JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Nemci bojujú o stratenú slobodu zo všetkých síl. Na 1. mája v Berlíne horeli barikády: 93 policajtov zranených, 350 demonštrantov zatknutých

NEMECKO: Oslavy 1. mája v hlavnom meste Nemecka sa vyvinuli do nepokojov, v ktorých horeli barikády a potýčky medzi demonštrantmi a políciou. Pri potýčkach bolo zranených takmer 100 dôstojníkov, informuje portál RT. 

V sobotu sa v Berlíne konalo viac ako 20 rôznych demonštrácií rôznych politických hnutí. Zatiaľ čo väčšina bola mierumilovná, niektorí prepadli násiliu. Obzvlášť chaotický sa ukázal ľavicový „revolučný protest 1. mája“.

Pochod, ktorý sa koná každoročne v štvrtiach Neukoelln a Kreuzberg, má za sebou dlhú históriu násilia a výtržníctva. Tento rok bol registrovaný ako udalosť pre 1 000 účastníkov kvôli situácii s Covid-19. Napriek tomu sa na protest dostavilo asi 8 000 účastníkov.

„Násilie páchané na policajtoch a slepé ničivé zúrenie nemá nič spoločné s politickým protestom,“ uviedol v nedeľu berlínsky minister vnútra Andreas Geisel.

„1. máj je dňom politickej rozmanitosti. Sloboda prejavu a zhromažďovania sa samozrejme uplatňuje aj v čase pandémie. Násilie a podnecovanie však v našom meste nemajú miesto,“ dodal Geisel.

Firefighters work to extinguish a fire during a left-wing May Day demonstration, as the spread of the coronavirus disease (COVID-19) continues in Berlin, Germany, May 1, 2021. REUTERS/Christian Mang

Barikády v Berlíne

Demonštranti skandovali protipolicajné heslá, zasypávali policajtov rôznymi predmetmi, pokúšali sa stavať barikády v uliciach a podpaľovať smetné koše. Podľa posledných oficiálnych údajov bolo po násilnostiach zadržaných asi 354 demonštrantov.

„Vysoký počet zranených policajtov ma ohromil. Prajem všetkým, ktorí sa pri výkone služby zranili, rýchle zotavenie,“ uviedol Geisel.

Na potlačenie násilia boli nasadené masívne policajné sily. V Berlíne v súčasnosti platí zákaz vychádzania vyvolaný koronavírusmi, ktorý sa presadzuje medzi 22:00 a 5:00. Nepokoje v uliciach však pokračovali niekoľko hodín po zákaze vychádzania.

 

Zdroj: https://www.hlavnydennik.sk/

Odeslat komentář