JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Německá velvyslankyně v USA: Ale Američané u nás nejsou, aby chránili Německo!

NĚMECKO/USA: Německá velvyslankyně v USA Emily Haberová prohlásila, že americké jednotky v Německu chrání transatlantickou bezpečnost, nikoli zájmy Berlína.

Americká vojska se nacházejí v Německu, aby nechránila zájmy Německa, ale aby zajistila transatlantickou bezpečnost. Prohlásila to během videokonference pořádané Newyorskou radou pro zahraniční vztahy, německá velvyslankyně ve Spojených státech Emily Haberová, uvedla agentura TASS s odkazem na zprávu Reuters.
Podle zprávy německá velvyslankyně poznamenala, že Berlín obdržel od amerických úřadů oznámení o záměru Washingtonu snížit počet svého vojenského kontingentu ve Spolkové republice Německo na 25 tisíc lidí. Zároveň zdůraznila, že spolupráce obou zemí ve vojenské oblasti a v oblasti bezpečnosti „byla vždy velmi úzká a bude i nadále“.

„Američtí vojáci nejsou na obranu Německa,“ citovala agentury šéfku německé diplomatické mise. „Jsou tam, aby chránili transatlantickou bezpečnost. Kromě toho jsou zde rozmístěni, aby zajistili americkou vojenskou přítomnost v Africe a Asii.“

Americký prezident Donald Trump nedávno oznámil, že Spojené státy mají v úmyslu snížit velikost svého vojenského kontingentu v Německu na 25 tisíc lidí, pokud Německo za jejich rozmístění nezaplatí a nesplatí dluhy NATO. V současné době je podle něj v Německu rozmístěno 52 tisíc amerických vojáků.

Prezident znovu kritizoval Německo za to, že nevynakládalo dostatek peněz na udržení kolektivní obrany NATO. Americký vůdce požadoval, aby všechny země zapojené do aliance co nejdříve zvýšily své výdaje na obranu na 2% HDP. Během loňského projevu na summitu NATO navrhl, aby tyto země nejen splnily tuto povinnost, ale také zvýšily tyto výdaje dokonce na 4% HDP.

Trump nařídil Pentagonu snížit počet amerických jednotek v Německu. Podle něj bude z Německa do září staženo 9,5 tisíc amerických vojáků a důstojníků Německá vláda k tomu oznámila, že čeká na oficiální informace a konečné rozhodnutí z Washingtonu, než podá podrobné komentáře.

Odeslat komentář