Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
EVROPA: Silné deště a jimi vyvolané ničivé záplavy dál sužují země střední a východní Evropy, kde dosud přišlo o život nejméně 18 lidí. Kritická a dramatická je podle úřadů situace v Dolních Rakousích, odkud jsou dnes hlášeni další mrtví. Zřejmě pět lidských životů si dosud povodně vyžádaly v Polsku, kde je nejhorší situace na jihu u hranic s Českou republikou. Šest mrtvých je v Rumunsku. Na Slovensku dnes dále stouply hladiny Dunaje i Moravy. V Česku zatím úřady potvrdily tři oběti, další lidé jsou pohřešováni.
„Nekončí to, situace je nadále kritická, dramatická,“ řekla dolnorakouská hejtmanka Johanna Miklová-Leitnerová. Doprava v regionu je paralyzovaná a lidem podle ní hrozí nebezpečí. O život přišli dva senioři ve věku 70 a 80 let, kteří byli nalezeni ve svých domech, uvedla dnes policie. Už o víkendu zemřel při zásahu hasič. Nejhůře postižené jsou Sankt Pölten, Kremže a Tulln. Meteorologové varují, že se situace uklidní až v polovině týdne.
Rakouský kancléř Karl Nehammer dnes oznámil, že na zvládnutí škod způsobených záplavami bude zatím k dispozici 300 milionů eur (7,5 miliardy Kč). Bude-li potřeba, může se částka navýšit.
Polský premiér Donald Tusk zase uvedl, že chce jednat s předsedy vlád dalších postižených zemí – včetně Rakouska a Česka – o společné žádosti EU o finanční podporu na obnovu po povodních. Varšava, která dnes v místech zasažených povodněmi vyhlásila stav živelní katastrofy, zatím na zvládnutí katastrofy vyčlenila miliardu zlotých (5,9 miliardy Kč).
Odpoledne kvůli poškození protipovodňové hráze vyzval k okamžité evakuaci starosta jihopolského města Nisa. Z tohoto 56tisícového města, které leží nedaleko českých Mikulovic, je hlášena zatím poslední oběť záplav. Je jí chirurg, který se v neděli nevrátil ze služby. Povodně v Polsku zřejmě vyžádaly také životy dalších dvou mužů a dvou žen.
Nad ránem vyhlásil protipovodňový poplach starosta Opole kvůli stoupající hladině Odry. V Kladsku, kde hladina Kladské Nisy o půldruhého metru překročila rekordní hodnotu z roku 1997, zase podle serveru onet.pl vládne „stav zoufalství a velkého lidského dramatu“. V oblasti jsou nadále místa, kam se záchranáři nedokážou dostat ani na člunech.
Déšť dnes hlásil také východ a jihovýchod Německa. Podle saského povodňového centra hladina Labe v Schöně u hranice s Českem dosáhla v noci třetího ze čtyř povodňových stupňů. Na třetí stupeň v noci stoupla také hladina Lužické Nisy ve Zhořelci na německo-polské hranici. V Drážďanech je nyní Labe na druhém povodňovém stupni s výškou 5,6 metru a očekává se, že třetího stupně dosáhne v úterý ráno.
SRN je připravena vyslat do povodněmi postižených oblastí v sousedních zemích technickou pomoc, sdělila ministryně vnitra Nancy Faeserová.
O něco lepší je situace na Slovensku, kde si vysoká voda zatím nevyžádala žádný lidský život. Slovenský premiér Robert Fico dnes po mimořádném jednání vlády vyjádřil přesvědčení, že životy a další majetek lidí už by neměly být ohroženy. Zároveň ale podotkl, že země ještě nemá to nejhorší za sebou. Kulminace Dunaje v Bratislavě se totiž čeká v úterý, kdy by hladina tohoto evropského veletoku měla dosáhnout téměř 9,5 metru. Slovenskou metropoli chrání mobilní protipovodňové bariéry.
V Rumunsku úřady doposud potvrdily smrt sedmi lidí. Zasažený je zejména východ země, kde voda zaplavila několik tisíc zemědělských hospodářství. Obyvatelé zalitých vesnic šplhali na střechy domů, aby je živel neodnesl pryč. Mezi oběťmi jsou staří lidé, včetně dvou žen ve věku 96 a 86 let.
Maďarský premiér Viktor Orbán oznámil, že kvůli povodním ruší svůj zahraniční program, tedy i návštěvu Štrasburku. Právě tam měl na plenární schůzi EP ve středu představit priority maďarského předsednictví EU.
Na Slovensku stále stoupají hladiny Moravy i Dunaje. Hladina Dunaje by v Bratislavě měla kulminovat na 950 centimetrech. V neděli byla dokončena výstavba mobilní protipovodňové bariéry, která by měla ochránit centrum města od povodně.
Ve slovenském hlavním městě byl vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity. Velká voda omezila některé tramvajové, trolejbusové i autobusové linky ve městě, na řadě míst hasiči odstraňují spadlé stromy.
Bratislavu chrání mobilní protipovodňová bariéra.
Pod hradem Devín ve stejnojmenné bratislavské městské části se vlévá do Dunaje řeka Morava a setkávají se zde v podstatě dvě povodňové vlny. Tlak zvýšené hladiny Dunaje je natolik silný, že tlačí vodu v opačném směru. K obrácení toku Moravy dochází za zvýšeného průtoku na soutoku Moravy a Dunaje pod Devínem poměrně běžně. Silnější proud Dunaje tlačí tok Moravy v opačném směru několik desítek metrů, kde se pak menší řeka vylévá z břehů.
V důsledku vysokého stavu hladiny Moravy i Dunaje je městská část Devín odříznuta od města. Obě příjezdové silnice do Devína byly v pondělí odpoledne pod vodou. Devínská cesta je neprůjezdná už od soboty a v pondělí voda zaplavila také silnici od Devínské Nové Vsi. Předseda Bratislavského samosprávního kraje Juraj Dropa potvrdil, že zásobování obyvatel Devína je zajištěno vozidly armády.
ZDROJ: ČTK
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi