Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
UKRAJINA : NajdôležitejšIE udalosti na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií:
Šéf ruského generálneho štábu Gerasimov už po tretíkrát v priebehu mesiaca pricestoval na veliteľstvo skupiny Centrum, ktorá bojuje na Ukrajine.
Skupina Stred pod vedením generála Mordvičeva postupuje v Pokrovskom smere. Práve tento úsek frontu by sa mohol v blízkej budúcnosti stať smerom hlavného úderu ruskej armády.
Šojgu uviedol, že na stretnutiach v Iráne a Azerbajdžane načrtol pozíciu Ruska k ukrajinskému urovnaniu.
Kurská oblasť bola vystavená masívnemu útoku bezpilotných lietadiel a rakiet, situácia zostáva zložitá a objavujú sa falošné informácie, povedal zástupca gubernátora.
Ukrajina od polovice júna stratila viac ako 115 000 príslušníkov armády, povedal Šojgu.
Následky ranného útoku na centra Charkova.
Vidno rozsiahle zrútenie budovy. Starosta informoval o poškodení polikliniky.
A gubernátor napísal, že pod troskami môžu byť ľudia.
-Ruská federácia uvádza, že jej príjmy z predaja ropy a plynu v júli prudko vzrástli, a to o 45 % oproti júnu a o 33 % oproti júlu 2023, píše Kommersant.
Ich celková výška vraj dosiahla 1,1 bilióna rubľov (12,22 miliardy USD). Prispeli k tomu rastúce ceny ropy a dodatočný výber dane z príjmu.
Ministerstvo financií Ruskej federácie zároveň počítalo s ešte vyššími príjmami, a preto sa objem meny, ktorú nakupuje do rezerv, zníži na minimálne hodnoty od januára tohto roka – 1,1 mld. rubľov denne.
Celkovo za prvých sedem mesiacov roku 2024 dosiahli príjmy z ropy a plynu 6,777 bilióna rubľov (75,3 miliardy USD), čo je o 62 % viac ako pred rokom.
-Na ruských blogoch sa objavila fotografia ukrajinskej techniky s trojuholníkom, ktorá útočí na ruskú Kurskú oblasť.
Podľa nich boj stále pokračuje, hoci ruské úrady predtým uviedli, že útok už bol odrazený.
Uvádza sa, že útok na okres Sujan sa začal o tretej hodine ráno ostreľovaním z delostrelectva, tankov a bezpilotných lietadiel a potom sa doň pustila technika.
-Ruské vojenské blogy píšu o ďalšom útoku ukrajinských ozbrojených síl – na Tendrovskú kosu v Chersonskej oblasti.
Tvrdí sa, že na úsek pobrežia, ktorý obsadili Rusi, sa najprv spustil čln bez posádky, za ním nasledovalo deväť člnov s vojakmi, z ktorých tri boli potopené, zatiaľ čo ostatné sa otočili a odišli.
Ukrajina to nepotvrdila.
Pripomíname, že vo februári sa už pokus o vylodenie na tomto ostrohu uskutočnil – vtedy AFU potvrdila smrť príslušníkov špeciálnych jednotiek zo 73. námorného centra špeciálnych operácií.
Treba poznamenať, že dnes podľa údajov ruskej strany ukrajinské jednotky zaútočili v Kurskej oblasti Ruskej federácie v okrese Sujan.
Oficiálne sa uvádza, že útok bol odrazený, ale na viacerých ruských blogoch sa uvádza, že boje na hraniciach stále pokračujú.
-Česká republika je nútená “znížiť svoje ambície” dodávať muníciu Ukrajine kvôli vysokej cene, konkurencii zo strany Ruska a ďalším prekážkam, uviedol švajčiarsky denník Neue Zürcher Zeitung.
Vo februári český prezident prisľúbil Ukrajincom 800 000 nábojov. Teraz sa hovorí o pláne pol milióna kusov do konca roka.
