JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Na sobotu sa chystá veľký protest v Bratislave. Fico upozorňuje vládu, že ak nezruší ústavne otázny núdzový stav, bude niesť zodpovednosť za všetko, čo sa stane

SLOVENSKO: Ústavný súd SR má do štvrtka 15. októbra rozhodnúť, či vládou nariadený núdzový stav kvôli koronavírusu spĺňa všetky náležitosti ústavnosti. Odborníci upozorňujú najmä na obmedzenie viacerých základných práv a slobôd občanov, ako aj na možné drakonické tresty, ktoré v takomto stave hrozia.

Vládni predstavitelia odôvodňovali zavedenie núdzového stavu najmä zabezpečením logistiky okolo ochranných pomôcok a liekov proti Covidu-19 a tým, aby bolo možné presúvať zdravotnícky personál podľa potrieb daného regiónu a danej situácie. V núdzovom stave je tiež možné nariadiť niektorým štátnym pracovníkom, aby pracovali dlhšie.

Toto je však len malá časť zmien právneho prostredia počas núdzového stavu. Viacerí právnici a politici upriamujú pozornosť najmä na oveľa prísnejšie tresty, ktoré hrozia sa porušenie zákonov a nariadení.

Podľa pondelkových slov bývalého premiéra a šéfa Smeru-SD Roberta Fica, napríklad za fyzický konflikt s policajtom na prípadnom proteste hrozí občanovi až doživotný trest. To podľa neho nie je v 21. storočí v demokratickej spoločnosti prípustné, keďže podľa jeho názoru sa vzhľadom na zlú situáciu niektorých skupín dajú očakávať protivládne protesty. Na 17. októbra už je jeden z nich avizovaný pred Úradom vlády.

Je pomerne isté, že 17. októbra niekde príde pomerne veľa ľudí. Možno ich nebude šesť, ale šesťtisíc, možno šesťsto, ja neviem… Čo urobí vláda v takomto prípade? Pošle silu? Čo keď títo ľudia začnú aktívne útočiť na policajtov?“, pýta sa predseda Smeru-SD Robert Fico s tým, že vláda sa podľa neho protestov „bojí“.

„Pokiaľ by sme mali normálnu rozumnú vládu, ktorá by prijímala rozhodnutia v súlade s ústavou, s pokorou a s pochopením a po diskusii s relevantnými inštitúciami, ľudia by určite zákazy rešpektovali,“ tvrdí líder opozičnej strany.

Fico varoval vládu, aby „niečo urobila s núdzovým stavom“:

„Pretože či ho máte vyhlásený alebo nemáte vyhlásený, či platí zákaz stretávať sa viac osobám ako šiestim, ľudia vám nedôverujú, nechcú vás a ste na smiech. Tieto protestné zhromaždenia jednoducho budú.“ Fico hovorí, že protestujúcim hrozí množstvo žalôb a trestov až do 25 rokov.

„Pripomínam vláde SR, že ak sa niečo stane, bude niesť plnú zodpovednosť, pretože tento stav averzie si vláda spôsobila sama neprofesionalitou a tým, ako sa mocensky správa voči verejnosti.“

Kto chystá protesty?

Protesty na sociálnych sieťach organizujú viaceré politické zoskupenia. Majú sa konať v sobotu 17. októbra na Námestí slobody v Bratislave. Na túto akciu už niekoľko dní pozývajú napríklad ľudia zo strany ĽSNS.

„Priatelia, príďme spoločne ukázať tejto vláde, že sa jej nebojíme a že jej už máme dosť. Nenecháme sa naďalej ožobračovať, zdierať z kože a zatvárať do klietok. Nie sme ich otroci ani sluhovia a máme právo na slobodný život,“ uviedol na Facebook ešte minulý týždeň poslanec Milan Mazurek.

Na protest túto sobotu pozývajú aj predstavitelia futbalových fanúšikov Slovana Bratislava. „Aj touto cestou Ultras Slovan pripomína blížiacu sa udalosť v sobotu 17. 10. 2020 o 14:00 na hlavnej vlakovej stanici v Bratislave! Všetci spolu bok po boku za šport, za kultúru a za Slovensko,“ uvádzajú na Facebooku.

 

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář