JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Návrat ČR do doby kamenné

ČESKO: Klasický etický princip jasně říká, že nemáme právo zatížit další generace důsledky našich činů. Jinak řečeno: My slízneme smetanu – a je otázkou, zda vůbec nějaká bude – a naše děti dostanou jaderný odpad.


Začněme s fakty. Vláda v dubnu 2020 schválila dvě ze tří smluv s ČEZem, které mají rozjet dostavbu JE Dukovany. Pátý blok elektrárny v Dukovanech by měl mít výkon 1200 megawattů a ročně vyrobit devět TWh, což by odpovídalo desetině očekávané české spotřeby. Stavět by se mělo začít v roce 2029, blok by měl být uveden do provozu v roce 2036. Územní rozhodnutí pro stavbu bude vydáno v roce 2021 a dodavatel 5. bloku bude vybrán do konce roku 2022. Tendr na dostavbu chce ČEZ vypsat v 2021 a ve stejném roce čeká nabídky. Cena má být někde mezi 140 a 160 miliardami korun.

Zbylým čtyřem ruským a tedy socialistickým jaderným energoblokům se kapitalistickým razítkem prodlouží životnost na dvojnásobek, tedy ze 30 let na 60 a budou odstaveny okolo roku 2047. Doufejme, že těm reaktorovým nádobám dojde, že makají stejně jako my za kapitalismu a že nepůjdou do důchodu stejně, jako jsme my měli jít za socialismu. Pokud zjednodušíme zatím neznámé smlouvy vlády a ČEZu, tak platí, že investory nových jaderných zdrojů budou dceřiné firmy energetické společnosti ČEZ. Ale pokud bude stavba pro ČEZ ztrátová, tak bude moci dceřinou společnost, která bude mít stavbu na starosti, předat státu. Stejně tak to bude s garantovanou cenou elektřiny. Stát tak de facto ponese investiční rizika místo ČEZu. Investici ale v každém případě v konečném důsledku zaplatí občané – buď je jako spotřebitele a zákazníky zkasíruje ČEZ, nebo jako daňové poplatníky stát.

Jedná se tedy o novou formu skryté daně, kterou máme platit – a pro koho vlastně? Žádná předešlá vláda se do stavby nepustila, protože nebyla schopna ani dostavět dálnici mezi Prahou a Brnem. Totéž platí pro rychlou železniční síť. Jak dále uvidíme, od doby prvních vlád se stavby JE dramaticky zdražily a zkomplikovaly. A najednou vládne v Babišově vládě a v oligarchy manipulovaném mainstreamovém tisku úplně shodný a jako z nebe vytvořený konsensus, že stavět se musí a basta. Takže máme stavět nové bloky jaderné elektrárny, které nepotřebujeme. Otázkou je, pro koho vlastně? K dostavbě Temelína si přečtěte článek z roku 2013 pod názvem Proč nás Temelín zničí. Pak ale metaforicky platí, že dostavba Dukovan nás přivede do doby kamenné.

Cena stavby

Stručně řečeno, je navržená cena úplný nesmysl a vláda to musí vědět. Skutečná cena stavby a dekontaminace se bude pohybovat někde mezi 500 a 900 miliardami Kč. Podívejme se na důvody. Rozvoj jaderné energetiky na Západě kulminoval v šedesátých a sedmdesátých letech, kdy se rozestavělo asi 300 reaktorů. Po Černobylu to skončilo a v následujícím desetiletí rozestavělo po jednom nukleárním bloku Finsko (2005), Francie (2007) a Slovensko (2009). Všechny tři jsou zatím nedostavěné. Jaderné elektrárny se tak v podstatě staví pouze v rozvojových zemích. Kdo nás chce poslat do této kategorie a proč? Náklady na rozestavěných blocích po každé velké jaderné nehodě (Three Miles Island, Černobyl, Fukušima) rostou o dvojnásobek. Tady je graf pro cenu bloků JE v době havárie Three Miles Island (1979).

Obr 1

V červeném vidíte bloky stavěné během havárie. Průměrné náklady vzrostly oproti rozpočtu 2,8krát a průměrná doba stavby se zvýšila 2,2krát. A mezitím havarovala JE Černobyl a poté zcela katastrofálně JE Fukušima, kde nikdo ani neví, jak by šla provést dekontaminace roztavených reaktorů. Tak se o Fukušimě jednoduše přestalo psát. Zastaralé jaderné elektrárny představují stále větší riziko, zvláště ty, které v USA stojí přímo na tektonických zlomech. Takže náklady okolo 200 miliard jsou nesmysl. Cena bude nejméně 500 miliard korun a stavba se protáhne na dvojnásobek, a to jen v tom nejlepším případě, tedy bez havárie jaderné elektrárny kdekoli ve světě. Podle kalkulace britského ministra energetiky (Charles Hendry) pro obdobnou nabídku ve Velké Británii, kterou předložily energetické firmy EDF a RWE vyjde jeden blok na minimálně na 7,3 miliard euro, tedy asi 182 miliard korun (ZDE). Porovnání ukazuje přibližné náklady na celkovou stavbu. Westinghouse staví svůj blok o výkonu 1150 MW i na Slovensku s tím, že nabízí slevu, ale i tak je vládní cena nereálná. Tady je tabulka cen energie z různých druhů elektráren.

Nuke, Coal, Gas Generating Costs

Sami vidíte. že proti plynu a uhlí jsou jaderné elektrárny suverénně nejdražší podle všech studií a podle EU studie dokonce extrémně drahé. A pozor, do nákladů na provoz jaderné elektrárny se zásadně nikdy nepočítá cena dekontaminace! Podívejte se na ceny elektřiny z nyní dostavovaných jaderných elektráren.

Obr 10

Ceny nových atomových elektráren překračují ve všech zemích kritický práh 2000 EU/kW, a to se nepočítají explozivně rostoucí náklady na dekontaminaci. Takže nové JE jsou totální podvod na daňové poplatníky, protože jádro je nyní nejdražší forma energie. Například podle odhadů UCS z roku 2009 se mezi lety 2002 a 2008 odhady nákladů na výstavbu nové jaderné elektrárny zvýšily z dvou až čtyř miliard USD na jeden blok na astronomických 9 miliard USD. Všechny JE stavěné v první laciné vlně v letech 1966-97 stály v USA v průměru o 200 % víc, než byl původní rozpočet. Takže i podle nerealistických a reklamních propočtů zbankrotované společnosti Westinghouse by energie z nového JE v Dukovanech stála okolo 3000 EU/kW. Cena za finské Olkiluoto 3 je nyní zhruba na 3500 EU/kW, stavba byla zahájena v roce 2005, plánované dokončení bylo v roce 2010, nejpravděpodobnější termín zahájení provozu bude v roce 2021.

Deaktivace a dekontaminace zamořených jaderných bloků

Tady je to podle reálných čísel úplný horor. Jaderné elektrárně Yankee v Rowe v Massachusetts trvalo vyřazení z provozu 15 let, tedy pětkrát déle, než bylo potřeba k jejímu vybudování. A vyřazení elektrárny z provozu – postavené počátkem šedesátých let za 39 milionů dolarů – stálo 608 milionů dolarů. Vyhořelé palivové tyče elektrárny jsou stále uloženy v zařízení na místě, protože neexistuje trvalé úložiště. Náklady na uskladnění a ochranu radioaktivního materiálu, aby nepadl do rukou teroristů, nebo neunikl do blízkých řek, jsou 8 milionů dolarů ročně. Tyto náklady budou přetrvávat neznámý počet let. V USA se oficiálně plánuje na dekontaminaci bloku 100-130 milionů, skutečná cena podle vědců je 500 milionů dolarů (ZDE). Tady je tabulka pro dekontaminaci JE Dodewaard v Německu, v provozu byla 28 let.

Obr 2

Takže to je normální postup od odstavení elektrárny z provozu v roce 1997, a to je prosím vyspělé Německo, a ne zkorumpované Česko. A v roce 2047 se jaderná elektrárna teprve začne reálně rozebírat! Ať je jasné, co budou dělat další generace, pokud tento krám postavíme a spustíme. A teď se podívejte, jak se změnily náklady na dekontaminaci jaderného bloku ve Švýcarsku, kde se rozhodně neutrácejí peníze daňových poplatníků tak, jako v Česku.

Obr 3

V době 2006-11 se zvýšily celkové náklady na vyřazování z provozu a jsou celkově o 17% vyšší než podle studie z roku 2001, včetně její aktualizace z roku 2006. Jinak řečeno, skokově, o 20 % stouply náklady zakalkulované do ceny výroby energie a provozu švýcarské JE jen během pěti let plánování.

Dejme příklad z USA. Jaderné elektrárny jsou dnes mnohem složitější než ty, které byly postaveny před desítkami let. Vezměme příklad JE Vogtle, units 3-4 (AP 1000, Westinghouse). Stavba, která byla zahájena v roce 2013, má zpoždění tři roky a stojí už teď 2 miliardy nad rozpočet. Dokončení v roce 2022 je v nedohlednu. Stát Georgie doplácí z poplatků za elektřinu na každého občana 14 USD měsíčně. Po dokončení budou dva reaktory Vogtle generovat velkoobchodní výkon v teoretických sazbách kolem 120 USD za MWh – to je 0,12 USD/kWh, což je současná průměrná sazba maloodběratelů v celé zemi. Jinak řečeno: Po dostavbě je cena elektřiny z této atomovky ztrátová už teď, a to jí čeká likvidace za zatím neznámou cenu a dobu.

