Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
Musk pod video demonstrantů odpalujících pyrotechniku na policisty napsal, že „občanská válka je nevyhnutelná“. Jeho příspěvek vyvolal pobouření britské vlády. Premiérova kancelář uvedla, že „neexistuje žádné ospravedlnění pro takového komentáře“ a že „kdokoliv, kdo online rozviřuje násilnosti, pozná plnou sílu zákona“.
@Keir_Starmer Shouldn’t you be concerned about attacks on *all* communities?
Majitele sociální platformy X to však nezastavilo v kritice britského premiéra. „Neměli byste se obávat útoků na všechny komunity?“ napsal Musk pod Starmerův příspěvek, ve kterém předseda britské vlády odsuzuje protesty jako „čisté násilí“ a slibuje, že vláda „nebude tolerovat útoky na mešity nebo muslimské komunity“.
V Británii došlo k rozsáhlým nepokojům po vraždě tří mladých dívek a zranění dalších deseti v taneční škole v Southportu. Čin spáchal sedmnáctiletý mladík s rwandskými kořeny, na sociálních sítích se ale šířila domněnka, že za smrtícím útokem je muslimský migrant. Rozhněvaní protestující následně zaútočili na mešity či hotely s žadateli o azyl.
Pravicově zaměřený portál Times označil jako klíčové hlasy vyzývající k násilnostem například krajně pravicového aktivistu spojeného s fotbalovými chuligány Tommyho Robinsona či influencera Andrewa Tatea, který čelí obviněním ze znásilnění a obchodu s lidmi. Musk oběma mužům po převzetí Twitteru obnovil na síti účty, na jiných sociálních platformách je mají pozastavené.
Na vině jsou sociální sítě
Musk si za svůj cíl klade ochranu svobody slova. Dlouhodobě čelí kritice, že v rámci svého tažení umožňuje krajní pravici šířit dezinformace, to však odmítá.
Británie nyní požaduje po technologických společnostech, aby dělaly více pro zabraňování šíření falešných zpráv, které mohou vést k násilnostem. Britský ministr pro vědu, inovace a technologie Peter Kyle uvedl, že je nepopiratelné, že právě sociální sítě poskytly výtržníkům platformu a vyzval je k větší zodpovědnosti.
„Různé společnosti zaujímají různé přístupy a já očekávám, že platformy zajistí, aby neusnadňovaly šíření nenávisti online a aby ti, kteří tak činí, se neměli kam schovat,“ řekl Kyle po jednání se zástupci X, Mety, Googlu a TikToku.
Portál Politico nicméně upozorňuje, že britská vláda nemá příliš nástrojů, jakými přinutit technologické firmy k mazání závadného obsahu. Británie už několik let připravuje zákon o bezpečnosti na internetu, který stanovuje pokutu až 18 milionů liber nebo ve výši deseti procent světových příjmů společnosti za neodstranění nelegálního obsahu. Zákon ale vejde v platnost nejdříve až na konci roku 2024.
Starmer ujišťuje, že Británie dostane nepokoje pod kontrolu. Na spekulace, že vláda se chystá nasadit armádu, odpověděl, že nic takového nebude potřeba, protože policie má dost sil zvládnout celou situaci.
Starmer odmítá, že policie uplatňuje dvojí metr
Strážci zákona uvedli, že v noci na úterý čelili útokům v Belfastu, Darlingtonu a Plymouthu. Od začátku nepokojů před týdnem strážníci zatkli přes 370 lidí a počet zřejmě dále stoupne. Několik policistů utrpělo zranění.
V Plymouthu se střetli příznivci krajní pravice se svými odpůrci. V Birminghamu se stovky muslimů shromáždili na ochranu svých obchodů a mešity před údajným pochodem krajní pravice, ke kterému ale nedošlo.
Starmer odmítl tvrzení protiimigračního politika a jednoho ze strůjců brexitu Nigela Farage, že policie zaujímá dvojí přístup k bělošským a nebělošským protestujícím, přičemž ty první trestá mnohem přísněji. „Zdá se mi to jednostranné,“ napsal i Musk k jednomu příspěvku kritizujícím údajný dvojí metr police.
ZDROJ: X-Twitter / The Times / Politico / iDnes
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi