JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Molekulárna genetička Soňa Peková: Rúška nás pred koronavírusom nechránia. Je to ako rybárska sieť. Nosenie rúšok môže spôsobiť respiračnú nákazu

SLOVENSKO/ČESKO: : Odborníčka na molekulárnu genetiku Soňa Peková sa vyjadrila aj ku často diskutovanej a rozporuplnej téme nosenia rúšok. Podľa Pekovej nás nosenie rúšok pred koronavírusom neochráni. Prirovnala to k rybárskej sieti . Molekulárna genetička naopak pred nosením rúšok varuje, keďže sa v ňom ukladajú baktérie, ktoré môžu spôsobiť respiračnú nákazu

Po niekoľkomesačnej odmlke sa známa česká molekulárna genetička a virologička Soňa Peková vrátila opäť „na scénu.“ Stojí si za svojimi vyjadreniami z minulosti, že nový koronavírus nie je prírodný, ale umelo vytvorený v laboratóriu.

Tvrdí tiež, že oproti jari v súčasnosti výrazne zoslabol. Peková tiež skritizovala médiá za ich strašenie a vyhlásila, že ak by sme netestovali ľudí na pozitivitu, ale zisťovali, či sú skutočne chorí, tak žiadnu epidémiu by sme nemali.

Molekulárna genetička a virologička Soňa Peková, ktorá je v Česku navrhnutá na štátne vyznamenanie sa vyjadrila aj ku rozporuplnej téme a tou je nosenie rúšok. Kým niektorí odborníci tvrdia, že nosenie rúšok nás chráni pred novým typom koronavírusu, iní zas tvrdia presný opak.

Rúška nás nechránia

Odborníčka na vírusy Soňa Peková sa pridala k tzv. „rúškoskeptikom.“ V rozhovore pre časopis Reflex tvrdí, že rúška nás pred koronavírusom neochránia:

„Rúška určite nezabránia šíreniu vírusu, pretože vírus je nanopartikula, čo je desať na mínus deviatu metra, a medzierky medzi vláknami vašich ústeniek sú celkom iste väčšie. Navyše ich väčšina z vás nemá pevne upevnené okolo nosa a úst. Je to možno taká psychologická vec, že si pripadáte chránení. „

Nosenie rúšok môže spôsobiť zdravotné problémy

Peková následne prirovnala efektivitu nosenia rúšok k rybárskej sieti a dodala  že jedinou účinnou ochranou proti koronavírusu je v súčasnosti len respirátor ffp3. Okrem toho varovala aj pred možnými zdravotnými rizikami spojenými s nosením rúšok:

„V dutine ústnej máte mnoho baktérii a húb a keď to všetko dýchate do toho rúška celý deň a je tam také dobré vlhko, tak to je to čo kritizuje množstvo lekárov a dáva to veľkú logiku, že si môžete zavariť na nejakú respiračnú nákazu, ktorej by ste sa možno vyhli, keby ste to rúško nemali.“

Soňa Peková je Slovenka

MUDr. Soňa Peková – táto významná česká vedkyňa je slovenského pôvodu – pochádza z Prievidze. Za slobodna sa volala Soňa Halmová. Po vyštudovaní gymnázia VBN v Prievidzi pokračovala v štúdiu na LF Karlovej univerzity v Prahe a zostala pôsobiť v Českej republike, kde si založila rodinu.

 

Odeslat komentář