Koho zajímají mýty šířené atomovou lobby, nechť se podívá na tento článek, kde je fundovaná odpověď na základních 15 argumentů. V USA stouply ceny za dekontaminace JE v průměru čtyřikrát, některé projekty se potáhnou 60 let, mezitím radioaktivní odpady jako stroncium 90 unikají do vody a do země, firmy vydírají jednotlivé státy a záměrně zvyšují ceny (ZDE). Zpráva MAAE z roku 2005 o nákladech na uzavření reaktoru o výkonu 1 000 megawattů se pohybovala v rozmezí od 150 milionů EUR (169 milionů USD) do 750 milionů EUR. V USA, zemi s nejvíce zkušenostmi s vyřazováním z provozu, se podle MAAE skutečné náklady nyní pohybují od 307 do 819 milionů USD na jaderný blok.

Česká jaderná mytologie

A nyní se podívejme na českou pohádku nukleárního máje pro obluzený obecný lid. Takto vypadá český plán na uložení jaderného odpadu podle vládou schválené koncepce:skládky radioaktivních odpadů schválené v roce 2019.

Obr 6

V tomto nejnovějším vládním dokumentu také najdeme ekonomickou rozvahu ohledně skladování, která dělá 5 miliard.

Obr 7

V porovnání s reálnými cenami dekontaminace a uskladnění v USA a v Německu je to naprosto absurdní číslo. Ve Švýcarku stouply náklady na uskladnění jaderného odpadu o 200 % za pouhých 5 let, viz tabulka. Jinak řečeno, cena za odstranění reaktoru bude asi třikrát až desetkrát větší, než ji teď neoliberální soudruzi naplánují. A pokud vezmeme styl stavění ve vytunelovaném Česku, tak dopadneme jako v USA. Odpady vzniklé během nedokončené dekontaminace končí v tělech rakovinou přistižených Američanů a stejně tak skončí v tělech Čechů.

Námitky českých ekologických organizací Calla a Duha

Námitky českých ekologických organizací se dají shrnout jednoduchou citací, zdroj ZDE. Za sebe jsem byl udiven, že si tito placení ekologičtí profesionálové nedali práci s podrobnou studií pro veřejnost, když toto dělám zadarmo a stálo mne to jen x hodin času.

  • Udávané investiční náklady v rozmezí 140-160 miliard korun (tzv. overnight costs) neodpovídají reálnému stavu porovnatelných projektů jako je Olkiluoto, Flamanville, Hinkley Point, Vogtle či Akkuyu. To znamená pro blok o výkonu 1 200 MW zhruba 8,4 až 9,6 miliardy eur, při současném kurzu tedy přibližně 232 až 265 miliardy Kč.
  • Udávaná doba stavby 7 let je nadmíru optimistická a není obvyklá ani v Číně. Každé zpoždění pak s sebou nese výrazné navýšení původně předpokládaných nákladů, které vedlo až ke krachu velkých, dříve silných firem – Westinghouse a Areva. V případě krachu projektu a nesplácení státem poskytnutého úvěru pak půjdou náklady na vrub daňových poplatníků.
  • Udávaná výše garantované výkupní ceny 50-60 eur/MWh, který má dostat ČEZ, je nerealisticky nízká a jsou to citace z propočtů z Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky z ledna 2015, které byly kritizovány již tehdy. Klíčovým parametrem, který určí výši garantované výkupní ceny, je vnitřní výnosové procento. Akcionářům ČEZ s výjimkou ministerstva financí se určitě nebude líbit hodnota IRR kolem 5 %. Podle výpočtů ekonoma Jana Ondřicha, které mají ekologické organizace k dispozici, může výše garantované ceny dosáhnout 138 eur/MWh. Pak by ovšem spotřebitelé elektřiny museli zaplatit cca 20 miliard ročně rozdílu po dobu nejméně 30 let.

Citovanou přílohu (anglicky, Jan Oldřich) najdete ZDE, ale ta jen opakuje předešlé argumenty a dokládá je čísly. Opravdu mne zarazilo, že ekologové neřeší detailně dekontaminaci JE, což je hlavní, a dnes dokonce i ekonomický a prakticky neřešitelný problém. Nesmí, nebo neumí o tom psát? Závěr ekologických organizací k dostavbě Dukovan je jasný a odpovídá předešlé argumentaci. Někdo nám tady pořádně lže a manipuluje s čísly tak, aby se za každou cenu stavělo. Prostaví se kalhoty a pak se ten krám musí za každou cenu spustit, aby byl radioaktivní a v chodu. Pak už je to jedno, ať se další generace starají o dopad a o bezpečný provoz. A pro koho se tady má stavět a proč?

Potřebujeme tuto JE?

Ne, a to z několika důvodů. Za prvé, jsme stále čistými vývozci elektřiny, i když fungujeme jako záložní montovna pro Německo a pro zbytek EU. A tyto montovny provozujeme na úkor vlastních obyvatel, všechny zisky jsou pryč a v zemi zůstávají jen škody. Prostě, klasická kolonie.

