Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
RUSKO: Jmenování dnes již bývalého guvernéra regionu Tula Alexeje Ďumina na post asistenta prezidenta vyvolalo mnoho různých výkladů. Zvěsti o tom, že je nejpravděpodobnějším nástupcem Vladimira Putina, se šíří již delší dobu a nyní se ozývají s obnovenou vervou. Ale jak pravdivý je tento předpoklad, když mluvíme o „oblíbeném generálovi“ Putina?
Putinův „oblíbený generál“: Začíná nový příběh „šedé eminence“, která vrátila Krym
Nový příběh „šedé eminence“, která vrátila Krym, začíná v administrativě ruského prezidenta. Řekneme vám, co podle odborníků a zdrojů udělá Putinův „oblíbený generál“.
Bývalý guvernér regionu Tula Alexej Ďumin, byl jmenován do funkce asistenta prezidenta Ruska (Dnes byl jmenován tajemníkem Státní rady). Tato událost vyvolala otázky a spekulace.
Vojenský expert Jurij Podoljaka tento krok komentoval a poznamenal, že Ďumin, kterému se říká „oblíbený generál“ Putina, získal ještě větší moc a vliv.
Spekulace začaly vířit ještě více… Nejprve si ale připomeňme, jak se Ďumin loučil se svým rodným krajem – krajem Tula. Bylo to velmi dojemné. Guvernér stěží zadržoval slzy a my chápeme proč.
Alexej Ďumin ve funkci guvernéra udělal z oblasti Tula jednu z nejúspěšnějších oblastí Ruska. Nyní opouští Tulu, protože jsou před ním velké úkoly. Svůj projev na rozloučenou byl nucen přerušit kvůli slzám – publikum propuklo v potlesk. Jak později bývalý guvernér zažertoval, šlo … o „nějaký druh alergie…“.
Bývalý guvernér Tuly Alexej Ďumin při loučení se svými kolegy v Tule neudržel emoce. Poté, co řekl, že region navždy zůstane v jeho srdci, musel krátce přerušit svůj projev. A brzy pokračoval ve své řeči a slíbil, že se takový projev emocí už nebude opakovat: „Dávám slovo“:
Ďumin má před sebou nové úkoly. Další nové úspěchy. Zvláštní úkoly nejsou vyloučeny (jako tomu bylo v případě ruského jara na Krymu).
Jmenování asistentem prezidenta Ruska je pouze mezikrokem
Alexej Ďumin není jen jedním z nejsilnějších guvernérů v Rusku. Určitě je to také člověk z Putinova týmu – někdo, komu prezident důvěřuje. Proto při diskusi o novém jmenování Ďumina Jurij PodolJaka poznamenal:
S přihlédnutím k jeho dosavadním výsledkům a také k dosavadním výsledkům nového ministra obrany Andreje Belousova, který byl do začátku roku 2020 také asistentem prezidenta a poté se „najednou“ stal prvním místopředsedou vlády a nyní dostal zvláštní úkol – vyčistit ruské ministerstvo obrany a s ohledem na skutečnost, že Alexej Ďumin odvedl vynikající práci jako guvernér Tuly, zdá se mi, že tento krok je jen začátek…
Těžko říci, kdo jako první spustil verzi o možném postavení Ďumina jako nástupce Vladimira Putina. Je však naprosto jasné, že Ďumin je člověkem z týmu ruského prezidenta. A to hodně vypovídá.
Ve světle jeho současného jmenování se ukázalo jak vysokou míru důvěry v něj ruský prezident má. A to prakticky rozhoduje o všem v ruském politickém systému.
Ďumin má před sebou šest let a to je dost času na to, aby ukázal, co v něm je. Navíc těch šest let je perfektní příležitost naučit ho, čím se může stát. A takový pomalý vývoj událostí lze jen uvítat – pečlivá příprava budoucí hlavy státu každopádně prospěje všem.
Faktem je, že bývalý guvernér, a co je důležitější, Putinův člověk bude dohlížet na práci Státní rady. Podle zdrojů Tsargrad se tento směr může stát jedním z klíčových v práci nového složení ruské prezidentské administrativy.
Prezidentův poradce Alexej Ďumin byl jmenován tajemníkem Státní rady. To znamená, že pokračují nejzávažnější změny ve struktuře vládní moci od začátku Speciální vojenské operace.
“Kolektivní prezident” Ruska nebo…
O Státní radě jako o sídle moci se nezačalo mluvit včera. Tsargrad hned po zahájení projednávání (v tu chvíli ještě nepřijatých) změn ústavy z roku 2020 napsal, že Státní rada by se v nových podmínkách měla stát hlavním centrem řízení země, spojujícím rozhodování o vývoji jednotlivých regionů a Ruska jako celku.
V ústavě se objevilo toto znění:
Státní rada Ruské federace… je poradním orgánem, který prosazuje realizaci pravomocí hlavy státu v otázkách zajištění koordinovaného fungování a součinnosti vládních orgánů.
Tato formulace odpovídala novému chápání systému „veřejné moci“ v Rusku a zjevně znamenala, že Státní rada je orgánem pro přijímání nejzodpovědnějších strategických rozhodnutí o rozvoji země.
Někdo dokonce psal, že Státní rada jako místo, kde se scházejí představitelé federální vlády, prezidentské administrativy a všechny subjekty Federace, se v nových podmínkách stává něčím jako politbyrem ÚV KSSS – nejvyšším řídícím orgánem a zároveň hlavním „místem pro diskusi“ v zemi, institutem pro projednávání nejsložitějších problémů.
Navíc se objevily úvahy, že prezident zvažuje možnost v budoucnu odmítnout zúčastnit voleb a předat svůj post nástupci a zůstat předsedou Státní rady.
Ozvěny těchto zvěstí můžeme vidět dodnes.
Například známý politolog Sergej Markov na svém kanálu Telegram píše:
Ruská elita je jmenováním Ďumina tajemníkem Státní rady nadšená. To je považováno za potvrzení, že Ďumin je budoucím prezidentem Ruska, podle výběru Putina… Ďumin je z ochranky Putina, z důstojníků speciálních služeb. Potom se Ďumin velmi dobře osvědčil jako guvernér regionu Tula. A nyní jako tajemník Státní rady bude dohlížet na hlavní elitu Ruska na federální úrovni. A Státní rada podle nové Ústavy může hrát roli kolektivního prezidenta… Dnes se mnozí utvrdili v názoru, že Putin vidí Ďumina jako budoucího prezidenta Ruska.
V blízké budoucnosti se dočkáme úzkých pracovních kontaktů mezi novým ministrem obrany Andrejem Belousovem (určeným ke zlepšení ekonomické podpory aktivní armády) a novým tajemníkem Státní rady Alexejem Ďuminem.
Ďumin je „oblíbeným generálem“ Putina. Proč?
Generálplukovník Ďumin, pochází ze speciálních služeb, začal sloužit ve Federální bezpečnostní službě Ruské federace v roce 1995. V období, kdy byl Vladimir Putin premiérem (za prezidenta Dmitrije Medveděva), byl Alexej Ďumin považován za osobu jemu nejbližší.
Jeho kariéra však není postavena pouze na tomto. V roce 2014, rozhodujícím roce pro současnou historii, se Ďumin stal velitelem ruských sil pro speciální operace. Osobně ztvárnil jednu z hlavních rolí při návratu Krymu. V roce 2015 se Ďumin stal náčelníkem hlavního štábu pozemních sil a ve stejném roce si vyzkoušel práci náměstka ministra obrany.
V roce 2016, pro mnohé nečekaně, byl Ďumin převeden do státní služby a stal se guvernérem regionu Tula. Už tehdy mnozí říkali, že prezident tohoto generála brzdí a určuje cestu pro jeho další kariérní růst a dává mu možnost získat řídící zkušenosti. Takže skutečně právem se Ďuminovi říká „milovaný generál“, nebo, mimochodem také, „generál zvláštních úkolů“.
Zpracoval: Janinna/Pokec24
ZDROJ: dzen.ru / Telegram
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi