Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
UKRAJINA: Používanie kazetovej munície je podľa medzinárodného práva zakázané. Používajú to Rusi, prečo nie aj my? – pýta sa námestník šéfa ukrajinskej vlády. K dohovoru o kazetovej munícii sa však podľa Amnesty International neprihlásilo ani Rusko, ani Ukrajina.
Oznámenie prišlo po tom, ako armáda udelila objednávky na rovnaké náboje v hodnote 522 miliónov dolárov ďalším dvom spoločnostiam v rámci dohody financovanej z iniciatívy Pentagónu na podporu bezpečnosti Ukrajiny.
7:25 Prvá skupina 635 ukrajinských vojakov ukončila v Nemecku päťtýždňový pokročilý výcvik v oblasti bojových zručností a obrnených vozidiel.
6:44 Ruská žoldnierska Wagnerova skupina prišla od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu pred takmer rokom o viac ako 30 000 mužov. Zhruba 9 000 jej príslušníkov pritom padlo v akcii, uviedol v piatok podľa agentúry Reuters Biely dom.
Spojené štáty odhadujú, že 90 percent wagnerovcov zabitých na Ukrajine od decembra boli odsúdenci, povedal novinárom na pravidelnom brífingu bezpečnostný hovorca Bieleho domu John Kirby.
Polovica z celkového počtu padlých bola zabitá od polovice decembra, keď sa zintenzívnili boje o východoukrajinské mesto Bachmut, uviedol zástupca Národnej bezpečnostnej rady s odvolaním sa na novo odtajnené spravodajské informácie.
Kirby povedal, že wagnerovci v Bachmute a okolo neho v posledných dňoch zaznamenali postupné zisky, ale po mnohých mesiacoch a za „zničujúcu cenu, ktorá nie je udržateľná“. „Je možné, že nakoniec budú v Bachmute úspešní, ale nebude to pre nich mať žiadny skutočný význam, pretože to nemá žiadny skutočný strategický význam,“ povedal Kirby a dodal, že ukrajinské sily na Donbase udržiavajú silné obranné línie.
Kirby povedal, že Wagnerova skupina sa naďalej výrazne spolieha na väzňov, ktorí boli poslaní do vojny bez výcviku a vybavenia, hoci zakladateľ skupiny Jevgenij Prigožin nedávno tvrdil, že prestal do bojov na Ukrajine väzňov naberať.
6:00 Ukrajina požaduje od svojich západných podporovateľov kontroverznú kazetovú muníciu a fosforové zápalné zbrane na boj proti Rusku. Spojené štáty a niekoľko ďalších spojencov majú milióny týchto nábojov, povedal v piatok večer na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii (MSC) zástupca šéfa ukrajinskej vlády Olexandr Kubrakov, informuje tlačová agentúra DPA.
„Rusko používa tento druh zbraní každý deň. Prečo by sme ich nemohli používať aj my? Je to naše národné územie,“ vyhlásil. Kubrakov dodal, že chápe ťažkosti pri získavaní týchto zbraní z dôvodu medzinárodných dohovorov, ale tento typ munície môže podľa neho pomôcť odolávať náporu útočníkov. Kubrakov narážal na skutočnosť, že používanie kazetovej munície je podľa medzinárodného práva zakázané.
Podľa Dohovoru o kazetovej munícii z roku 2008 je bez ohľadu na okolnosti zakázané používať, vyvíjať, vyrábať, získavať, skladovať či presúvať kazetovú muníciu. K dohovoru sa prihlásilo viac ako 100 krajín sveta, Ukrajina a Rusko k nim však nepatria, uviedla už na začiatku invázie organizácia Amnesty International.
Kazetovú muníciu predstavujú rakety a bomby, ktoré vybuchujú vo vzduchu nad cieľom, pričom uvoľňujú množstvo malých výbušných zariadení. Fosforová munícia môže zasa u ľudí spôsobiť vážne popáleniny a otravu, vysvetľuje DPA.
Kubrakov sa na MSC opäť zasadzoval aj za dodávku stíhacích lietadiel. „Táto otázka je zložitá, ale prečo sa nezačne aspoň s výcvikovými programami pre ukrajinských pilotov?“ spýtal sa.
Poľský premiér Mateusz Morawiecki dal jasne najavo, že jeho krajina je spolu s ďalšími spojencami pripravená dodať Ukrajine stíhacie lietadlá. Ako nevyhnutnú podmienku pre takýto krok však uviedol „rozhodnutie NATO“.
Bývalý vrchný veliteľ amerických síl v Európe Tod Wolters vlani v marci uviedol, že presun stíhačiek MiG-29 by mohol byť Moskvou zle pochopený a viesť k vyhroteniu jej vzťahov s NATO. Podľa neho ide o vysoko rizikový scenár.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi