JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Národný konzervativizmus silnie aj v Kanade. Slniečkárski Liberáli prišli o väčšinu

Keď Justin Trudeau vyhral pred štyrmi rokmi so svojou Liberálnou stranou kanadské parlamentné voľby, slniečkári všetkých krajín sveta padali od blaženosti do mdlôb. Tento fotogenický muž s výzorom metrosexuláneho manekýna stelesňoval ideálneho slniečkára. Zasadzoval sa za všetky tézy pestrofarebnej palety súčasného kultúrneho ultraliberalizmu: od bezhraničného vítačstva cez multikulturalizmus a transgenderizmus až po ostentatívny boj proti klimatickým zmenám. Liberálna strana získala pred štyrmi rokmi v 338-člennej dolnej snemovni (House of Commons) nadpolovičných 184 mandátov, čo jej umožnilo plniť, ba prekonávať sľuby dané voličom. Kanada vyskočila na prvú priečku svetového rebríčka neomarxistického ponímania pravdy, lásky a pokroku. V zavádzaní „avantgardných“ spoločenských reforiem predstihla aj dovtedy nedostižné Švédsko. Zatiaľ čo korporátne médiá vychvaľovali počas uplynulých štyroch rokov ministerského predsedu Justina Trudeaua do nebies, obyčajní Kanaďania ho v čoraz väčšej miere posielali do pekiel. Z pondelňajších volieb vyšiel s citeľnými stratami. Liberálna strana prišla o nadpolovičnú väčšinu a jej poslanci obsadia už len 157 kresiel.

Cesta do zatratenia …

Radoví občania, ktorí sa živa prácou, a nie poberaním dávok a podpôr, vystavili radodajnej xenofilnej vláde pri volebných urnách jednoznačný účet. Xenofília je opakom xenofóbie a tá kanadská sa rok čo rok prekonáva v podobe otvárania brán masovému prisťahovalectvu. Štátne inštitúcie ako keby sa predháňali so škandinávskymi v objeme prostriedkov vyčleňovaných pre prišelcov spadajúcich do kategórie znevýhodnených menšín. Do Kanady sa valia zo všetkých svetadielov a keďže nesmú byť tlačení do asimilácie, býva ich udomácňovanie zdĺhavé a pre daňových poplatníkov stále drahšie. Vláda sa snaží kompenzovať márnotratnosť na tomto poli škrtením výdavkov na domáce sociálne programy. Jej „vynaliezavosť“ pri zavádzaní tzv. racionalizačných a úsporných opatrení nepozná medze.

Z vyťahovania peňazí z vrecák občanov urobí cnosť heslami nutnosti globálnej solidarite bohatého Severy s chudobným Juhom, alebo záchrany Zeme vedením boja proti klimatickým zmenám. Vlani zaviedla federálna vláda donedávna nemysliteľnú uhlíkovú daň pod názvom Greenhouse Gas Pollution Pricing Act. Justin Trudeau tým vystatovačne splnil svoj predvolebný sľub z roku 2015.

Nútila ho ešte zelenšia a ešte radikálnejšia konkurencia, ktorá sa chcela nechať vynášať na zelenej vlne k tohtoročným volebným ziskom. Sebaistotou sršali predovšetkým Zelení (The Green Party of Canada), opojení volebnými ziskami zelených spojencov v severnej a západnej Európe. V pondelok sa síce pozdvihli, ale iba z dvoch mandátov na tri. Na papieri to môže pôsobiť úchvatne pri vyjadrení zlepšenia o 50%.

Požadovačnosťou ich tromfli Noví demokrati (The New Democratic Party) (NDP). Tí rozviedli programové línie ultraliberalizmu európskych sociálnych demokratov do extrému na oboch hlavných rovinách: eko-alarmistickej a vítačskej. Bez preháňania ich možno označiť za slniečkárov non plus ultra. Predvlani sa ujal vedenia v strane právnik a svojho času študentský aktivista Jagmeet Singh. Plným menom Jagmeet Singh Jimmy Dhaliwal, je rodákom zo Scarborough v provincii Ontário a synom prisťahovalcov z indického štátu Pandžáb.

Na tejto fotografii zo študentských rokov (prvý zľava), ktorú vystavil na svojom profile na webovej stránke Nových demokratov, sa charakterizoval ako aktivista a obhajca práv marginalizovaných komunít. Sám sa zjavne považuje za príslušníka tejto demografickej skupiny, ktorú štát chráni a metódou tzv. pozitívnej diskriminácie uprednostňuje.

https://www.ndp.ca/jagmeet

40-ročný Jagmeet Singh je hrdým kanadským Sikhom. Neholí si bradu a ako vidno na tejto fotografii z jeho webovej stránky, turban si neskladá z hlavy ani pri člnkovaní.

https://www.ndp.ca/climate-and-jobs

Vítačskú a slniečkársku ultraprogresívnosť Singhových Nových demokratov neobdivujú Kanaďania do takej miery, do akej to vykresľujú korporátne médiá hlavného prúdu. Volebné výsledky z pondelka 21. októbra ukazujú, že kým dosiaľ mali Noví demokrati v Dolnej snemovni 39 mandátov, teraz spadli na 24 miest. Vôbec ale nebudú musieť podrobiť svoju „pokrokovosť“ akej-takej sebareflexii, pretože ich oslabení Liberáli budú potrebovať na zostavenie väčšinovej koalície. Kanada sa podľa všetkého posunie v nastupujúcom legislatívnom období z hľadiska spoločensko-politického vývoja ešte viac doľava. Justin, „zlatý chlapec s jamkami na líčkach“ z politickej dynastie Trudeauvcov, síce prestáva oslňovať Kanaďanov, ale udrží sa pri moci vďaka Singhovým Novým demokratom ešte štyri roky.

… a spätný obrat

Obrat v nazeraní Kanaďanov na svoju budúcnosť každopádne už nastal – a to smerom k tradičným anglosaským konzervatívnym hodnotám. Vo francúzskojazyčnej provincii Quebec k francúzskym, o čom svedčia volebné zisky Quebeckého bloku (Bloc Québécois, BQ). Namiesto doterajších 10 kresiel ich obsadí 32. V programových bodoch BQ neprestáva figurovať volanie po nezávislosti Quebecu (L’indépendance du Québec) a možno k nej dôjde prirodzeným vývojom, keď masové prisťahovalectvo zapríčiní balkanizáciu rozľahlej krajiny na organickejšie menšie celky.

https://www.blocquebecois.org/independance/argumentaire/

O tom, že quebeckí Frankokanaďania nie sú viac nespratníkmi, čo narúšajú imidž nenarušiteľnej celistvosti krajiny, signalizujú povolebné úvahy na takých portáloch hlavného prúdu, akým je celoplošná kanadská televízna sieť CTV Television Network. V stredu 23. októbra, v čase písania týchto riadkov, bola top správou na portále https://election.ctvnews.ca/ téma Wexit. Pod 5-písmenovou zloženinou WEXIT sa rozumie exit (odchod) západných provincii z konfederácie, predovšetkým dvojice Alberta a Saskatchevan.

https://election.ctvnews.ca/

Tamojší voliči uprednostnili v pondelok drvivou väčšinou opozičnú Konzervatívnu stranu. Vysoko bodovala aj v priľahlých volebných obvodoch provincií Manitoba a British Columbia. Modrou farbou to vyznačuje infografika volebných výsledkov na portále CTV News. Je to predovšetkým Alberta, kde sa tvorí bohatstvo kanadskej konfederácie tradičným starosvetským spôsobom: tvrdou prácou človeka v ťažkom priemysle – a to predovšetkým v energetike.

https://election.ctvnews.ca/results

Eko-fanatici hania Albertu, kde len môžu. Nehanbia sa zároveň pokrytecky podrobovať ju drastickému systému prerozdeľovania a odsávania príjmov provincie do spoločnej kasy. Kanadský stredozápad, resp. západ aj s obchodne čulou provinciou British Columbia, by sa hravo zaobišiel bez požívačného a požadovačného Východu na čele s progresivistickým Ontáriom. Odmieta demontáž konzervatívnych hodnôt, na ktorých Kanada vybudovala svoju prosperitu a bez ktorých o ňu príde.

Separatizmus v Alberte, ktorá je z pohľadu ropného bohatstva Saudskou Arábiou Severnej Ameriky, má dávne korene. Wikipédia sa mu venuje na stránke https://en.wikipedia.org/wiki/Alberta_separatism . Je síce tendenčná, ale stojí za pozornosť.

Odeslat komentář