JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Nebezpečí plynoucí z technologií k rozpoznávání obličejů si již uvědomuje i Evropská komise

EU: Potencionální nebezpečí plynoucí z technologií k rozpoznávání obličejů si již uvědomuje i Evropská komise (EK). Plánuje proto jejich dočasný zákaz v období tří až pěti let, kdy by mohly tyto technologie ovládané umělou inteligencí používat pouze bezpečnostní složky či vývojáři. Na veřejnosti by však byly zakázané, vyplývá z uniklých dokumentů EK, které zveřejnil server Euractiv.

Dle dokumentů komise usiluje o nová pravidla pro posílení práva na soukromí a ochranu dat. Na osmnácti stránkách se tak komisaři zabývají například tím, jak současný systém pro ochranu osobních údajů zabezpečit předtím, než se nové technologie uvedou do provozu. komise rozepisuje zejména o tom, že v současnosti nejsou zaručeny všechny bezpečnostní garance. V budoucím provozu by prý například měly existovat možnosti, jak systém dočasně vypnout.

Technologie umožňuje snímat obličeje bezpečnostními kamerami a kontrolovat je v reálném čase se seznamem sledovaných, který je často sestavován policií. Na bezpečnostní složky by se proto zákaz nevztahoval. Omezení by se tak mohlo dotknout projektů některých unijních států, které chtějí rozpoznávání obličejů zavádět. Například Německo plánuje technologii použít na vlakových nádražích nebo na letištích a Francie plánuje začlenit rozpoznávání do systému videodohledu.

Nástroje pro identifikování tváří zažívají celosvětový rozmach, kritici se ovšem obávají negativních dopadů na svobodu občanů. Veřejným monitorováním je proslulá zejména Čína. Podle některých odhadů využívá na 200 milionů bezpečnostních kamer s touto technologií rozesetých po celé zemi a další stovky milionů mají přibýt v příštích letech. O vybudování celostátního monitorovacího systému v současné době usiluje také Indie.

Odeslat komentář