JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Músaví: Irán prestane dodržiavať ďalšie z ustanovení jadrovej dohody

IRÁN: Americký prezident Donald Trump odstúpil od jadrovej dohody s Iránom v máji 2018 a následne obnovil sankcie na Irán vrátane embarga na dovoz ropy.

Irán ešte v nedeľu očakáva finalizáciu piateho súboru opatrení, ktorými sa odkláňa od záväzkov vyplývajúcich z medzinárodnej dohody o obmedzení jadrového programu tejto krajiny. Oznámil to hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Abbás Músaví, ktorého vyjadrenia odvysielané v televízii citovala tlačová agentúra AFP.

Irán postupne pozastavuje plnenie jadrovej dohody z roku 2015 v reakcii na predvlaňajšie jednostranné odstúpenie Spojených štátov a opätovné zavádzanie protiiránskych sankcií. Najnovšie oznámenie však nasleduje dva dni po tom, ako americké sily zabili pri útoku v Iraku iránskeho generálmajora Kásema Solejmáního, čo vyvolalo prudké zvýšenie napätia na Blízkom východe.

„Čo sa týka piateho kroku, rozhodnutia už boli prijaté… ale vzhľadom na súčasnú situáciu sa urobia ešte určité zmeny na dôležitom stretnutí dnes večer,“ povedal Músaví. „Vo svete politiky všetky veci vzájomne na seba vplývajú,“ dodal hovorca iránskeho rezortu diplomacie.

Músaví podľa AFP nijako nenaznačil, v čom bude spočívať spomínaný „piaty krok“ ani kedy bude oznámený.

Americký prezident Donald Trump odstúpil od jadrovej dohody s Iránom v máji 2018 a následne obnovil sankcie na Irán vrátane embarga na dovoz ropy. V roku 2019 Spojené štáty sankcie voči Iránu ešte sprísnili, pričom sa napätie medzi oboma krajinami ďalej stupňovalo.

Odeslat komentář