Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
RUSKO: Ruské stíhací letouny nové generace Su-57, které vstoupily do služby v prosinci 2020, zatím nejsou v provozu v měřítku letky, ale očekává se, že do konce současného státního zbrojního programu v roce 2027 budou v provozu tři plné skupiny. Přesto lze mnohé vlastnosti stíhačky označit za vynikající, píše americký odborný časopis Military Watch Magazine (MWM).
Su-57, nástupce programu MiG-1.42, zrušeného s rozpadem Sovětského svazu, je těžký stealth letoun a byl koncipován jako páteř ruského letectva a pravděpodobně i flotil klíčových vojenských partnerů, jako je Alžírsko a Vietnam. Na světě existují pouze tři stíhací letouny po čtvrté generaci: kromě Su-57 jsou to čínský J-20 a americký F-35. Ale zatímco zahraniční vývoj je zaměřen především buď na vzdušný boj, nebo na nálety, ruská stíhačka se zdá být vyváženější a nemá žádnou výraznou specializaci.
Mezi projekty páté generace vyniká z několika důvodů: kombinuje technologie a schopnosti, které jeho zahraniční konkurenti postrádají. V podstatě se jedná o jiný typ letounu. Kvůli zpoždění programu však bude muset tento letoun v budoucnu soupeřit nejen s F-35, ale také se smířit s dominancí amerických a čínských stíhaček šesté generace, které jsou v současnosti ve vývoji. Proto se testuje stále více technologií šesté generace s cílem jejich další integrace do konstrukce letounu Su-57. Přestože ještě nebyly realizovány, mnohé ze stávajících vlastností stíhačky lze označit za skutečně vynikající, neboť nemají konkurenci. Sedm nejvýznamnějších z nich je popsáno níže.
Šest radarů
Většina stíhaček, včetně všech konkurentů páté generace, má pouze jeden radar. Naproti tomu Su-57 má ve svém trupu zabudováno šest radarů, které mohou poskytnout významnou výhodu v oblasti situačního přehledu. Více radarů bylo poprvé použito u jeho předchůdce Su-35 generace 4++, který vstoupil do služby v roce 2014.
Ten spolu s pasivním elektronicky snímaným radarem Irbis-E v přídi dostal dva radary v pásmu L s AFAR v základnách křídel. To mu dává vynikající schopnosti elektronického boje a lepší detekci skrytých cílů. Šest radarů Su-57 nejenže sleduje 60 cílů současně (bezkonkurenční úroveň!), ale také pracují v různých vlnových pásmech – což je optimální pro elektronický boj a detekci skrytých cílů na velké vzdálenosti. Radary jsou rozmístěny po celém trupu, což umožňuje detekci cílů zezadu a z boku.
Jedná se o další vývoj Su-35 s důrazem na široký detekční úhel. Ačkoli od roku 2010 stíhací letouny stále více spoléhají na výměnu dat s pomocnými prostředky a schopnost Ruska vybavit letouny moderními síťově orientovanými prostředky na úrovni čínských nebo amerických zůstává sporná, vlastní senzory stíhaček stále hrají v boji klíčovou roli. Proto je jisté, že sada senzorů poskytne letounu Su-57 oproti jeho soupeřům silnou výhodu.
Řízené střely s AFAR
Hlavní výzbroj Su-57 typu vzduch-vzduch tvoří rakety K-77M. Jedná se o nástupce R-77, kterým jsou v současnosti vybaveny ruské stíhačky čtvrté generace. Střela má výrazně zvýšený dolet na 200 km a zkrácené plášťové provedení pro odpal z vnitřních prostorů a její naváděcí hlavice v přídi využívá radar AFAR: na světě existuje jen málo podobných. Střela K-77M je určena k zasahování malých a manévrovatelných cílů pomocí naváděcího systému APAR (active phased-array radar) umístěného na přídi.
