JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Muslimští příbuzní v Pákistánu zastřelili dvě nezletilé dívky, vadilo jim jejich video na internetu.

PÁKISTÁN: Skupina mužů zastřelila na severu Pákistánu své dvě nezletilé příbuzné, které podle nich poškodily rodinnou čest. Pachatele rozhněvalo zveřejnění jejich videa na sociálních sítích, v němž se děvčata objevila po boku mladého muže. Pákistánská policie se nyní snaží vypátrat třetí dívku z videa, protože ji chce ochránit před stejným osudem. Viníkům za takzvanou vraždu ze cti hrozí doživotí za mřížemi.

Dvojici dívek ve věku šestnáct a osmnáct let minulý týden zastřelili jejich příbuzní v odlehlé vesnici v severním Vazíristánu. Nelíbilo se jim totiž, se na internetu objevilo video, na kterém jsou děvčata v přítomnosti mladého muže.

Příbuzní po vraždě těla pohřbili ve vesnici. Místní policie podle listuThe Guardian potvrdila, že v souvislosti s činem zadržela otce jedné z dívek a bratra druhé.

Oba jsou nyní ve vazbě a čekají na soudní proces. Vyšetřovatelé hledají také další dva pachatele, kteří se na zločinech podíleli.

Ani ne minutové video, ve kterém se mladá děvčata objevila, údajně vzniklo v minulém roce, ale na sociálních sítích se objevilo teprve před několika týdny.

Kmenové oblasti v severním a jižním Vazíristánu, jež sousedí s Afghánistánem, jsou známé utlačováním žen. Jejich práva jsou v těchto regionech silně omezena a často se nemohou pohybovat mimo domov bez doprovodu.

Čest může poškodit nevěra i přátelství s mužem

Podle lidskoprávních aktivistů mužští příbuzní v Pákistánu ročně zabíjí až tisícovku žen. Snaží se tím očistit od domnělé škody, kterou ženy napáchaly na jejich cti. Čest může přitom poškodit cokoliv od nevěry přes přátelství s muži či jakékoliv porušení konzervativních pravidel týkajících se žen.

Loni na podzim v zemi propukla debata o přetrvávajících případech vražd ze cti poté, co soud poslal na doživotí za mříže Vasíma Azíma. Ten v roce 2016 zavraždil svou sestru a známou blogerku Kandíl Balúčovou. Šestadvacetiletá žena rozdělovala společnost svými fotkami a videonahrávkami.

Azím prohlásil, že lidé se mu kvůli sestřiným snímkům vysmívali a že zahanbení pro něj bylo už nesnesitelné. Balúčová byla sice hlavní živitelkou rodiny, navzdory tomu jí však podal sedativa a později ve spánku zardousil.

Pákistánská blogerka Kandíl Balúčová:

Toto sporné ustanovení islámského práva kritizovali obránci práv žen v zemi. Zákon nyní ukládá soudcům odsoudit na doživotí či na pětadvacet let i vrahy ze cti, kterým bylo odpuštěno.

Vazíristán leží u hranic s Afghánistánem:

 

Odeslat komentář