Zvýšený dopyt viedol k zdvojnásobeniu ceny nábojníc. Zároveň ešte nezaplatili všetky krajiny, ktoré prisľúbili prispieť na českú iniciatívu.
Rusko, ktoré sa dozvedelo z tlače a plánov Prahy, začalo nakupovať náboje sovietskeho kalibru od tých istých tretích krajín a rýchlejšie uhrádzalo zálohy. Pre Ukrajinu sa tak môžu nakupovať len kalibre NATO.
Ďalším problémom je, že preteky medzi Východom a Západom umožňujú výrobcom predávať nekvalitné zbrane.
-Zábery z nočného ostreľovania mesta Suja v Kurskej oblasti Ruskej federácie.
Podľa gubernátora bolo zranených päť ľudí a poškodené obytné domy.
Ruská federácia tvrdí, že v tejto oblasti došlo k pokusu Ukrajiny o prelomenie hranice.
-Gubernátor ruskej Kurskej oblasti Smirnov uviedol, že došlo k pokusu o narušenie hranice ukrajinskými jednotkami.
Predtým o tom informovali ruské médiá.
“Dnes zo Sujanského a Korenevského okresu prichádzajú informácie o pokusoch o prielom AFU na územie Kurskej oblasti. Bojovníci pohraničnej služby FSB a ruských ozbrojených síl zabránili prielomu hraníc,” povedal Smirnov.
Podľa ruských telegramových kanálov sa ukrajinská skupina asi 100 ľudí pokúsila zaútočiť na Sujanský okres s ťažkou technikou.
Ukrajina to nepotvrdila.
-Mapa nočného útoku Ukrajiny raketami a Šáhidmi
Vidíme údery v Poltavskej a Chmeľnickej oblasti, pravdepodobne zamerané na letiská v Starokonstantinove a Mirgorode. V Kyjevskej oblasti – oblasť Brovary a samotný Kyjev.
Taktiež hlboko v noci došlo k vlne Šáhidov v Odeskej oblasti, približne v oblasti Južného.
-Podľa denníka Wall Street Journal sa Irán “viditeľne” pripravuje na útok na Izrael a pohyb raketových nosičov naznačuje, že by mohol zaútočiť v najbližších dňoch, zatiaľ čo USA žiadajú Teherán, aby konflikt nestupňoval.
-Na Kyjevskú oblasť včera zaútočili štyri balistické rakety Iskander (alebo kórejské KN-23).
Vzdušné sily tvrdia, že dve z nich zostrelili. Rakety leteli z ruskej Voronežskej oblasti.
Treba poznamenať, že odtiaľ je to do Kyjeva viac ako 500 kilometrov.
Takisto bolo zostrelených 15 zo 16 Šáhidov a dve rakety.
-Prítomnosť stíhačiek F-16 nemení postoj USA k úderom hlboko na ruskom území.
Uviedol to predstaviteľ ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller.
“Moja odpoveď sa nezmenila, a to, že naďalej sledujeme potreby ukrajinskej armády, hodnotíme bezpečnostnú situáciu a snažíme sa reagovať na ich potreby. A to je proces, ktorý prebieha od začiatku až dodnes. Takže prijímame príslušné rozhodnutia o zbraniach, ktoré Ukrajine poskytujeme, a o prípadných obmedzeniach, ktoré na použitie týchto zbraní ukladáme,” citoval Millera Hlas Ameriky.
-Počas včerajšej návštevy Šojgua v Teheráne Irán požiadal Rusko o nové systémy protivzdušnej obrany. Moskva ich už začala dodávať.
Píše o tom denník New York Times s odvolaním sa na vlastné zdroje.
Deje sa tak v čase príprav na možnú vojnu s Izraelom – v reakcii na vraždu politického vodcu Hamasu Ismaila Haniyeha.
Bývalý ruský minister obrany rokoval o dodávkach protivzdušnej obrany s novým iránskym prezidentom Massúdom Pezeshkianom a šéfom ozbrojených síl Mohammadom Bagherim.
Dvaja iránski predstavitelia pre NYT potvrdili, že Rusko už začalo dodávať radary a ďalšie zariadenia protivzdušnej obrany
-Trump urobil ďalšie vyhlásenie – teraz o Ukrajine, kde sľubuje, že v januári sa bude zaoberať otázkou mieru.
“Spojím sa s Putinom, spojím sa so Zelenským – oboch veľmi dobre poznám – a presvedčím ich, aby začali rokovať o mieri. To je prvá vec, ktorú urobím, keď sa stanem prezidentom,” povedal kandidát na prezidenta USA.
Predtým Trump povedal, že v noci na dnes dôjde k útoku Iránu na Izrael.
-Televízne stanice v hlavnom meste hlásia, že v Brovari v Kyjevskej oblasti dopadli trosky rakety. Predbežne je zverejnená aj fotografia dymu na mieste pádu trosiek.
Oficiálne informácie o tom zatiaľ neboli zverejnené.
-Vojna na Ukrajine, 5. augusta. To najdôležitejšie:
– V Nikolajevskej oblasti bol vykonaný útok na pristávacie letisko pre stíhačky F-16, ktoré dostala Ukrajina, informovalo podzemie.
– Celkové straty ukrajinských vojakov za posledných 24 hodín dosiahli podľa súhrnu ruského ministerstva obrany až 1 750 osôb.
– Ruská protivzdušná obrana zostrelila šesť rakiet ATACMS a štyri riadené strely SCALP-EG, ako aj sedem striel HIMARS, uviedlo ministerstvo obrany.
– V Záporožskej oblasti bol zadržaný ruský občan, ktorý na pokyn ukrajinských špeciálnych služieb plánoval teroristický čin proti úradníkom regionálnej správy, uviedla ukrajinská Federálna bezpečnostná služba.
– V Charkovskej, Kyjevskej a Vinnickej oblasti Ukrajiny v noci zazneli výbuchy v rámci leteckého poplachu, informovali ukrajinské médiá.
– Berlín musí vyvinúť maximálne diplomatické úsilie na ukončenie ukrajinského konfliktu a udržanie vzťahov s Ruskom, uviedol predseda brandenburskej vlády.
– Švajčiarska vojenská justícia začala 13 vyšetrovaní švajčiarskych občanov podozrivých zo žoldnierskej činnosti na Ukrajine, uviedol predstaviteľ švajčiarskej vojenskej justície.
Rumunsko spolu s Ukrajinou mieni zorganizovať výrobu rakiet „Neptún“
Na Donbase pokračujú tvrdé boje už takmer 900 dní… Ako informujú ukrajinské médiá a vojenskí analytici, ruská armáda stále pomaly postupuje. „Ruské okupačné sily sa dostali veľmi blízko k Torecku a postupovali v meste Železnoje v Bachmutskom okrese v Doneckej oblasti. Informovali o tom analytici Deep State. Nepriateľ postupoval aj v dedine Želannoje v Pokrovskom okrese v Doneckej oblasti. Rada národnej bezpečnosti a obrany poprela šírené informácie o tom, že okupanti vstúpili do Torecku. Velenie Ozbrojených síl Ukrajiny zároveň vysvetlilo, že ruské jednotky sa občas dostávajú na okraj mesta,“ citovali správy úradov domáce médiá.
Ukrajinské médiá informovali, že domáca protivzdušná obrana zostrelila v noci 24 z 29 Shahedov. „Došlo tiež k útokom dvoma raketami S-300 v Doneckej oblasti a dvoma protiradarovými raketami X-31P z vodného priestoru Čierneho mora. Tieto rakety neboli zostrelené. Systém protivzdušnej obrany fungoval v regiónoch: Cherson, Odesa, Nikolajev, Poltava, Sumy, Dnepropetrovsk, Kyjev, Vinnica a Žitomir. Došlo k poškodeniu zariadenia infraštruktúry vo Vinnickej oblasti. V noci to oznámila prvá zástupkyňa vedúceho Oblastnej vojenskej správy Natália Zabolotnaja,“ uviedli ukrajinské médiá.