Ruská zpravodajská agentura RT o tom informuje takto:
„Systém AFAR se skládá z kuželovitých článků, které jsou umístěny pod rádiově průhledným krytem v přídi střely. Každá z těchto buněk přijímá část signálu a po digitálním zpracování se informace z každé z nich poskládají do jedné mozaiky. To umožňuje raketě K-77M okamžitě reagovat na ostré zatáčky cíle, takže její zachycení je nevyhnutelné.“
Díky tomu se stíhačky nedostanou do zorného pole střel a Su-57 má snad největší zaručený dostřel. Dříve ruské letectvo šetřilo náklady a snažilo se nevybavovat své nejnovější stíhačky moderními raketami vzduch-vzduch (taktéž Su-35 často nesou staré rakety R-27 bez aktivního radarového navádění). K-77M je však jedinou střelou vzduch-vzduch dlouhého dosahu, která se vejde do vnitřních prostorů Su-57. Nezbývá tedy než pořídit dostatečný počet těchto střel: přinejmenším k vybavení všech Su-57.
Obrovský dolet a nadzvuková cestovní rychlost
Jeho předchůdce Su-27 překonával západní letectvo i ostatní sovětské stíhačky, pokud jde o dolet, zatímco ve stejné době vyvinutý stíhací letoun MiG-31 byl jako první schopen trvalého nadzvukového letu při cestovní rychlosti. Su-57 překonává soupeře i z hlediska doletu. Schopnost stíhacího letounu létat nadzvukovou rychlostí bez přídavného spalování při rychlostech nad Mach 2 mu zajišťuje nejdelší nadzvukový dolet na světě, který přesahuje 1 500 kilometrů.
Důraz na dolet je kladen od konce studené války, kdy byla velikost ruského letectva drasticky snížena – to umožňuje zbývajícím jednotkám pokrýt rozsáhlý vzdušný prostor země. Ztráta vojenských základen v zahraničí, včetně východní Evropy a Vietnamu, učinila dolet ještě důležitějším. Umožňuje ruským stíhacím letounům provést demonstraci síly ze základen uvnitř země.
To platí zejména vzhledem k omezeným možnostem letectva v oblasti doplňování paliva ve vzduchu. Obrovský dolet Su-57 umožňuje stíhačkám zasahovat cíle nejen v Evropě, ale i daleko v Atlantiku z leteckých základen na západě Ruska nebo ze vzdálenějších základen, které mohou být lépe chráněny před případnými útoky Západu. Díky tomu mohou stíhačky pokrýt větší část pacifického prostoru a podporovat tichomořské loďstvo, které má v dosahu Japonsko, Tchaj-wan a Koreu. Při absenci ruské flotily letadlových lodí se tento parametr stává ještě důležitějším. Očekává se, že dolet vysoce ocení potenciální exportní zákazníci, zejména Alžírsko a Indie, které rovněž disponují rozsáhlým pozemním územím a námořním majetkem.
Laserová obrana
Jednou z novinek Su-57, které se dostalo poměrně málo pozornosti, je naváděný infračervený protiraketový systém. Využívá věže schopné vystřelovat laserové paprsky, které po detekci „oslepují“ blížící se střely. Věže, které jsou jedinečným prvkem Su-57, jsou umístěny jak za kokpitem stíhačky, tak pod ním. Ruská armáda již dříve používala podobný, i když méně kompaktní systém na velkých vrtulnících.
Laserové paprsky jsou užitečné zejména proti infračerveně naváděným střelám. Díky tomu může Su-57 účinněji čelit útokům nepřátelských stíhaček vyzbrojených raketami krátkého doletu, jako jsou americké AIM-9X a britské AIM-132. Přenosné raketové systémy země-vzduch, které jsou hojně využívány proti ruskému letectvu na Ukrajině a v Sýrii, rovněž využívají infračervené navádění. Laserová ochrana proto umožní letounu Su-57 poskytovat blízkou vzdušnou podporu mnohem účinněji než jiným ruským letounům, což doplní neviditelnost stíhačky, snížený radarový průřez a nízkou infračervenou stopu.
Bezkonkurenční manévrovatelnost
Od roku 1982, kdy byl do služby uveden střední stíhací letoun MiG-29, jsou ruské letouny s velkým náskokem světovou jedničkou v manévrovatelnosti. O tři roky později jej následoval těžší Su-27. Na základě tohoto úspěchu byly v devadesátých letech vyvinuty stíhací letouny Su-27M a Su-37, které díky motorům s vektorovým řízením tahu získaly extrémní manévrovací schopnosti, ačkoli ani jeden z nich se kvůli nedostatku finančních prostředků nedostal do sériové výroby.
