JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Německo se chystá uvalit sankce na USA!

NĚMECKO/USA: Plynovod Nord Stream 2 se rychle mění v centrální uzel sporů mezi Spojenými státy a jeho evropskými spojenci.

Německo poprvé v historii euroatlantické integrace naznačilo na nejvyšší úrovni, že by Berlín mohl uvalit sankce proti Washingtonu. Navíc má v úmyslu přesvědčit své partnery z EU a NATO, aby spojili síly proti Spojeným státům.

Je to kvůli posedlé touze amerického kongresu přijmout sankce proti evropským firmám pracujících na ruském projektu výstavby plynovodu spojujícího Rusko a Evropu, a to nejen proti soukromým společnostem, ale také proti státním z Německa a dalších zemí.

Jak americká tisková agentura Bloomberg nedávno uvedla, tak dva němečtí činitelé oznámili, že Berlín připravuje protiopatření, pokud Spojené státy uloží dodatečné sankce proti Nord Stream 2. Podle agentury Bloomberg administrativa německé kancléřky Angely Merkelové zkoumá možnost koordinovaných opatřeních EU s ohledem na možné sankce.

Angela Merkelová zřejmě zůstává klidná, ale její rétorika je zjevně tvrdá. Bundestag vyhlásil 1.července, že Berlín vnímá projekt Nord Stream 2 potřebný z hlediska jeho ekonomického zisku a považuje za nezbytné ho dokončit. Sankce projednávané v americkém kongresu jsou exteritoriální a neodpovídají německému chápání zákona, uvedla kancléřka a zdůraznila „Myslíme si, že je správné dokončit tento projekt, a my na tom pracujeme.“

Několik hodin před projevem Angely Merkelové náměstek německého ministra zahraničí Niels Annen na zasedání parlamentního výboru pro hospodářství a energii uvedl, že nové Washingtonské sankce proti Nord Stream 2 jsou nepřijatelné: „Je absurdní, že se americký kongres snaží jednat jako regulátor evropských problémů. Představte si, že by náš parlament přijal usnesení o energetické bezpečnosti ve Spojených státech,“ uvedl. Podle něj v tomto případě nejde jen o vztahy mezi Německem a Spojenými státy, ale také o evropskou suverenitu.
Kancléřka představila problém americko-německých vztahů v širším kontextu bezpečnostního systému v Evropě a ve světě jako celku. V rozhovoru zveřejněném nedávno v několika evropských médiích Angela Merkelová připustila možnost nové geopolitické reality, v níž by Spojené státy nehrály hlavní roli: „Vyrostli jsme s určitou znalostí skutečnosti, že USA chtějí být světovou mocností. Pokud se dnes Spojené státy rozhodnou přestat hrát tuto roli ze své vlastní svobodné vůle, měli bychom ji vážně zvážit.“

Za těchto okolností lze očekávat zesílení rétoriky na obou stranách Atlantiku. Dva němečtí poslanci, Timon Gremmels (předseda frakce SPD pro plynovou politiku) a Markus Töns (předseda frakce SPD pro obchodní politiku), již v německých novinách Handelsblatt popsali americké sankce jako „podkopávající princip právního určení a ochranu investic v Evropě “. Poukazují na to, že „možné zpřísnění exteritoriálních sankcí sjednocuje  německý parlament. Dokonce i frakce, které kritizovaly projekt plynovodu, považují tento možný zákon za porušení mezinárodního práva a především za útok na evropskou suverenitu. . „Jsme přesvědčeni, že období diplomatického omezení je u konce. V zájmu ochrany evropských zájmů musí německá vláda a EU přijmout protiopatření a zvážit vzájemné sankce, například proti americkému břidlicovému plynu. Pouze v případě  vážného rizika realizace vzájemných sankcí, bude skutečná šance na urovnání konfliktu: Je to jediný jazyk, kterému Donald Trump rozumí “, zdůrazňují oba němečtí poslanci.

Překlad: prvnizpravy.cz

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář