JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

NAKA zadržala bývalých príslušníkov SIS Forischa, Žiarana a Feranca

SLOVENSKO: Bývalí siskári Pavol Forisch a Stanislav Žiaran boli v pondelok večer hosťami relácie Informačná Vojna.

Policajti Národnej kriminálnej agentúry mali v utorok zadržať tri osoby v súvislosti s násilnou, drogovou trestnou činnosťou a nedovoleným ozbrojovaním. Polícia o tom informuje na sociálnej sieti.

Podľa portálu TV Noviny polícia zadržala v utorok pre nedovolené ozbrojovanie troch bývalých príslušníkov Slovenskej informačnej služby Pavla Forischa, Jána Feranca a Stanislava Žiarana.

„Policajti NAKA P PZ zasahujú v Bratislave a okolí v súvislosti s násilnou, drogovou trestnou činnosťou a nedovoleným ozbrojovaním,“ uviedla polícia na sociálnej sieti, ktorá potvrdila, že došlo k zadržaniu troch osôb.

Úkony polície naďalej pokračujú a ďalšie informácie poskytnú hneď, ako to procesná situácia dovolí.

Zo zadržaných vzbudzuje pozornosť hlavne meno Pavol Forisch. Ide o bývalého príslušníka SIS. Podľa portálu glob.sk Forisch figuroval podľa výpisu z obchodného registra v dvoch spoločnostiach – Amna group, a.s. a MaRussia,a.s., kde s ním podnikal ďalší bývalý siskár Ján Feranc, ktorý má byť ďalším zo zadržaných.

Okrem iného sa mal Forisch stretnúť aj s bývalým členom SaS Jozefom Rajtárom, ktorý stretnutia s ním potvrdil nedávno na sociálnej sieti. „Moje stretnutia s P. F. boli stretnutia poslanca Národnej rady s informátorom a získané informácie majú výsledky, viedli k efektívnemu tlaku na orgány činné v trestnom konaní, aby konali voči Marianovi Kočnerovi a Ladislavovi Bašternákovi,“ napísal Rajtár ešte minulý týždeň.

Rajtár ďalší kontakt s Forischom vylúčil. „Naposledy sme sa stretli niekedy v roku 2018. Doniesol mi niektoré informácie, ktoré som posunul OČTK a ktoré boli cenné pre tieto orgány a tlačil som na vyšetrovanie trestných činov. Odovzdanie týchto vecí bolo užitočné pre spoločnosť,“ uviedol dnes Rajtár na margo zadržania Forischa.

Žiaran sa zas spomína v súvislosti s údajným výskytom baktérie listérie v jednom z mäsokombinátov, v prípade podľa TV Noviny figuroval ako autor podnetu na firmu.

Forisch sa koncom marca v InfoVojne vyjadrovali ku kauze Gorila a vražde novinára Kuciaka. Forischovo meno sa spomína pri viacerých kauzách. Mal stáť za podaním trestného oznámenia na organizátorov protestov Za slušné Slovensko. V podaní sa spomína, že organizovali štátny prevrat a platí ich finančník George Soros.

Spolu s ďalším bývalým príslušníkom SIS Stanislavom Žiaranom uviedli, že generálnej prokuratúre 27. marca adresovali list, v ktorom žiadajú generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára o osobné stretnutie, kde mu chcú poskytnúť bližšie informácie v súvislosti s aktivitami Jaroslava Haščáka a Mariana Kočnera ohľadne vraždy novinára a jeho priateľky.

„Máme k dispozícii rozpracované a pripravené podklady, ktoré účinne a prakticky okamžite dokážu zasiahnuť objednávateľa a organizátora Penta Investments a v krátkej dobe aj vykonávateľov,“ uvádza sa v liste, ktorý Stanislav Žiaran a Pavol Forisch adresovali Čižnárovi.

Súčasťou svedectva má byť aj audiozáznam rozhovoru, kde väzobne stíhaný podnikateľ Marian Kočner na jednom stretnutí v bratislavskom hoteli Albrecht požiadal Pavla Forischa o poskytnutie kompromitujúcich materiálov na už bývalého šéfa vyšetrovacieho tímu kauzy Gorila Lukáša Kyselicu

Exsiskári boli informátori zavraždeného Kuciaka

Forisch sa počas svojho pôsobenia v SIS venoval ekonomickej kriminalite. Tvrdí, že spolu so Stanislavom Žiaranom boli zároveň informátormi, ktorí zavraždenému novinárovi Jánovi Kuciakovi poskytli dôležité informácie ohľadne Mariana Kočnera, kauzy Mecom a finančnej skupiny Penta. Forisch poskytol na jar tohto roku InfoVojne dokument, v ktorom poslancov Národnej Rady Slovenskej republiky upozornil na nebezpečné konanie prezidenta Andreja Kisku a poslankyne parlamentu za SaS (toho času poslankyne Európskeho parlamentu) Lucie Ďuriš Nicholsonovej.

Bývalí siskári Pavol Forisch a Stanislav Žiaran boli v pondelok 14. októbra večer hosťami relácie Informačná Vojna s Norbertom Lichtnerom, ktorej témou boli korupcia v štáte, kauza Gorila, Penta, Haščák, Trnka a Kočner:

.

Odeslat komentář