JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Napětí z Libye se přenáší do světa. Generál Haftar zajal libyjskou loď s Turky na palubě

Libye: Vojska libyjského generála Chalífa Haftara již půl roku obléhají hlavní libyjské město Tripolis a boj s vládními vojsky premiéra Faíze Sarrádže nikam nevede.

Jako by se nyní mělo rozhodnout, neboť premiér Sarrádž se dohodl s tureckým prezidentem Erdoganem na spolupráci a turecká armáda může vstoupit do bojů v Libyi. Zde může narazit v boji na ruské nájemní vojáky bojující na straně generála Haftara.

Nebezpečí jasné v tom, že může překročit hranice Libye. Proto jen hodiny po ratifikaci dohody libyjské vlády o bezpečnostní a vojenské spolupráci s Tureckem se ozvaly USA s oficiálním prohlášením ministerstva zahraničí: „Zdržte se prohloubení konfliktu občanské války!“ Dále se uvádí jak směrem jak do Turecka, tak i do Ruska: „Zahraniční aktéři musí přestat podporovat konflikt. Všechny země se musí zdržet zhoršování konfliktu a naopak musí podpořit návrat k politickému procesu podporovanému OSN. Výsledkem by mělo být zahájení vnitrolibyjského dialogu a stažení cizích sil.“

Včera došlo k eskalaci konfliktu, když síly generála Chalífa Haftara zajaly u libyjského pobřeží loď plující pod vlajkou Grenady s tureckou posádkou na palubě. Zřejmě se jednalo o první turecké posily. Loď byla odtažena do přístavu Ras El Hilal za účelem kontroly a ověření nákladu. Ankara se k incidentu zatím nevyjádřila.

Rusko, Francie, Egypt, Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie podporují generála Haftara.

Hlavním tureckým cílem spojenectví s libyjským režimem je nejen být v regionu mocností, ale také získat přístup k plynu a naftě na dně Středozemního moře. O tom svědčí fotografie nové turecké těžařské lodi (viz výše).

Odeslat komentář