Obr 4

Zhruba 14 z 88 vyrobených TWh vyvážíme, což je výkon toho budoucího bloku. Tak nač ho potřebujeme? Za druhé. Poté, co nás vykradli solární baroni a málem zavřeli Alenu Vitáskovou z ERÚ za to, že jim vzdorovala, tak se zásadně zpomalily práce na obnovitelných zdrojích. A ty měly stoupat i podle nařízení EU. Takže někdo měl a má v posledních letech zásadní zájem na tom, aby se zde realizovala dostavba jaderné elektrárny, která nás má ekonomicky přivést do doby kamenné? To ukáže další díl. Tady je tabulka, kde je vidět, co vlastně platíme v ceně elektřiny v roce 2017.

Obr 5

Jak sami vidíte, tak výroba nedělá ani 40 %, solární baroni a spol. nás stojí okolo 10 % a všechno ostatní je distribuce. Po zahájení výstavby JE tato část značně stoupne, pak se dvakrát prodraží a prodlouží stavba, pak po dvě desítky let poběží v normálu a pak nikdo dnes neodhadne náklady na dekontaminaci jaderných bloků, natož její náklady. Dlouhodobá produkce elektrické energie vypadá následovně:

Obr 8

Sami vidíte, že není potřeba žádný silný nárůst, jsme čistí vývozci. A ten vývoz je pro nás jako spotřebitele zásadně nevýhodný. Prodáváme energii ve špičkách, která je extrémně drahá a tím se na energetické burze zvyšuje průměrná spotřební cena elektřiny. I při náročných, energeticky a ekologicky problematických montovnách, které nám sem Západ dává, máme dostatek energetických zdrojů. Postupné odstavování uhelných elektráren by šlo bez problémů kompenzovat jednak chytrou sítí snižující spotřebu, jednak regulací problematických montoven zatížených vyšší sazbou za ničení naší země, jednak dostavbou alternativních zdrojů. Takže znovu: Pro koho máme dostavovat JE Dukovany?

Závěr

Klasický etický princip jasně říká, že nemáme právo zatížit další generace důsledky našich činů. Jinak řečeno: My slízneme smetanu – a je otázkou, zda vůbec nějaká bude – a naše děti dostanou jaderný odpad. Takže shrňme první kolo. Jste na vesnici, vás mafiánský soused miliardář má za Klause, Kalouska a Dlouhého nakradeno a nyní vládne po komunálkách ve vašem rodném hnízdě, protože je nejlepší. Staví za vaše daně stavbu, o které pozitivně ví, že ji možná ani nedostaví, že bude stát asi třikrát až pětkrát víc, než vám valí vesnickým tlampačem do hlavy. Po jejím ukončení provozu ten krám ani nemůže demontovat, protože na to nemá. Zbytek toho svinstva vám jako zamořený odpad uklidí za vesnická humna a vám dá ekorazítko od koupeného souseda na radnici, že je všechno OK. Takže buď je blbý, nebo navedený. A blbý není, to dokázal skrze zdatný mafiánský způsob, kterým předehnal ostatní při rozkrádačkách ve vaší vesnici. Takže, kdo ho navedl a proč?

Babišova vláda zpolitizovaného Agrofertu je v některých směrech nezávislá a dokonce vládne lépe, než předešlí loupežníci. A najednou se chová v jedné věci jako pominutá. Tlak na dostavbu Dukovan musí jít z několika stran, tj. od zahraničních kolonizátorů i od místních ekonomických warlords, kteří tento stát vykrádají už od Klause a spol.


Je něco shnilého ve státě českém. Chystá se obrovská a vcelku nesmyslná investice, která představuje další formu nepřímé daně pro 99 % občanů. Otázka zní, komu tato investice má doopravdy sloužit. Pokud se podíváme na základní materiály vlády, tak klíčový dokument je Státní energetické koncepce ČR aktualizovaná v roce 2015 a zpráva o plnění této koncepce z roku 2019. Z oficiální koncepce roku 2014 mne fascinuje str. 30 a graf č. 2, který máte tady:

Obr 1

Srovnejte si tento graf s prvním dílem, kde jsou náklady na výrobu energie podle různých paliv dané na mezinárodní úrovni. A pro jistotu ho zdvojnásobte reálnou cenou právě stavěných JE. A pak se podívejte, kde je graf JE na mezinárodně uznaných nákladech a kde na této vládní jaderné propagandě. Buď má pravdu minulý článek o skutečných nákladech jaderné energie a zejména její skoková přirážka v EU, nebo tento reklamní leták.

