Merkelová zaměstnávala Araba. Byl to egyptský špion

NĚMECKO: V úřadu řízeném mluvčím německé kancléřky Angely Merkelové byl objeven egyptský agent. Pomáhal získávat informace pro Egyptskou bezpečnostní službu nejspíše již od července 2010. Německá bezpečnostní služba tento případ zveřejnila v červenci ve své rozsáhlé výroční zprávě o potenciálních hrozbách pro Německo. Zpráva upozorňuje na to, že egyptské zpravodajské služby mohou rekrutovat Egypťany žijící v Německu.

Angela Merkelová má problém. Její zaměstnanec byl ve skutečnosti agent Egypta. Německý státní zástupce podal v pondělí obvinění ze špionáže proti německému občanovi narozenému v Egyptě, který pracoval ve Federálním tiskovém úřadu. Dle úřadů byl muž Amin K. obviněn z toho, že pomáhal získávat informace pro Egyptskou bezpečnostní službu nejspíše již od července 2010. Dále se snažil zprostředkovat nábor pro egyptské informační složky, to ovšem dopadlo neúspěšně.

„Obviněný chtěl pomoci egyptské zpravodajské službě zasláním vyjádření k tomu, jak média řešila domácí a zahraniční politiku týkající se Egypta, jakož i situaci v obecných zprávách,“ dodala prokuratura.

Na případ upozornila například Deutsche Welle. Amin začal pracovat ve Federálním tiskovém úřadě již v minulém tisíciletí, v roce 1999. Od spolupráce si sliboval to, že jeho nadřízený egyptský důstojník umožní preferenční zacházení s jeho matkou v Egyptě ohledně jejího nároku na důchod. Pokud bude usvědčen, tak mu hrozí až pět let vězení.

Německá bezpečnostní služba tento případ zveřejnila v červenci ve své rozsáhlé výroční zprávě o potenciálních hrozbách pro Německo a pro německou demokracii. V té době zůstával provoz ve federální tiskové kanceláři dle Deutsche Welle z velké části utlumený. Personál návštěvnického centra neměl přístup k jiným databázím. Amin K. byl zván na oficiální recepce, například na rozloučení s egyptským velvyslancem v Německu v roce 2019.

Červencová zpravodajská zpráva uvedla, že federální vyšetřovatelé zahájili vyšetřování loni v prosinci a poukazují na to, že Egypťané žijící v Německu se „mohou stát ohniskem“ egyptské zpravodajské služby a národní bezpečnostní služby.

Jedním z jejich cílů je shromažďování informací o odpůrcích egyptského režimu prezidenta Abdala Fattaha al-Sissi, kteří v zemi žijí, zejména o příznivcích Muslimského bratrstva, které je v Egyptě od roku 2013 zakázáno.

Německá kancléřka Angela Merkelová vešla ve známost skrz svoji vstřícnou migrační politiku během migrační krize. V srpnu 2015 v souvislosti s velkými počty imigrantů prohlásila Merkelová, že Německo uprchlickou vlnu zvládne. Za tento výrok se stala terčem kritiky jak v Německu, tak mezinárodně.

Zdroj: https://www.parlamentnilisty.cz/

Napsat komentář