovania by nemuselo byť v 20 až 30 % okresov, povedal to premiér Igor Matovič (OĽaNO) s tým, že rozhodnúť by sa malo už dnes.
V Bratislave nie je podľa Matoviča dôvod testovanie zopakovať, uviedol premiér v Rádiu Expres.
Aj minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) si vie predstaviť, že by druhé kolo plošného testovanie v Bratislave nebolo. Musia si to však ešte podľa neho vyhodnotiť. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) ešte v nedeľu pripustil, že druhé kolo testovania by sa nemuselo týkať všetkých okresov.
Minister zdravotníctva nie je za to, aby sa opatrenia po celoplošnom testovaní uvoľňovali
Minister zdravotníctva Marek Krajčí nie je za to, aby sa opatrenia po celoplošnom testovaní uvoľňovali. Keď sa Slovensku podarí krivku pozitívnych prípadov sploštiť, bude síce menej infikovaných, počty však budú podľa neho stále rásť. „Neverím, že sa nám dostane v takej slobode, akú máme, reprodukčné číslo pod jedna,“ povedal Krajčí pred rokovaním vlády. Doplnil, že tým pádom budú počty prípadov stále rásť.
„Vymklo sa nám to spod kontroly práve pre to, že opatrenia neboli dôsledné. Teraz, keď sa nám podarí nekontrolovanú vlnu zbrzdiť, prosím, buďme opatrní a rozumní a znova sa nedostaňme sa do tejto situácie za pár týždňov,“ uviedol minister zdravotníctva.
Podľa Krajčího bude záležať len od toho, ako dlho vydržíme v čo najslobodnejšom režime, preto opatrenia musia byť nastavené múdro. „Keď ich nastavíme múdro, môžeme si užívať veľkú mieru slobody. Keby sme opatrenia uvoľnili, za chvíľu to znova pustíme a slobodu, ktorú by sme si normálne mohli užívať v dlhom čase, budeme musieť znova po nejakom čase brzdiť veľmi striktnými opatreniami,“ dodal.