Místopředseda vlády Krymské republiky Georgij Muradov rozhořčeně německému ministrovi zahraničí Heiko Maasovi: Sjednocení Němců ano, ale sjednocení Rusů ne?!
KRYM: Stálý zástupce Krymské republiky při prezidentovi Ruska, místopředseda vlády krymské vlády Georgij Muradov rozhořčeně reagoval na slova německého ministra zahraničí Heiko Maase.
Maas nedávno uvedl, že rozšíření formátu G7 a zahrnutí Ruska do skupiny je stěží možné, dokud nebude vyřešen problém Krymu a Ukrajiny. Podle diplomata byla Moskva odtud vyloučena kvůli „zásahu na východě Ukrajiny“.
„Je politováníhodné, že šéf ministerstva zahraničních věcí Spolkové republiky Německo, které anektovalo NDR bez referenda, se vměšuje do územní celistvosti Ruska zakotvené v naší ústavě. Jeho myšlenka, že by měl svět přivítat sloučení Němců a odsoudit opětovné sjednocení Rusů, se odklání od zdravého rozumu moderní politiky, ale také od zásad mezinárodního práva,“ prohlásil Muradov.Podle něj obyvatelé Krymu mohou Maasovi připomenout, že Krymská republika vyhlásila svou nezávislost tváří v tvář vojenské hrozbě ze strany nacionalistů, kteří provedli puč v Kyjevě, a měli všechna práva odvolat se k Rusku, které jej uznalo, se žádostí o návrat do své rodné země, jíž byl poloostrov součástí 200 let.
„Nechci věřit, že by etnické čistky a válka na Krymu potěšily německého politika více, než uskutečněná záchrana obyvatel Krymu,” dodal stálý zástupce.
Muradov také zdůraznil, že to Maas hovořil o návratu Ruska k jednáním ohledně G8. Pozice ruského vedení v této otázce zůstává nezměněna – Moskva nemá za cíl obnovit svoji účast ve skupině, uvedl krymský politik.
Formát G8 existoval od roku 1998. V roce 2014 se to omezilo na G7, když se na pozadí událostí na Krymu rozhodli členové klubu nepřijet na další summit v Soči, ale sešli v Bruselu bez Ruska. Západní země obvinily Moskvu z vměšování do ukrajinských záležitostí a uvalily na Rusko sankce. Ruské úřady odmítly veškerá obvinění. Kreml uvedl, že je kontraproduktivní mluvit s Ruskem v jazyce sankcí.
Krym se stal ruským regionem po referendu konaném v březnu 2014, ve kterém 96,77% voličů Krymské republiky a 95,6% obyvatel Sevastopolu mluvilo ve prospěch vstupu do Ruska. Ukrajina stále považuje Krym za své, ale dočasně okupované území. Ruské vedení opakovaně prohlásilo, že obyvatelé Krymu se rozhodli demokratickým způsobem, v plném souladu s mezinárodním právem a Chartou OSN. Ruské vedení považuje otázku Krymu za „definitivně uzavřenou“.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi