JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

MUSÍME PŘEMÝŠLET O NÁKUPU VAKCÍNY SPUTNIK, ŘEKL BABIŠ PO KRACHU JEDNÁNÍ S EU

ČESKO: S plánem EU nesouhlasilo ještě Rakousko a Slovinsko.

Premiér Andrej Babiš (ANO) prohlásil, že bude přemýšlet o nákupu ruské vakcíny Sputnik V, která není schválená Evropskou lékovou agenturou. Předseda vlády to řekl v návaznosti na jednání o vakcínách, při kterém mělo Česko přijít o statisíce dávek očkovací látky. Své selhání odmítá.

Babiš akvizici ruské vakcíny Sputnik V připustil poté, co pro Česko a další státy selhalo vyjednávání v rámci Evropské unie o přidělení dodatečných vakcín. S plánem EU nesouhlasilo ještě Rakousko a Slovinsko. Zmíněné země tak dostanou méně dávek očkovací látky z celkem desetimilionové várky, než mohly.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz se podle českého premiéra kvůli sporu o solidární várku vakcín uchýlil ke kroku, ke kterému může směřovat i Česko. „Kurz si objedná milion sputniků. No a my o tom budeme také muset přemýšlet,“ připustil Babiš pro Deník N.

Český premiér zároveň dodal, že vzhledem k tomu, že rozdělení vakcín nepovažuje za spravedlivé, také nepřistoupil na původní návrh dodávky 143 tisíc vakcín pro Česko.
Sám Babiš své selhání odmítá. K samotnému jednání si naopak postěžoval, že státy EU předvádějí solidaritu jen naoko. „Solidarita se projevuje jen v deklaracích pro média. Při jednání za zavřenými dveřmi žádná neexistuje,“ uvedl Babiš.

O samotném jednání web Politico napsal, že přineslo „ostudnou porážku“ pro Kurze, Babiše a slovinského premiéra Janeze Janšu. Jejich země se totiž odmítly připojit k plánu Portugalska, které chtělo pomoci zemím se zásadním nedostatkem vakcín. Politico dodává, že nejvíce na jednání tratí právě Česko v čele s Babišem, protože se připravilo o desítky tisíc dávek, které mohlo obdržet coby jedna ze zemí, které mají největší nárok na pomoc.

Domácí opozice kvůli krachu jednání Babiše cupuje. Šéf ODS Petr Fiala podotkl, že premiér doma dělá ramena a na půdě EU neprosadí zhola nic. „Opakuje se to s železnou pravidelností. Pokud se zpráva potvrdí, je to skandální prohra. Vakcíny zachraňují životy, povinností premiéra je bojovat o každou z nich,“ uvedl Fiala.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová sdělila, že na vlastní kůži zažila, jakým způsobem premiér jedná. „S panem premiérem jsem v poslední době několikrát jednala. Absolutně mě proto nepřekvapuje, že nevyjednal 140 tisíc dávek vakcíny navíc. Díky velké shovívavosti našich spojenců máme aspoň něco. Pane Babiši, ani nezkoušejte házet vinu za vaši neschopnost na EU! Ten viník jste vy,“ prohlásila.

Podle lídra KDU-ČSL Mariana Jurečky premiér v jednáních naprosto selhal. „Mohl zajistit pro naše občany více vakcín, neudělal to ani včera, ani na podzim, když neobjednal pro ČR maximální možný počet vakcín! Tato jeho špatná rozhodnutí bohužel mohou za tisíce zbytečně zmařených životů,“ konstatoval Jurečka.

 

Zdroj: https://www.infovojna.sk

Odeslat komentář