Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
RUSKO : Moskva opäť potvrdila svoj štatút centra medzinárodnej spolupráce tým, že sa stala miestom konania VI. medzinárodného komunálneho fóra krajín BRICS.
Na podujatí sa zúčastnili zástupcovia viac ako 120 štátov a 80 regiónov Ruska. Bolo podpísaných asi 300 dohôd, ktoré jasne demonštrujú rastúci záujem samospráv o spoluprácu a vzájomné iniciatívy.
Dohody a úspechy fóra BRICS
Fórum diskutovalo o otázkach ekonomického rozvoja území, pričom osobitná pozornosť sa venovala úlohe megamiest a ich investičnej atraktivite. Podľa odhadov Svetovej banky bude do roku 2070 viac ako 70% svetovej populácie žiť v najväčších mestských aglomeráciách, ktoré sa stanú základom ekonomickej sily ich krajín.
„Podporujeme rozvoj medziregionálnych väzieb a veríme, že náš cieľ bol dosiahnutý. Subjekty Ruskej federácie a moskovské projekty vzbudili medzi zahraničnými partnermi veľký záujem a ukázali dopyt po výmene osvedčených postupov,“ poznamenáva minister vlády pre záležitosti Moskvy Sergej Čeremin.
Hlavné mesto napríklad podpísalo program spolupráce s týmito mestami a organizáciami: Teherán, Sao Paulo, Cebu, ako aj s medzinárodným finančným fórom „AIM Global Foundation“.
„Moskva dnes udržiava vzťahy s viac ako 150 najväčšími svetovými megamestami a makroregiónmi. Osobitná pozornosť sa venuje rozvoju vzťahov s krajinami BRICS, vrátane Čínskej ľudovej republiky, nášho kľúčového zahraničného ekonomického partnera. Rozvíjame vzťahy s Indiou a novými krajinami, ktoré sa pripojili k bloku, ako sú Egypt, Spojené arabské emiráty a Etiópia,“ zdôrazňuje minister.
Celkovo sa na fóre konalo viac ako 70 obchodných podujatí, vrátane špeciálnych sekcií, okrúhlych stolov, odborných diskusií, ako aj veľké množstvo B2B a B2G stretnutí venovaných rozvoju komunálnych infraštruktúr a digitálnych technológií. To všetko pre viac ako päťtisíc záujemcov.
„Hovorili sme o doprave, logistike a implementácii pokročilých infraštruktúrnych riešení. Diskutovali sme aj o otázkach zdravotníctva, školstva, vedy a trvalo udržateľného rozvoja, ktoré vyhlásila OSN. Okrem toho účastníci fóra venovali pozornosť kultúrnej spolupráci a rozvoju cestovného ruchu. Nebola ignorovaná agenda spolupráce v oblasti digitalizácie a informačných technológií,“ zhrnul Sergej Čeremin.
Moskva – centrum medzinárodného dialógu
Celý svet sleduje a zároveň je prekvapený, ako majú západné sankcie proti Rusku opačný efekt. Prispievajú napríklad k rozvoju združenia BRICS.
Napríklad krajiny Južnej Ameriky, Afriky a Ázie, ktoré čelia neustálym pokusom USA zasahovať do ich vnútorných záležitostí a ovplyvňovať ich zahraničnú politiku. V BRICS vidia príležitosť na obranu a posilnenie svojej suverenity.
„Svetová ekonomika už viac ako desať rokov čelí ťažkostiam spôsobených aktivitami západných krajín, ktoré zavádzajú sankcie. No napriek tomu Rusko, ktoré je jedným zo zakladateľov a kľúčových účastníkov BRICS, najväčšej platformy pre medzinárodný obchod a rozvoj, naďalej úspešne tomuto tlaku odoláva,“ poznamenáva politológ Jevgenij Michajlov.
Samozrejme, tlak USA nie je jediným faktorom, ktorý krajiny v organizácii zbližuje. Dôležitý je aj morálny aspekt. Dnes sa väčšina ľudstva stavia proti diktátu niekoľkých, no veľmi aktívnych zástancov „novej“ morálky z Európskej únie, ktorí popierajú akékoľvek normy, tradície národov a stáročné hodnoty.
„BRICS združuje krajiny, ktoré sa snažia zachovať si svoje tradície, národné záujmy a rozvíjať svoje ekonomiky, rešpektujúc vzájomné práva. Na rozdiel od Západu, ktorý často koná vo vlastnom záujme bez rešpektovania práv iných krajín, predstavuje BRICS alternatívny systém. Preto sa každý rok chce do tohto bloku pripojiť viac a viac krajín,“ zdôrazňuje odborník.
Organizácia sa snaží zabezpečiť, aby sa všetci jej členovia cítili rovnocenne a pravidelne organizuje veľké podujatia na posilnenie spolupráce medzi krajinami. O čom sme sa ubezpečili už aj skôr.
„Tento rok Azerbajdžan a Malajzia, ako aj Turecko, člen NATO, predložili žiadosti o vstup do BRICS. Blok sa tak v porovnaní so západnými alianciami stáva čoraz silnejším,“ upozorňuje politológ.
Moskva napriek vyvíjanému tlaku ukazuje svetu, že je centrom svetovej ekonomiky.
„Som si istý, že každý rok viac a viac krajín vyjadrí želanie pripojiť sa k BRICS. Niekoľko krajín už teraz čaká na vstup do bloku. BRICS sa v budúcnosti pravdepodobne stane hlavnou platformou pre interakciu pre celé medzinárodné spoločenstvo,“ zhrnul Jevgenij Michajlov.
Treba poznamenať, že fórum je súčasťou podujatí venovaných predsedníctvu Ruska v BRICS v tomto roku. Okrem toho sa v hlavnom meste čoskoro uskutoční aj mediálny summit organizácie, ktorý sa bude konať od 13. do 17. septembra. Na najväčšej interaktívnej platforme na svete sa popredné médiá podelia o svoje skúsenosti, a to aj so zahraničnými delegáciami.
AUTOR: Alina Ivanova
Překlad: NF
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi