Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
ČESKO: Krajské a senátní volby se v pátek a sobotu uskuteční. Vláda je přesvědčená, že je schopná zajistit hlasování i v místech zasažených povodněmi, uvedl na tiskové konferenci dnes večer po mimořádném jednání kabinetu premiér Petr Fiala (ODS). O odklad voleb žádal primátor Opavy zasažené velkou vodou. Na ministerstvu vnitra také vznikla pracovní skupina, která má pomoct, aby se volby konaly regulérně. Místopředseda opozičního hnutí ANO Karel Havlíček v České televizi (ČT) řekl, že rozhodnutí kabinetu respektuje.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) už během dne uvedl, že kdyby se volby nekonaly, mohla by být napadána jejich legitimita. Dnes večer doplnil, že na volbách budou spolupracovat hasiči, policie, statistikové. O organizaci voleb v postižených krajích bude v úterý jednat krizový štáb.
Zákonný termín, kdy se mohlo datum voleb změnit, vypršel dnes, zmínil prezident Petr Pavel, který se jednání kabinetu zúčastnil. Argumentem pro odsunutí termínu by podle něj bylo, kdyby nebylo možné zajisti regulérnost hlasování ve všech místech. Novinářům to řekl při příchodu do Strakovy akademie.
Podle premiéra vláda všechny argumenty zvažovala a radila se s hejtmany i experty na volby. „Zvažovali jsme všechny argumenty, varianty,“ uvedl. Zpochybňování by podle něj mohlo vzniknout i v případě odkladu hlasování, protože v 90 procentech míst volby proběhnout mohou bez problémů. Rakušan dodal, že z krajů nebyla poptávka po nouzovém stavu. Jeho vyhlášení by přitom bylo nezbytným krokem pro odsunutí termínu voleb.
Opoziční hnutí ANO bude rozhodnutí vlády respektovat, uvedl první místopředseda ANO Karel Havlíček. „Podstatné je, pokud se vláda takto rozhodla, aby dokázala zabezpečit to, že ti lidé budou moci fyzicky k těm volbám jít,“ uvedl v ČT. Poslanec SPD a člen sněmovního bezpečnostního výboru Radek Koten s rozhodnutím vlády souhlasí. „Předpokládám, že tu regulérnost voleb bude možné zařídit na všech místech,“ řekl televizi.
Všechny letošní volby by, včetně červnových evropských, měly přijít státní rozpočet na 1,6 miliardy korun. Proti loňsku je to nárůst o 910 milionů korun. Náklady na činnost policie při zajišťování bezpečnosti voleb do třetiny Senátu a krajských zastupitelstev měly podle výpočtů před záplavami činit zhruba na 34,3 milionu korun. Náklady na červnové volby vyčíslilo ministerstvo vnitra v květnu na zhruba 23,2 milionu korun.
Podle předpokladů, jak o nich v uplynulých dnech hovořil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), by v místech, kde nebude možné zprovoznit standardní volební místnosti, měli hlasování zajistit hasiči, pomáhat mají i dobrovolní.
Připravit volby bude podle primátora Opavy Tomáše Navrátila (ANO) velmi náročné. Ve městě podle něj nebude možné otevřít některé z volebních místností, pravděpodobně nebude možné ani zajistit roznesení volebních lístků. Problém podle něj může nastat i se členy volebních komisí. Řada z nich žije v zaplavených oblastech a budou mít starosti s úklidem či opravami svých domovů, míní. V Opavě se konají jak krajské tak i senátní volby. Personální problémy má město hlavně v případě druhého kola těch senátních.
Vzhledem k současné povodňové situaci se objevují úvahy o možném odložení krajských a senátních voleb, které jsou plánovány na tento pátek a sobotu. Ústavní právník Aleš Gerloch a docent Zdeněk Koudelka se shodují na tom, že odložení voleb je právně velmi složité. Gerloch upozorňuje, že vláda by potřebovala vyhlásit nouzový stav a přijmout nový zákon, což je v současné situaci téměř nemožné kvůli časovým a legislativním omezením. Koudelka dodává, že stav nebezpečí vyhlášený hejtmany nestačí a kritizuje vládu za nedostatečnou přípravu na povodně.