Jaderná lobby to umí a zvedání telefonů od „přátel“ je v případě kolonií běžným jevem. Stačilo se podívat na hemžení na české ambasádě USA, když se mělo rozkrást české zdravotnictví. To se úplně nepodařilo, proto na tom nejsme v případě koronavirové epidemie stejně jako USA. Aféra Bidenova kluka, který šel privatizovat dobytou Ukrajinu a tam bral úplatky, se stala předmětem prezidentského volebního boje v USA i s nahranými telefonáty od agenta Porošenka. Americkou správu ovládaných kolonií dnes sledujeme v přímém přenosu a přímo z USA. Proto nelze brát vážně český nukleární vládní folklór, kde lobbistické skupiny cpou na hlavičkovaný papír zbožná přání pro jádrem okouzlené duše.

Zajímejme se o to, kdo tady manipuluje fakta a v čí prospěch. Jako kouzelným proutkem najednou všichni tvrdí, že Dukovany je třeba dostavět. A podle zmanipulovaných čísel vlády je jasné, že tato dostavba je vedena nereálnými ukazateli. Korporátní média a jejich přicmrndávači jako jeden muž manipulují veřejnost jedním směrem. To sice zdejší prestituti dělají vždy, když je třeba, ale nyní je to změna proti předešlým vládám. I zcela prodejné a zkorumpované vlády ODS a ČSSD toto šílenství odmítly stavět v minulých kapitalistických pětiletkách. Babišova vláda zpolitizovaného Agrofertu je v některých směrech nezávislá, a dokonce vládne v mnoha ohledech lépe, než předešlí loupežníci. A najednou se chová v jedné, a to zcela klíčové věci, jako pominutá. Tak proč? Je jasné, že tlak musí jít z několika stran, tj. od zahraničních kolonizátorů i od místních ekonomických warlords, kteří tento stát vykrádají už od Klause a spol.

Česko, jaderná popelnice Německa

Německo bude postupně zavírat posledních 6 jaderných elektráren, které budou nahrazeny alternativními zdroji. Jde o strategické rozhodnutí pro další dvě generace, z něhož již není návrat zpět. Tabulka ukazuje harmonogram zavírání jednotlivých JE.

nem_jadro.jpg

Z grafu je jasné, že v Česku bude opravdu nukleární horko v letech 2030-50, kdy SRN provede hlavní nápor na přechod k jiným zdrojům. V této době se čeká zahájení provozu pátého bloku JE Dukovany. Na doraz pojedou v posledním desetiletí už přesluhující ruské bloky Temelína a Dukovan 1-4 s dvojnásobně prodlouženou kapitalistickou životností, tj. ze 30 na 60 let. Jedinečnou ruskou technologii spravuje americký Westinghouse. Bezpečnostně je jistě vše v počátku, i se zkroucenými tyčemi amerických palivových článků ve VVER reaktorech Temelína. Německu už teď chybí stabilní zdroje a musí obnovovat uhelné elektrárny. Pro fungování průmyslu je třeba buď stabilizovat výrobu elektřiny doma, nebo ji importovat. To první je drahé a problematické, to druhé nestojí prakticky nic navíc, než holou cenu elektřiny. Přenosové sítě si Němci zaplatí skrze EU a zbytek sítí na zajištění odvozu elektriky do říše průmyslu dodáme my sami.

Česko bude sloužit jako jaderná popelnice pro Německo. K montovnám zamořujícím krajinu ještě přibude jaderný odpad. Němci si odvezou čistou a nejdražší energii pro vyrovnání průmyslových špiček. Nám tím zvednou ceny energie, protože na burze bude vyšší cena. Všechny astronomické náklady na likvidaci JE zůstanou na krku dvěma dalším generacím v české kolonii. Podívejte se na budované rozvody do roku 2026 a hned je jasné, kam má směřovat vyrobený proud.

Obr 2

Na Slovensko nejde ani jeden zdvojený 400 KV rozvod, zato do Německa jsou dva zdvojené a další jde do Rakouska. Zdvojení páteřních sítí ukazuje hlavní tok silové elektřiny. Další zdvojení je na Polsko, které bude zásobovat Německo přes nás. Snaha je jasná: Energetický most na Východ a na Maďarsko je nežádoucí, našim úkolem je tvořit předmostí Západu. A protože jsme ve středu Evropy, je toto rozhodnutí zcela proti zájmům Česka a představuje klasické politické lezení do zadku vládnoucím velmocem. Ale čekejte od českých politických mafiánů něco jiného, když na Západě mají všechny nakradené peníze.

Takže máme první a zcela zásadní zahraniční tlak na vládu, aby stavěla jadernou popelnici. A navíc má úředním razítkem udržovat Temelín a hlavně Dukovany v chodu po dvojnásobně dlouhou dobu, než je obvyklé ukončení činnosti JE po třiceti letech. Už nyní jsme montovnou EU a do budoucna máme být i její jadernou popelnicí. Tlak na výstavbu má zásadní charakter. Německo se vymaňuje z područí USA a buduje si vlastní energetickou infrastrukturu. Viz spory o Nord Stream, kde minulý týden vláda SNR definitivně odpálkovala USA a plynovod spustí. A z Německa postupně odchází část amerických okupačních vojsk, které zde byly od 2. světové války, a s nimi pravděpodobně odjede do Polska i část jaderných zbraní.

Německo chce zůstat lídrem i v rozpadající se EU a po jejím rozpadu musí mít vlastní průmyslový a energetický dvorek a koloniální zdroje. Česko je k tomu jako stvořené, tak poslušnou a politicky prodejnou zemi by člověk tak snadno nenašel. A je to za humny. Dukovany dodají podnikatelům laciný proud, který zaplatí nás 99 %, jako občané a jako maloodběratelé. Ideální stav pro jedno procento, obecní lid má zůstat chudý a uctivý k vrchnosti. Pokud jaderná elektrárna funguje, tak, co se týče krátkodobých výrobních nákladů, vyrábí suverénně nejlevnější a nejstabilnější energii. Jenže atomovka nejede hned a její demolici nejde provést bez vedlejších dopadů na celá tisíciletí.

Globální jaderná zlodějna

A nyní pojďme k další kapitole kolonizace Česka, kterou tato stavba spustí. Nejpozději za 10 let skončí všem zahraničním montovnám výhody z investičních pobídek, kdy z nás bývalý ministr Martin Jahn a spol. udělali hlavní montovnu EU. V Česku bude třeba udržet energeticky náročné a ekologicky nevýhodné montovny a otroci v nich pracující nesmí dostat přidáno na platě. Jistěže inovační cyklus montoven pojede dál, ale v koloniálním vzoru. Jediná zásadní pobídka, kromě zaručených nízkých platů, je laciná energie. Suroviny si doveze a polotovary odveze kolonizátor, u nás proto nezaplatí daně za hotový výrobek. Výroba v kolonii nesmí nic stát, to je neoliberální forma koloniálního kapitalismu. Nyní je jasné, co znamená „rozvoj“ jaderné energie. V kolonii se bude do vyčerpání materiálních a tzv. „lidských“ zdrojů opakovat destruktivní koloběh výrob, které nikdo nechce mít z různých důvodů doma.

V tomto případě je jasné, že čeští miliardáři táhnou za jeden provaz s německými a EU-kolonizátory. Logika kolonie má jasně daný vzor exploatace už po staletí. Nejprve zkorumpujete místní vládce, pak seberete suroviny, pak zotročíte místní obyvatele, pak jim vnutíte západní korálky a spotřební svinstvo u nás prodávané v supermarketech. Nakonec je zatáhnete do vlastních imperiálních válek. Klíčem je vytvoření totální závislosti na mateřské kolonizující zemi, viz praxi britské Východoindické společnosti.

Klíč od stavěných bloků JE budou mít zahraniční společnosti, kterým patří technologie a zajišťují provoz. Už teď všichni vykřikují, že jediného spolehlivě vyzkoušeného dodavatele nemohou pustit do soutěže, protože je politicky nespolehlivý. Bezpečnost budoucí JE už teď ohrožuje ideologické kritérium. Tak proč ten nesmysl máme stavět, když už na začátku děláme kompromisy ohledně ceny a bezpečnosti? Západ zahájil studenou válku proti Rusku a Číně, protože odmítli hegemonii západních oligarchů a tvrdí, že jim bohatě stačí jejich vlastní. A přímo v předpolí budoucího válečného konfliktu si necháme budovat od kolonizačních mocností jaderný zámek k našim vlastním dveřím od domu. Klíče od české energetiky odevzdáme cizím mocnostem, jako jsme jim odevzdali naše banky a naše platební karty. To je opravdu racionální politika korporátně-fašistického jednoho procenta, které má globální charakter a nemá vlast. Ale pro nás, 99 % občanů žijících v tomto státě, je to opravdový průšvih.

Česká jaderná zlodějna

Stavba dálnic zhruba od roku 2000 už měla jednoznačně kriminální charakter, viz náš článek Být služebníkem občanů, nikoliv korporací. Velké zlodějny byly Klausem amnestovány, za tragédii ve Studénce nebyl v prvním kole nikdo odsouzen. Miliardářům v zahraničním žoldu a českým privatizačním mafiánům patří stát ekonomicky a politicky.

Beztrestnost je základ energetického a stavebního podnikání ve velkém, viz případ solárních baronů v energetice a osud Aleny Vitáskové z ERÚ. Mimochodem, ve výše uvedených dokumentech Státní energetické koncepce ČR je napsáno, že tento vládní a do jisté míry nezávislý úřad je třeba postavit pod vyšší dozor. Je to stejné, jako když zrušíte kvůli „volné soutěži“ a „nadbytečným nákladům“ všechny kontrolní mechanismy státu a hygienu k tomu. Beztrestní a nekontrolovaní mafiáni jsou v Česku jako na koni a potřebují betonovat za naše daně. Neoliberální budování atomovky a posílání faktur jde prodlužovat prakticky donekonečna. Podívejte se na probíhající stavbu finského Olkiluoto 3. Stavba zahájena 2005, plánované dokončení 2010, nejpravděpodobnější termín zahájení provozu po všech průtazích je rok 2021. Ideální stav pro plundrování státní kasy.

Atomovku musíte dělat o trochu kvalitněji než české dálnice, které se po 10 letech nejspíš propadnou i s mosty. Ale zato ji můžete stavět celou generaci a posílat faktury. Zakázky nelze ověřit co do rozsahu vykonané práce, protože jsou skryté v balíku zahraničního dodavatele stavby. A tím se dostáváme k dalšímu bodu, což je skrytá militarizace a fašizace státu. Stavba atomovky znamená, že můžeme být cílem teroristického útoku s fatálními následky. USA po výměně vlády na Slovensku asi dostane vojenskou základnu na Sliači. NATO začne v Polsku a na Slovensku budovat militaristické předmostí pro nástup na Rusko. Napoleon a Hitler to úplně nezvládli, tak do toho půjdeme znova. Přímá válka není nejbližších letech realistická, protože z ruských strategických zbraní jde strach a mají za zády spojenectví s Čínou. Západ už de facto strategicky prohrál, protože ruská převaha v nových zbraních je jasná. A během 10 let Čína pod ochranným jaderným deštníkem Ruska vojensky předežene Spojené státy.

A za těchto okolností jde Západ do studené války s oběma mocnostmi? Proč? Ne kvůli válce samotné. Tu jedno procento transatlantických globalistů teď nechce, protože ji nemůže vyhrát ani teoreticky. Putin jim jasně řekl, že pokud zaútočí na Rusko jako první, tak transatlantické jedno promile nepřežije ani ve svých speciálně upravených krytech. Ale je třeba militarizovat státy kvůli nekontrolovaným nákladům na zbrojení a kvůli kontrole vzpurného obyvatelstva. Je třeba se zakopat v těch dobytých državách, které má západní jedno procento k dispozici. Víc kolonií už nebude, po ztrátě Jelcinova Ruska a roztržce s Čínou je konec. To je v současném světě jasně vidět, zejména na Blízkém východě, v Africe a v Asii. Odcházející impérium musí zpřísnit kontrolu nad obyvatelstvem, v koloniích i doma. Viz koronavirová katastrofa a nepokoje v USA, které s úpadkem impéria postupně přejdou od rasových střetů k sociálním. Třídní boj a sociální nepokoje už mají úplně jinou povahu, než jedním procentem řízené „barevné revoluce“, kde se celý vesmír točí kolem barvy pleti a záchodu pro neexistující třetí pohlaví.

A nyní k roli nových jaderných bloků postavených u nás pro cizí zájmy. Tato velmi choulostivá a strategická investice cizích mocností vytvoří zásadní mocenskou páku na českou vládu. Ta jedná naprosto hloupě a proti českým národním zájmům. Místo diverzifikace energetických zdrojů až na lokální úroveň, jako to dělají Němci, česká oligarchie odevzdá klíč od české energetické suverenity do rukou cizí jaderné lobby. Zásadní problém je s centralizací výroby energie, která půjde kompletně pod cizí kontrolu. A cizí mocnosti v zájmu ochrany bezpečnosti českých obyvatel mohou vládě nařídit různé kroky pro to, aby přísun energie na Západ nebyl ohrožen. Jistěže za tuto zradu českých zájmů zdejší jedno procento mafiánů spokojeně dožije u jaderné popelnice, a poté řekne jen „po nás potopa“. A jejich milá děcka provádějící showbusiness v nacionální politice, ta budou mít slušně vystaráno.

Jaderná elektrárna pod cizí kontrolou se politicky podobá cizí vojenská základně. Mít a nemít v cizí zemi vlastní atomovku je stejný rozdíl, jako když jste americký velvyslanec v Praze se základnou a bez základny. Kvůli privatizaci zdravotnictví jste mohl jen zvedat telefon a volat lidi na koberec. Jenže komu toto velkohubé divadlo nesedělo, tak šel domů a dělal si, co sám chtěl.

Jiná situace nastane, pokud v cizí zemi zřídíte vlastní vojenskou základnu, která navíc nepodléhá zákonům dané země. Pak vydíráte přímo a kolonie funguje podobně, jako dnešní Ukrajina za Bidena seniora a juniora. Stavba jaderné elektrárny de facto znamená, že si na našem území pro zájmy cizí mocností budujeme jaderný provoz, který má podobný charakter, jako mají vojenské základny. A je zbytečné připomínat, že životnost JE při případném jaderném útoku Západu na Rusko bude po odvetné akci Rusů tak 20 minut. Jestliže se někdo hrne do studené války, tak by si také měl počítat, co ho to bude stát.

Závěr

Budování jaderných elektráren je naprostý nesmysl z několika důvodů. Minulý díl ukázal ekonomické důvody této imperiální stavby. Ale ve skutečnosti bude mít pro korporátně-fašistický systém jednoho procenta transatlantických globalistů tato stavba smysl i tehdy, pokud by nikdy nebyla dokončena a spuštěna. Tak to shrňme.

  • Betonujeme, utrácíme a tunelujeme státní rozpočet. Tím jsme občany zatížili další nepřímou daní, se kterou radostně souhlasí, protože jsme jim to mediálně nalili do hlavy. A tyto peníze nepůjdou na školství, důchody a zdravotní systém. Tím se zásadně oslabí pozice a autorita státu na úkor korporací. A to je dobře, jak říkají modré straky, protože čím méně státu, tím více jednoho procenta.
  • Odevzdáme suverenitu nad vlastní energetikou cizím mocnostem. Německo dělá přesně opačnou politiku a proto potřebuje energetickou kolonii v Česku společně s montovnami. I když od nás nevyveze ani kilowattu navíc, jejich montovny tuto energii lacino spotřebují zde.
  • Spustíme už opravdu začarovaný cyklus popelnicové koloniální výroby. Laciná energie sem natáhne všechny svinské výroby EU, které nikdo rozumný nechce mít doma.
  • Dokončíme politickou kontrolu nad obyvatelstvem, protože kolaborující politická a ekonomická mafie Česka se spojí kvůli ochraně vlastních zájmů s cizími mocnostmi. To už teď dokazuje manipulací ekonomických a dalších ukazatelů ohledně dostavby Dukovan. Normálně se tomu říká vlastizrada. Ale v tomto zajímavém případě mafiánskou vládu podporují i hloupí čeští nacionalisté, kteří si myslí, že podporou jádra zachraňují vlast.
  • Přechodem na centrální produkci energie kontrolovanou za zahraničí skončí na dlouhou dobu jakýkoliv pokus o skutečnou demokratizaci země. Žebrák ani ekonomický otrok není svobodný.
  • Regionální ekonomika potřebuje vlastní nezávislé zdroje, aby se vymanila z globálního monopolu jednoho korporátního promile, které ovládá celosvětový tok surovin a energií. Tematické číslo Energetické křižovatky z roku 2014 má k tomu klíčový článek o energetické soběstačnosti a politické svobodě.
  • Jedno procento oligarchů chce jadernou energii proto, abychom zůstali v blaženém stavu, kdy otročíme pro cizí zájmy a jsme přitom úplně spokojeni, alespoň podle mínění prodejných korporátních médií. Nezávislost dnes znamená především a zásadně energetickou nezávislost. Německo kvůli tomu nyní jde do přímého konfliktu se Spojenými státy. Tato země odcházející svazačky Merkelové si nechce nechat prohrát budoucnost. Němci jsou od války politickou a vojenskou kolonií USA, ale ekonomicky se poprvé hledí osamostatnit. A v tom případě potřebují mít vlastní kolonii, to je jasné.

Čeští političtí a ekonomičtí mopslíci mají tradičně vůči mocnostem naprosto devótní postoj a za nějakou tu mizernou miliardu zradí bez mrknutí oka jakékoliv národní zájmy. My z normálních 99 procent občanů, bychom měli myslet i na zadní kolečka. Jedno procento ve svém bohatě placeném volném čase totiž nedělá nic jiného, než že myslí na svá vlastní jednoprocentní kolečka. Korporátní a vládní manipulace zdejší miliardářské elity je toho jasným důkazem. S neoliberálními českými loupežníky se od 90. let vracíme hluboko do středověku. Jak je známo, Slawe ist Sklave. Tehdy zdejší Slované bojovali mezi sebou a mocensky vítězní warlords prodávali dlužníky a zajatce do otroctví v Rajchu. Čeští Slované pak jako otroci budovali mezi 7. až 10. stoletím n.l. rozpadlá říšská města na německé části Římského valu. Tím vzniklo spojení mezi Slovanem a otrokem prakticky ve všech jazycích Evropy.

Připadá vám to tak nějak povědomé? Čína tak hloupá nebyla, odmítla Washingtonský konsensus, šla po rozpadu východního vlastní komunistickou cestou a dnes se postupně stává hlavní ekonomickou velmocí. Korporátní fašismus je nebezpečný kvůli škodám, které nejsou přímo vidět. Hypotéční zadlužení země v dalších generacích prostřednictvím nesmyslné stavby jaderných bloků je typický příklad skryté kolonizace země pro elity jednoho procenta. Kolonizace bohužel znamená i fašizaci státu prováděnou korporacemi, které ovládají zkorumpované politiky. Chápu, že zdejším oligarchům a mafiánům nestačí rozkrást zemi jen v jejich generaci. Ale co je moc, to je moc.

Václav Umlauf

Odeslat komentář