JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Matovičova vláda schválila pôsobenie amerických vojakov na Slovensku. Zaslúžil sa o to hlavne zahraničný agent, americký lokaj J.Naď, zatiaľ minister obrany Matovičovej vlády

SLOVENSKO: Aktivity psychologických operácií americkej armády (PSYOPS) slúžia na zvládnutie nástrah modernej informačnej vojny prostredníctvom boja proti dezinformáciám.

Od 1. októbra 2020 bude v posádke v Martine pôsobiť skupina maximálne štyroch amerických vojakov, ktorí na území SR budú pôsobiť v rámci spolupráce Ozbrojených síl (OS) SR a USA pri výcviku spôsobilostí v oblasti civilno-vojenskej spolupráce CIMIC (civil-military cooperation) a psychologických operácií (PSYOPS – psychological operations). Vláda v stredu vyslovila súhlas s pôsobením amerických vojakov na území SR.

„Doba pôsobenia príslušníkov ozbrojených síl USA na území Slovenskej republiky je 36 mesiacov. Rotácia príslušníkov americkej armády bude zabezpečená v deväťmesačných cykloch,“ uviedli ministerstvá obrany a zahraničných vecí v materiáli.

Ozrejmujú, že v prípade aktivít v rámci CIMIC ide o spôsobilosti založené na komunikácii a koordinácii spoločných činností medzi Ozbrojenými silami SR, spojencami NATO a civilnými organizáciami pred začatím operácie, počas operácie a po jej skončení sa v prospech veliteľa.

Aktivity PSYOPS slúžia na podporu veliteľa v konkrétnom operačnom prostredí, aby zvládol nástrahy modernej informačnej vojny prostredníctvom boja proti dezinformáciám, oslabovania odhodlania protivníka bojovať, ako aj vytvorenia a udržiavania pozitívneho vnímania vlastných síl efektívnou komunikáciou s civilnými aktérmi.

Pôsobenie príslušníkov OS USA v navrhovanom období predstavuje nadviazanie bilaterálnej spolupráce s ozbrojenými silami USA, ktorá bola vykonaná na základe uznesenia Národnej rady SR z júna 2018.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) po stredajšom rokovaní vlády spresnil, že Ozbrojené sily SR dlhodobo spolupracujú v oblasti civilno-vojenskej spolupráce s ozbrojenými silami USA.

„Konkrétni inštruktori viackrát boli na Slovensku v Martine. Na výcvikovej základni absolvovali kurzy s príslušníkmi Ozbrojených síl SR, kde odovzdávali svoje skúsenosti. To sa nám veľmi osvedčilo a chceme pokračovať v tejto spolupráci,“ priblížil minister.

Od začiatku októbra, ak tento zámer schváli aj Národná rada SR, budú na Slovensku štyria príslušníci ozbrojených síl USA, ktorí budú podľa šéfa rezortu obrany vykonávať výcvikové aktivity bez techniky a zbraní.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář