JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Narýchlo zbúchaná vakcína proti Covid-19 nemôže byť povinná!

Niektoré vlády hľadajú spôsoby ako prinútiť svojich obyvateľov dať sa zaočkovať proti ochoreniu Covid-19. Rekordne rýchle vytvorenie vakcín proti koronavírusu však vyvoláva otázku, či budú aj bezpečné. Mnohé farmaceutické firmy totiž už teraz avizujú, že nechcú za prípadné vedľajšie účinky svojich vakcín prevziať zodpovednosť

Očkovanie je dlhodobo témou, ktorá vyvoláva ostré výmeny názorov jeho zástancov a odporcov. Kým jední chcú nanútiť očkovanie všetkým ľuďom povinne, druhí preferujú dobrovoľné očkovanie. V demokratickej spoločnosti by mala byť samozrejmosťou druhá možnosť, no, ako vidíme, nie je tomu tak. V postkomunistických krajinách, vrátane Slovenska, je očkovanie proti niektorým chorobám doteraz povinné pre všetkých ľudí.

Poďme sa však venovať najnovšej vakcíne proti Covid -19, ktorú mnohé vlády chcú taktiež nanútiť svojim obyvateľom.

Po vypuknutí koronakrízy sa rozbehli doslova „preteky“ o vytvorenie vakcíny proti ochoreniu Covid-19. Prvé farmafirmy už dnes hlásajú „skvelé výsledky“ a tvrdia, že vakcíny už takmer majú. Je však otázne, či takto narýchlo „zbúchané“ vakcíny budú aj bezpečné pre ľudí.

Kým normálne celý proces od výroby až po pokusné testy vakcín na dobrovoľníkoch trvá dlhé roky, niekedy aj 10 rokov, vakcína proti koronavírusu bude dostupná už onedlho, teda proces trval ani nie jeden rok.

Podozrenia utvrdzuje aj správanie sa niektorých farmafiriem. Farmaceutická spoločnosť AstraZeneca odmietla na seba zobrať zodpovednosť za prípadne nežiaduce účinky očkovania ich vakcínami.

Farmafirma, ktorá bude dodávať vakcíny do Spojených štátov Amerických, Veľkej Británie a niektorých ďalších krajín Európy sa totiž obáva, že by ju mohli ľudia žalovať na súde:

„Je to jedinečná situácia, keď my ako spoločnosť jednoducho nemôžeme riskovať, ak … o štyri roky bude mať vakcína vedľajšie účinky,“ uviedol pre agentúru Reuters Ruud Dobber, člen vrcholového výkonného tímu spoločnosti Astra.

Farmaceutická firma sa preto dohodla s viacerými krajinami, že zodpovednosť prevezmú oni a prípadne odškodné ľuďom poškodených vakcínou im preplatí štát.

Spoločnosť AstraZeneca však nie je jediná firma, ktorá dáva od zodpovednosti za svoju vakcínu ruky preč. Vedenie Európskej únie tiež uviedlo, že práve zodpovednosť za prípadné nežiadúce účinky vakcín patrí medzi sporné body európskeho úsilia o zabezpečenie dodávok očkovacích látok  proti COVID-19  medzi EÚ a farmafirmami Pfizer, Sanofi a Johnson & Johnson.

Ako sa ukazuje, farmafirmy samotné pravdepodobne vedia, že narýchlo zbúchané vakcíny môžu spôsobovať vedľajšie nežiaduce účinky poškodzujúce zdravie ľudí a zrejme preto pochopiteľne nechcú na seba prevziať zodpovednosť.

Očkovanie proti koronavírusu by malo byť aj z tohto dôvodu dobrovoľné. Ak si niekto chce do seba vpichnúť takúto vakcínu, ktorá pravdepodobne môže mať zdravie poškodzujúce vedľajšie účinky, nech sa páči. Bolo by však v rozpore s ľudskými právami nútiť vakcínu niekomu, kto ju nechce.

Ak si niektorí ludia myslia, že ich očkovacia látka ochráni pred koronavírusom, potom logicky neexistuje najmenší dôvod obávať sa ľudí, ktorí sa zaočkovať nedajú.

Máme tu však rôzne vlády, vrátane tej Slovenskej, ktorá zvažuje možnosť povinného očkovania. Naši odborníci už otvorene hovoria o tom, že ľudí, ktorí sa nedajú zaočkovať treba perzekvovať.

Otvorenú drzosť až vydieranie voči Slovákom prejavil infektológ Pavol Jarčuška, ktorý pôsobí v poradnom tíme premiéra, ktorý vyhlásil, že by bol za to, aby ľudia, ktorí sa nedajú zaočkovať nemohli byť prijatí do zamestnania.

Možno by nebolo od veci, aby práve títo odborníci po prípadnom poškodení zdravia ľudí očkovaním platili týmto ľuďom odškodné z vlastného vrecka.

Samuel Gdovin

Odeslat komentář