Opavský primátor Tomáš Navrátil, jenž je členem ANO, požádal o odklad voleb a hodlá zaslat výzvu vládě a dalším starostům a primátorům. Navrátil poukázal na složitosti spojené s přípravou voleb v zaplavených oblastech, včetně možného uzavření volebních místností a problémů s doručováním volebních lístků.
„Připravit volby v tomto stavu bude velmi náročné. Některé volební místnosti nebudeme moci vůbec otevřít. Pravděpodobně ani nedokážeme zajistit roznesení volebních lístků,“ uvedl Navrátil pro web iDNES.cz. Členové volebních komisí mohou mít rovněž problémy kvůli povodním, protože se musí zabývat úklidem a opravami svých domovů.
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) vyjádřil skeptický postoj k odložení voleb a věří, že volby lze uspořádat i v oblastech, kde ještě nepovadla voda. Výborný dodal, že v oblastech, kde nebude možné hlasovat v běžných volebních místnostech, budou volby organizovat hasiči.
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) uvedl, že odložení voleb by vyžadovalo změnu legislativy, na což není mnoho času. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), jenž navštívil zasažené oblasti, zmínil, že vznikla pracovní skupina, která zkoumá technické a organizační aspekty zajištění voleb.
Pro odklad voleb se na platformě X vyslovil bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. „Nějak si neumím představit, jak radnice, přetížené likvidací následků povodně, organizují volby a jak lidé z vytopených oblastí jdou k volbám. Dva týdny to počká,“ napsal na X.
Není to lehké rozhodnutí, ale já bych se přimlouval za názor autora komentáře. Nějak si neumím představit, jak radnice, přetížené likvidací následků povodně organizují volby a jak lidé z vytopených oblastí jdou k volbám. Dva týdny to počká. https://t.co/COmIvUBRNf
— Miroslav Kalousek🇨🇿🇺🇦🇮🇱 (@kalousekm) September 16, 2024
Podle ústavního právníka Aleše Gerlocha je rozhodnutí vlády neodkládat volby logické, zejména kvůli složitosti procesu, který by byl potřeba k odložení voleb. Gerloch vysvětlil, že vláda sama nemůže volby odložit. „Je pro to potřeba přijmout zákon, musí být vyhlášen nouzový stav. V takovém případě lze volby odložit až o šest měsíců,“ uvedl právník. V současné situaci ale neexistují podmínky pro vyhlášení nouzového stavu, protože povodně nejsou celorepublikovým problémem a situace se liší mezi jednotlivými kraji.
Kromě toho, proces přijetí zákona včetně jeho schválení Senátem a podpisu prezidenta by vyžadoval více času, než je k dispozici, protože volby začínají již tento pátek. „V případě přijetí zákona i v takovém případě platí celý legislativní proces, včetně schválení Senátem a podpisu prezidenta,“ dodal Gerloch.
Rozdělení voleb na dvě části — jednu pro nezasažené oblasti a druhou pro zaplavené oblasti — by pak dle jeho názoru narazilo na zásady rovnosti a tajnosti voleb, což by mohlo komplikovat jejich organizaci. „Výsledky by se musely utajit, což může být problematické,“ řekl Gerloch.
Na druhou stranu obce a města mají možnost upravit podmínky voleb i bez nových zákonů. Mohou například sloučit volební okrsky a zřídit společné volební místnosti, pokud to situace dovolí. To však závisí na organizaci a dostupnosti volebních materiálů. „Počet okrsků není vázán zákonem. Záleželo by ale hlavně na organizaci, například na dostatku volebních lístků a dalších věcí a na tom, jak by to volební komise zvládaly,“ dodal právník.
