JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

National Interest: Totální destruktivnost ruského „Solncepeku“

RUSKO: Nové ruské systémy těžkých raketometů „Solncepek“, jsou schopné vyvinout silný psychologický účinek na nepřítele a zničit celou jeho obranu jednou salvou.

Uvedl to The National Interest pod titulkem „Proč byste se měli bát nových ruských raketometů“. Materiál dokládá, že i konvenční výzbroj ruské armády je smrtelně nebezpečná.
„Úkolem použití této zápalné zbraně – destruktivní fyzicky, tak psychicky – je očištění měst od nepřátelských sil, likvidace bunkrů a tunelů nepřátelských jednotek,“ napsal v americkém časopisu Michael Peck.

Odborník poznamenal, že takové systémy jsou vybaveny termobarickými náboji, které po výbuchu narušují opevnění nepřítele. Zbraň tedy doslova „čistí cestu pro tanky Armata a motorizované jednotky“, uvedl Peck s odkazem na článek Izvestia.

„Solncepek“ je schopen zničit velké území. Peck dodává, že tyto systémy poskytují vojákům možnost hlavní útočné operace.

TOS-1 je těžký raketomet s více raketovým systémem určený k ničení lehce obrněných vozidel a automobilů, k zapálení a ničení nepřátelských struktur. Jeho starší varianta byla použita ruskiu armádou v Sýrii.

TOS-1A „Solncepek“ byl vyvinut na základně tanku T-90, nemá na světě žádné analogii. Tyto zbraně se v zemích NATO nevyrábějí, protože nezapadají do konceptu provádění vojenských operací, kterého se aliance v posledních desetiletích účastnila.

Bojová hmotnost „Solncepeku“ přesahuje 44 tun, může dosáhnout rychlosti až 60 km/h, posádka se skládá ze tří lidí. Střelivo systému zahrnuje 24 neřízených raket země-země. Maximální palebný dosah – 10 km, plocha ničení dosahuje 40 tisíc metrů čtverečních.

V září 2019 se objevily záběry použití systému.

Odeslat komentář