JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Na snižování daní zapomeňte, varuje Šichtařová. Obzvlášť, pokud se dostanou k veslu Piráti…

ČESKO: Ekonomku Markétu Šichtařovou prý státní úředníci ohromili tím, jak dobře dokázali vybírat daně i v časech obrovské ekonomické krize. Problém české ekonomiky podle ní není v tom, že by úředníci neuměli vybírat daně, ale v tom, že se politici neumějí krotit ve výdajích. Tyto výdaje ale bude třeba zaplatit, takže příští vláda, ať už ji sestaví kdokoli, s vysokou pravděpodobností zvýší daně. A možná zavede i daně nové, o kterých dosud nikdo neslyšel. Ekonomka se v této souvislosti obává např. nápadů Pirátů.

Markéta Šichtařová se v komentáři zamyslela nad ekonomickou situací České republiky. Ohromilo ji, jak dobře dokážou čeští úředníci vybírat daně i v časech krize.

„Jednoduchá analýza rozpočtu ukazuje, že ačkoli ekonomika brutálně poklesla, problém nebyl překvapivě na straně příjmů, jak by se dalo čekat. Příjmy byly meziročně nižší jen o 3,1 %. Třeba inkaso DPH pokleslo pouze o 1,2 %. To je zajímavé. Stát ohromil, jak efektivně umí vybírat daně i v těžkých dobách,“ uvedla Šichtařová.

Velký problém nastal na straně výdajů, které vzrostly o 18 procent. Považuje přitom za zajímavé, že na jednorázový dárek seniorům před Vánoci vláda vydala 15 miliard, zatímco na kompenzační bonus pro OSVČ jen 13,3 a na ošetřovném pro zaměstnance jen necelých 10 miliard. Dalo by se přitom čekat, že to bude naopak.

Když už se to stalo takto, dluhy bude třeba zaplatit. To bude v praxi znamenat, že ti nejschopnější, kteří si dokážou nejvíc vydělat, budou politiky nejvíc odíráni. „Bum, a jsme zpátky v ryzím, krystalicky průzračném kolektivismu, v němž si produktivní lidé mají živit své katy. Podobné choutky má samozřejmě levice po celém světě – a levice přitom globálně sílí,“ prohlásila Šichtařová s tím, že k této levici počítá i české Piráty.

Vyjádřila obavy, že EU zavede nové daně, o kterých dodnes nikdo neslyšel. Pokud tomu někdo nevěří, má se podle Šichtařové zamyslet nad tím, že ještě donedávna byl zpěv ve státě zakazován jen v pohádkách, ale teď už je zakazován i v realitě.

Zdroj: https://www.parlamentnilisty.cz/

Odeslat komentář