Že by vláda musela před přesunutím voleb nejprve vyhlásit nouzový stav, to potvrdil i ústavní právník docent Zdeněk Koudelka. „Vláda by musela vyhlásit nouzový stav, stav nebezpečí vyhlášený hejtmany nestačí, a zároveň by musel Parlament do čtvrtka přijmout zákon o odkladu voleb,“ uvedl ve vyjádření pro ParlamentníListy.cz, přestože odložení voleb v některých okresech považuje za rozumné.
„Bohužel Fialova vláda se připravuje na válku s Ruskem, ale ne na povodně. Takže odložení krajských voleb je právně téměř nemožné, premiér Fiala déšť nečekal,“ shrnul situaci právník Koudelka.
V souvislosti s povodněmi vláda nevyslyšela žádost o odložení krajských a senátních voleb; uskuteční se v řádném termínu. V pondělí večer to řekl premiér Petr Fiala (ODS) po mimořádném jednání vlády. „Volby jsme schopni zajistit,“ ujišťoval. Podle svých slov nemá obavy, že by mohlo dojít ke zpochybňování voleb.
„Volby krajské a senátní, které jsou před námi, se uskuteční v plánovaném termínu. Odpověď je jednoznačná,“ řekl předseda vlády Petr Fiala.
Volby do zastupitelstev krajů v Česku se tak budou konat v pátek 20. září a v sobotu 21. září 2024. Zároveň s krajskými volbami se bude konat také první kolo voleb do Senátu Parlamentu ČR.
„Není to jenom proto, že by případný odklad byl velmi komplikovaný – předpokládá určité kroky, které bychom museli udělat a následné schválení Parlamentem a z hlediska času by to bylo komplikované. Jsme přesvědčeni i po debatě s lidmi z terénu a po znalosti té situace tak, jak je, že jsme schopni volby zajistit,“ dodal Fiala.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) pak poukázal na složitý legislativní proces, pokud by měly být volby odloženy: „K zajištění voleb existuje speciální skupina. Drtivá většina hejtmanů si v této chvíli myslí, že by volby skutečně proběhnout měly a mohou. Byla by to velká legislativní těžkost, protože volby lze odložit pouze v nouzovém stavu a pouze zákonem,“ doplnil.
Ministerstvo vnitra dnes dopoledne na síti X oznámilo, že pracovní skupina nyní vyhodnocuje všechny potřebné technické a organizační aspekty k zajištění podmínek tak, aby se volby řádně uskutečnily ve všech regionech.
Proti předběžným informacím, že vláda nepředpokládá odložení voleb, v průběhu dne již vystupovali někteří politici ze zaplavených oblastí, například v Moravskoslezském kraji.
Premiér Fiala na dotaz novinářů řekl, že se neobává zpochybnění voleb.
„Samozřejmě jsme to pečlivě zvažovali. Podívejme se na to naopak. Na většině území České republiky s organizací voleb žádný problém není. Nemohlo by být naopak zpochybněno to, že se volby nekonaly nebo posunuly? Lze se na to dívat z různých hledisek. Pokud máme přiměřenou jistotu, že jsme volby schopni i na těch nejpostiženějších místech zorganizovat, tak potom není důvod, abychom to neudělali. Věřte, že jsme všechny argumenty zvažovali, bavili jsme se s odborníky na volby a budeme se snažit eliminovat všechny problémy, které by mohly vést k jakémukoliv zpochybňování voleb v jakémkoli místě. Byť, když se podíváme na to, co probíhá po každých volbách ve chvíli, kdy není přírodní katastrofa, tak k určitému zpochybňování voleb dochází,“ sdělil premiér Petr Fiala.
A zopakoval, že vláda byla v kontaktu s hejtmany, kteří se vyjadřují pro to, aby se volby konaly v řádném termínu.
Ministr Rakušan také vyslovil názor, že legitimitu voleb by mohl někdo napadat, pokud by se nekonaly. „Pro nouzový stav nebyla ani z regionů žádná poptávka. Jeho vyhlášení může být mnohými napadáno a zpochybňováno, a to i z pohledu ústavnosti,“ doplnil. Vyhlášení nouzového stavu je nezbytnou podmínkou pro další legislativní krok v případě odkladu voleb.
ZDROJ: ČTK / PL
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi