JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Německo bude více přispívat do NATO

Pod tlakem prezidenta USA Trumpa se země NATO dohodly na novém rozdělení společných nákladů. Německo v budoucnu zaplatí stejně jako USA. To je o 33 milionů eur ročně více.

29 členských států vojenské aliance se dohodlo na změně příslušného distribučního klíče krátce před jubilejním summitem v Londýně. V souladu s tím bude podíl USA na společných nákladech od roku 2021 snížen ze současných 22,1 % na 16,35 %. Očekává se, že německý podíl vzroste ze 14,8 % na 16,35 %.

Z prostředků společného fondu je například financováno velitelství Aliance v Bruselu a vojenská ústřední velitelství. Část prostředků je také určena na investice do sdílené infrastruktury. Částka, kterou země musí přispět na společné náklady závisí na hrubém národním příjmu. Ale pro USA existuje horní hranice, jinak by musely nést asi polovinu nákladů.

Německo zaplatí o 33 milionů eur více

Pro Německo by změna distribučního klíče znamenala dodatečné roční zatížení ve výši více než 33 milionů eur. USA by mohly ušetřit více než 120 milionů eur. USA letos zaplatí téměř 470 milionů eur z celkových společných výdajů ve výši asi 2,12 miliardy eur, zatímco Německo asi 313 milionů eur.

V ústředí NATO se očekává, že dohoda o novém modelu financování pomůže také zmírnit spor ohledně mnohem relevantnějších výdajů na obranu. Konflikt spočívá v tom, že prezident USA Donald Trump vyzval Spolkovou republiku a další spojence, aby do roku 2024 zvýšili své národní vojenské výdaje na nejméně 2 % HDP.

Podle údajů NATO se německé výdaje na obranu v současné době pohybují kolem 47 miliard eur, což se podle odhadů rovná podílu 1,39 % HDP. V roce 2014 to bylo kolem 35 miliard eur (1,18 %).

Summit NATO v Londýně

Dvoudenního summitu NATO v Londýně (3. až 4. prosince) se zúčastní všech 29 hlav států a vlád – včetně kancléřky Angely Merkelové, amerického prezidenta Trumpa a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který nedávno o Alianci prohlásil, že se nachází ve stavu „mozkové smrti“. Je také třeba projednat otázku transatlantických vztahů nebo zacházení s Tureckem.

Vojenské výdaje zemí NATO za rok 2018 (odhadovaný podíl v % HDP, finanční částky jsou v milionech dolarů). Zdroj. Výroční zpráva NATO za rok 2018 ke stažení v angličtině zde.

Odeslat komentář