Su-30MKI, vyvinutý pro Indii a zařazený do služby v roce 2002, byl prvním sériově vyráběným stíhacím letounem s motory s vektorovým řízením tahu. O 12 let později se objevil Su-35, který měl ještě větší tah díky pohonným systémům AL-41 a také trojrozměrnému vektorování. Su-35 byl dalším vývojem Su-27 a zahrnoval výdobytky zrušených Su-37 a Su-27M.
Su-57 šel ještě dál a měl nejen mnohem lepší poměr tahu k hmotnosti díky výkonu motorů Saturn-30, ale také ovladatelnější drak díky konstrukčním prvkům. To letounu umožňuje lépe se vyhýbat raketovým útokům při vysokých rychlostech a zaujmout optimální pozici ve vzdušném boji při nízkých rychlostech. V kombinaci s přidanou schopností oslepit střely s tepelným naváděním na krátkou vzdálenost se tak Su-57 stává obzvláště nebezpečným v boji bez použití raket pro zasažení cílů mimo vizuální dosah.
Použitelnost na nevybavených vzletových a přistávacích drahách
Od 80. let 20. století si ruské stíhací letouny vyvinuly schopnost operovat s minimální údržbou a z velmi málo připravených a improvizovaných letišť. Snad nejlépe to vystihly stíhací letouny MiG-29 a Jak-41, které mohly na rozdíl od jiných, zejména západních stíhaček, startovat z nepřipravených vzletových a přistávacích drah. Su-57 výrazně zlepšil vzletové a přistávací vlastnosti svých předchůdců a je schopen startovat s minimálním rozjezdem. Je dokonce potenciálně vhodný (s minimálními úpravami) pro námořní základny. Stíhačka používá zejména deflektory proti blátu, zesílený podvozek a velké pneumatiky a byla navržena tak, aby se mohla spouštět z nepřipravených letišť, která i lehčí západní stíhačky mohou jen stěží využít.
To je obzvláště užitečné, protože se očekává, že schopnost velmocí zasáhnout nepřátelské letecké základny rozsáhlými údery časem jen poroste. Ukázkovým příkladem je americký vývoj hypersonické střely AGM-183A, která v počátečních fázích války vážně ohrozí ruská letiště.
Hypersonické balistické střely
Poté, co byla koncem roku 2017 přijata balistická střela X-47M2 s rychlostí Mach 10, bylo koncem roku 2018 oznámeno, že bude vyvinuta její miniaturizovaná verze pro integraci do Su-57. Ten by se tak stal jediným stíhacím letounem na světě schopným zasahovat hypersonickými balistickými střelami.
Střela je považována za ideální pro protilodní mise a přesné údery na velitelská centra, logistické uzly, letiště a další důležité cíle hluboko za nepřátelskými liniemi. Díky své vysoké manévrovatelnosti, přesnosti a rychlosti je velmi obtížné ji zachytit a díky kinetické energii při dopadu dokáže zneškodnit většinu válečných lodí jediným přesným zásahem.
Zda si miniaturizovaná verze zachová dolet 2 000 km a bude schopna nést jaderné hlavice, zatím není jasné. Vysoký dolet a neviditelnost Su-57 v kombinaci s takovou zbraní by z něj mohly učinit údernou platformu, která prakticky nemá obdoby. Integrace střely do stíhačky je pokusem o využití klíčové oblasti ruského technologického prvenství – hypersonických zbraní. To umožní zvýšit schopnosti letounu a částečně kompenzovat jeho nedostatky v jiných oblastech (zejména vyšší viditelnost).
Vzhledem k tomu, že Su-57 má být jako frontový stíhací letoun široce nasazen, přičemž do konce roku 2030 má být zařazeno do služby více než 200 kusů, je jeho schopnost zasáhnout balistickými střelami pro potenciální protivníky obzvláště znepokojující. Pouhá jedna letka vybavená pro úderné mise by mohla způsobit značné škody. Pokud se raketa dostane na export, pravděpodobně výrazně zvýší atraktivitu Su-57 a její protilodní schopnosti by mohly přitáhnout zvýšený zájem ruského námořnictva, které v současnosti používá k úderům z moře stíhačky Su-24 a Su-30SM.
Překlad: CZ24.news
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi