Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
Srbský právnik Srđan Aleksić v rozhovore pre „RIA Novosti“ vyhlásil, že po prvýkrát budú v mene jednotlivcov podané žaloby proti NATO ako právnickej osobe na základe obvinenia z použitia ochudobneného uránu počas bombardovania bývalej Juhoslávie v roku 1999.
Súdne pojednávania sa uskutočnia v piatich mestách Srbska vrátane hlavného mesta Belehrad. V priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov bude tiež zaslané oficiálne oznámenie ústrediu Severoatlantickej aliancie v Bruseli.
Prípady úmrtia vojakov, ktorí počas operácie v roku 1999 manipulovali s bombami s ochudobneným uránom zaznamenala už skôr komisia talianskeho parlamentu. Ale to bola, ako sa hovorí, vnútorná záležitosť partnerov NATO. Rovnako ako rozhodnutie súdu v Japonsku, ktorý v júli 2020 uznal miestnych obyvateľov, ktorí zomreli pod rádioaktívnym dažďom v Hirošime a Nagasaki v auguste 1945, za obete atómových bombových útokov USA. A týkalo sa to iba vyplatenia náhrady škody japonskou vládou.
Od zodpovednosti, a to tak v talianskych aj japonských prípadoch, ušli hlavní páchatelia zločinov — NATO a USA, ktorí by mali sedieť na geopolitickej lavici obžalovaných.
Súdne žaloby, ktoré podajú obyvatelia Srbska, sa môžu stať precedensom: mali by prinútiť alianciu, aby sa zodpovedala nielen za zranenia a úmrtia Srbov, ktorí trpeli v dôsledku použitia bômb s ochudobneným uránom, ale aj za operáciu „Allied Force“ ako celok.
Existujú všetky dôvody na právne posúdenie agresie NATO proti bývalej Juhoslávii. V roku 2001 Európsky súd pre ľudské práva zvážil žalobu proti 17 európskym členským štátom Aliancie, ktoré boli obvinené z bombardovania budovy „Rozhlasu a televízie Srbska“, kde bolo v dôsledku toho množstvo obetí. Aj keď ESĽP z formálnych dôvodov žalobu zamietol, citoval stanovisko francúzskych orgánov, ktoré uviedli, že zodpovednosť by nemali niesť zodpovedné štáty, ale NATO ako organizácia s medzinárodnou právnou subjektivitou.
Srbský precedens by sa v budúcnosti mohol stať platformou procesu s NATO, ktoré má sídlo v Bruseli, pod európskou jurisdikciou. To zase umožní preskúmať zodpovednosť samotných Spojených štátov ako hlavného iniciátora agresie proti bývalej Juhoslávii. Avšak USA vyhlasujú, že nepodliehajú jurisdikcii európskeho práva.
Výsledkom operácie „Allied Force“ bola smrť 2 500 civilistov, z toho takmer štyristo detí. Za to všetko by mala byť Severoatlantická aliancia potrestaná a jej činy by mali byť klasifikované ako zločiny proti ľudskosti.
Zdroj: https://sk.news-front.info/
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi