JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Národná banka Slovenska (NBS) varuje, že slovenská ekonomika sa môže prepadnúť až o 9,4%. Očakáva sa taktiež výrazný nárast nezamestnanosti

SLOVENSKO: Národná banka Slovenska (NBS) varuje, že slovenská ekonomika sa môže prepadnúť až o 9,4%. Očakáva sa taktiež výrazný nárast nezamestnanosti. Modelových situácii je niekoľko, avšak najpravdepodobnejší scenár, o ktorý sa slovenská centrálna banka opiera je pokles HDP o 4,5%. Táto prognóza však nezahŕňa vládne opatrenia a opatrenia centrálnych bánk na zmierenie krízy.

Vláda SR prijala niekoľko nových prísnejších opatrení pre zmiernenie šírenia pandémie. Medzi tie patria okrem povinného nosenia rúšok mimo domácnosti aj obmedzenia týkajúce sa prevádzok obchodov, ktoré boli doteraz pre verejnosť otvorené. Nedeľa je vyčlenená na dezinfekciu priestorov a obchody budú celoplošne zatvorené. Prijaté boli aj obmedzenia v doprave, zrušené vlaky zadarmo a dnešným dňom parlament schválil aj monitorovanie občanov cez mobilné telefóny. Verejnosť toto opatrenie vníma do istej miery ako zásah do súkromia a viacerí poslanci s návrhom vyjadrili nesúhlas. Predseda parlamentu Boris Kollár pre médiá  dnes uviedol, že toto opatrenie bude slúžiť výhradne na boj so šírením koronavírusu a v žiadnom prípade neslúži na zásah do súkromia ľudí.  Či možno využiť takéto monitorovanie aj na iné účely, ukáže opatrenie v praxi.

Odeslat komentář