JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Moskva: Vyjadrujeme úprimnú sústrasť iránskemu ľudu. Zabitie Solejmáního komentuje Čína aj Francúzsko

SVĚT: Moskva varovala pred vystupňovaním napätia na Blízkom východe po tom, ako pri piatkovom americkom útoku zahynul v irackom Bagdade veliteľ špeciálnych jednotiek Kuds iránskych revolučných gárd Kásem Solejmání. Informovala o tom agentúra AFP.

„Zabitie Solejmáního… bolo dobrodružným krokom, ktoré vystupňuje napätie v celom regióne,“ uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí. Podľa vyhlásenia Solejmání oddane chránil iránske štátne záujmy.

„Vyjadrujeme úprimnú sústrasť iránskemu ľudu,“ píše sa vo vyhlásení.

Sýria hovorí o zákernej, zločinnej americkej agresii

Čína vyzvala v reakcii na zdržanlivosť zo všetkých strán, „najmä zo strany Spojených štátov“.

„Vyzývame zainteresované strany, najmä Spojené štáty, aby zachovali pokoj a preukázali zdržanlivosť s cieľom vyhnúť sa ďalšej eskalácii napätia,“ uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí Keng Šuang.

Sýria ostro odsúdila „zákernú, zločinnú americkú agresiu“, ktorá viedla k zabitiu generálmajora Solejmáního.

Štátna agentúra SANA odvolávajúca sa na zdroj zo sýrskeho ministerstva zahraničných vecí uviedla, že tento útok predstavuje „závažnú eskaláciu“ a potvrdzuje zodpovednosť USA za nestabilitu v Iraku.

Hamas: Zodpovednosť za to nesú USA

Palestínska organizácia Hamas, ktorá ovláda pásmo Gazy, podľa agentúry Reuters uviedla, že zabitie Solejmáního „otvára dvere všetkým možnostiam v tomto regióne – okrem pokoja a stability“.

„Zodpovednosť za to nesú USA,“ napísal hovorca Hamasu Básim Naím na Twitteri.

Svet stal nebezpečnejším, komentuje francúzska ministerka

Francúzske veľvyslanectvo v Teheráne vyzvalo svojich obyvateľov v Iráne, aby sa vyhýbali verejným zhromaždeniam a nefotografovali na verejných priestranstvách.

Francúzska ministerka pre európske záležitosti Amélie de Montchalinová vyhlásila, že Solejmáního zabitím sa svet stal „nebezpečnejším“, a vyzvala na zvýšenie úsilia o deeskaláciu prehlbujúceho konfliktu na Blízkom východe.

Pentagón: Bolo to na rozkaz Trumpa

Iránske revolučné gardy Solejmáního smrť potvrdili a uviedli, že zahynul pri piatkovom útoku amerických vrtuľníkov na bagdadskom letisku.

Agentúra Reuters citovala amerických predstaviteľov, ktorí si neželali byť menovaní, že Solejmání prišiel o život pri útoku dronom.

Pentagón vo vyhlásení uviedol, že Solejmáního zabila americká armáda na rozkaz prezidenta USA Donalda Trumpa.

Irán ústami iránskeho najvyššieho vodcu Alího Chameneího prisľúbil „krutú odplatu“ a predvolal si švajčiarskeho diplomata reprezentujúceho americké záujmy v Teheráne, aby mu tlmočil protest.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář