JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Německý exministr zahraničí Sigmar Gabriel: Západ utrpěl „úplné fiasko“ v boji s koronavírem

Koronavírus „nemilosrdně odhalil slabiny“ Západu, uvedl v rozhovoru pro Die Welt bývalý německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel.

Politici nyní přemýšlejí především o svých státech a někdy jen o nich. Rusko a Čína se snaží zaplnit vakuum, vysvětluje bývalý diplomat.

Západ a jeho přední státy v boji proti epidemii koronaviru zcela selhaly, uvedl v rozhovoru pro Die Welt bývalý německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel. To platí zejména o Spojených státech, které pomáhaly jiným státům v krizových situacích, a nyní se zabývají pouze svými problémy.

Nyní politici velmi přísně definují své národní zájmy: „moje země je na prvním místě“ nebo obecně „pouze moje země“, uvádí bývalý diplomat. Sám věří, že obrátit se zády k sousedům je nepřiměřené: „V dnešním světě není možné prosazovat zájmy vlastního národa, ignorovat zájmy všech ostatních. Všichni jsme příliš spojení. “

To se týká zejména Německa, jehož prosperita je závislá na globalizací.

„Dovážíme suroviny z celého světa, máme výrobní závody po celém světě, produkujeme špičkovou výrobu v Německu, ale zároveň jsme závislí na dodavatelích ze zahraničí . Pokud bude toto vše zrušeno, Německo a Evropa budou chudší, “ je přesvědčen Sigmar Gabriel.

Proto byl Gabriel šokován první reakcí Berlína na epidemii koronaviru v Itálii. Už tehdy pochopil, že Italové neodpustí Němcům zákaz vývozu humanitárních zásob. Omezení bylo později zrušeno, ale po něm následovala „ostudná diskuse“ o finanční pomoci Římu. A i když se zdá, že v tuto chvíli byla tato otázka také vyřešena, „kal zůstává“, poznamenává bývalý ministr.

Rusko a Čína využívají slabosti USA a EU, aby se pokusily vyplnit vakuum.

„To není pro Rusko jednoduché, protože se musí vypořádat s pandemií a nízkými cenami ropy. Čína se snaží prosadit jako vůdce v boji proti koronavíru, ačkoli virus odtud pochází. Kromě ekonomické Silk Road se Číňané nyní snaží vydláždit lékařskou Silk Road, “ vysvětluje Gabriel.

„Ale je nepravděpodobné, že by uspěli,“ pokračuje Gabriel, „kvůli své nerozhodnosti je Čína zodpovědná za zahájení pandemie. Lidé tomu věří.“

Sigmar Gabriel připomíná, že podle průzkumu polovina Italů nyní vidí svého hlavního přítele v Číně a svého hlavního nepřítele v Německu:

„To ukazuje, že koronavirus fungoval jako zápalná směs. Je nejen nemilosrdný k našemu zdraví, ale také nemilosrdně odhaluje naše slabosti: na národní, evropské a mezinárodní úrovni,“ upozorňuje Gabriel.

Gabriel také odsoudil Trumpovy útoky na Světovou zdravotnickou organizaci a jeho pokusy „dát Čínu k ledu“. Podle jeho názoru je to nepřiměřené nezodpovědné chování, které nepřinese žádné výsledky: „Bez ohledu na chyby, které Čína udělá, nemůže být tato země s 1,4 miliardami občanů zcela izolována od světa. Naopak musí být v současné složité situaci podporována, aby nedošlo ke ztrátě financování,“ zdůraznil ex-diplomat.

„Americký prezident bohužel působí jako Číňan: snaží se odvrátit pozornost od své osobní viny.“ Na začátku roku Trumpa americké zpravodajské služby varovaly před hrozbou koronaviru.  Trump to všechno ignoroval. Nyní útočí na WHO kvůli americkým prezidentským volbám, “uzavírá Gabriel.

Odeslat komentář