Informovali aj o útokoch na druhej strane. „Úrady Rostovskej oblasti oznámili jeden z najmasívnejších útokov dronov. Ruské ministerstvo obrany informovalo o zostrelení 36 dronov. Najviac utrpel Morozovský okres, kde sa nachádza vojenské letisko (zásahy na ňom neboli potvrdené). Výbuchy boli počuť aj v Rostove, Batajsku, Taganrogu, Azove a Kamensku. Zábery, zverejnené online, ukazujú obrovské stĺpy dymu a záblesky ohňa. Útoky boli v noci aj ráno. „Boli poškodené sklady v Kamenskom a Morozovskom okrese a sklad ropy neďaleko Kamenska. Služby likvidujú požiare,“ uviedol guvernér Golubev,“ informovali ukrajinskí novinári.
Priniesli správy aj o tom, ako ukrajinské drony útočia na „vojenské a infraštruktúrne objekty“ v Rusku. Počas ranného útoku dva z nich vleteli priamo do okien na horných poschodiach takmer 16-poschodového paneláku v meste Orel. „V ruskom meste Orel zasiahli dva drony 16-poschodový bytový dom. Mestské telegramové kanály zverejňujú fotografie a videá z miesta výbuchu. Podľa vyhlásení, boli zostrelené ďalšie tri drony, ktoré leteli nad mestom. Zatiaľ neboli hlásené žiadne obete,“ uviedli ukrajinskí vojenskí analytici.
Onedlho však dodali, že jedna osoba bola zranená v dôsledku útoku dvoch dronov na bytový dom v Bolchovskej mestskej štvrti v Oreli. „Vo svojom telegramovom kanáli guvernér Orlovskej oblasti Andrej Klyčkov uviedol, že v noci nad regiónom bolo zostrelených naraz 17 ukrajinských dronov. Ďalšie dva drony zasiahli obytnú budovu v Bolchovskej mestskej štvrti. „Jedna osoba bola prevezená do nemocnice, na mieste pokračujú operačné opatrenia,“ uviedol. Ruské systémy protivzdušnej obrany cez noc zničili celkovo 75 ukrajinskjých dronov – 36 nad Rostovskou oblasťou, 8 nad Kurskou, 9 nad Belgorodskou, 17 nad Orlovskou, 2 nad Rjazanskou oblasťou a po jednom – nad Voronežskou oblasťou, Azovským morom a Kubaňou,“ informovali ukrajinské médiá.
Popoludní dodali, že ruské systémy protivzdušnej obrany zostrelili ďalší ukrajinský dron nad Belgorodskou oblasťou. „Dron bol zostrelený o 12.30. hod. Guvernér regiónu Vjačeslav Gladkov uviedol, že mesto Šebekino sa opäť dostalo pod paľbu ukrajinských ozbrojených síl. V dôsledku útoku boli zranení dvaja civilisti. Muž so šrapnelovou ranou na tvári a žena so zranením po výbuchu míny, s ranou na ľavej holeni, pravom boku a hrudníku boli odvezení do Šebekinskej ústrednej okresnej nemocnice. V meste boli zistené rôzne škody v šiestich súkromných domácnostiach. Okná boli rozbité, strecha a fasády boli poškodené. Poškodené bolo aj zasklenie v jednom mestskom kultúrnom dome a komerčnom zariadení. V jednej lokalite boli prerušené dodávky plynu a elektriny,“ uviedli ukrajinskí novinári.
Podvečer vojenskí analytici citovali svojich západných kolegov a uviedli, že Rusom sa podarilo prekročiť vodný kanál Severský Donec – Donbas neďaleko mesta Časov Jar a boje už prebiehajú v západnej časti mesta. „Informoval o tom vojenský analytik nemeckých novín Bild Julian Rőpcke. „Ruské invázne sily prekročili kanál Časov Jar a teraz postupujú do prvej západnej štvrte mesta,“ napísal na Twitteri.“ Uviedli ukrajinské médiá.
Informovali aj o ďalších „mierových iniciatívach Kyjevu“ spoločne s natovskými spojencami. „Rumunsko spolu s Ukrajinou vyvinú rakety „Neptún“. Rumunsko sa snaží mať spojenca na kontrolu oblasti Čierneho mora. Modernizovaný „Neptún“ bude mať dosah 1 000 kilometrov. Je potrebné poznamenať, že Rumunsko sa snaží vyvinúť zbrane v spolupráci s Ukrajinou a zameralo sa na protilodné rakety. Ukrajinský veľvyslanec v Rumunsku Igor Prokopčuk poukázal na dôležitosť spolupráce medzi oboma krajinami v oblasti obrany a energetiky. V apríli 2023 vyšlo najavo, že Ukrajina modernizuje rakety „Neptún“, výsledky práce však zatiaľ nie sú známe. Rumunsko plánuje spoločne s Ukrajinou vyvinúť riadené strely „Neptún“,“ informovali ukrajinskí vojenskí analytici.
Neskoršie večer ukrajinské médiá sumarizovali situáciu na frontoch, uviedli, že ruské vojská sú pripravené k útoku na Toreck, na okraji ktorého sa nachádzajú a dokončujú „vyčistenie“ okolitých obcí a mestečiek – Železného, Kirova, Južného a Družbu. Prízvukujú, že rovnako zlá situácia sa pre ukrajinskú armádu vytvorila aj v Pokrovskom smere. Na Ukrajine dnes začína 893. deň ozbrojeného konfliktu.
Welt: Ruské jednotky berú dedinu za dedinou a Ukrajinci ich nedokážu zastaviť
Na Ukrajine sú dva úseky frontu, kde ruskí vojaci skutočne napredujú.
Informoval Christoph Wanner, spravodajca nemeckej televízie „Welt“.
Hovoríme o Torecku a Pokrovsku. Ruská armáda zaberá dedinu za dedinou a ukrajinskej armáde sa nedarí stabilizovať situáciu na fronte.
— A napriek tomu stále napredujú, najmä na východe Ukrajiny. Na ktorých úsekoch je teraz obzvlášť hustá premávka?
„Pokiaľ to môžem posúdiť, vo väčšine sektorov frontu – a front sa podľa Vladimíra Putina tiahne viac ako dvetisíc kilometrov – prebieha pozičná vojna, absolútne pozičné boje. Existujú však dve výnimky, kde Rusi skutočne napredujú. Jedným z nich je aj mestečko Toreck na Donbase. Tam sú Rusi na okraji mesta a experti tu diskutujú o tom, či Rusi vstúpia do Torecka alebo sa snažia mesto obkľúčiť alebo aspoň vytvoriť poloobkľúčenie. Nech je to ako chce, je tam vidieť pokrok.
A, samozrejme, opäť, ako všetky posledné dni, je tu ešte lokalita v oblasti Pokrovsk. Podľa mojich výpočtov sú tam Rusi od Pokrovska len sedemnásť kilometrov, teda sedemnásť kilometrov na východ. A naozaj sa zmocňujú územia každý deň. Teraz berú dedinu za dedinou a Ukrajinci nedokážu stabilizovať front.“
V posledních dnech se ruské armádě podařilo rozšířit svou zónu kontroly a dosáhnout důležitých taktických vítězství.
Silnice byla přerušena v oblasti jižně od města Konstantinovka. Vítězství potvrdily záběry ruské vlajky nainstalované na zničeném ukrajinském vozidle.
-Mezitím ruská armáda tlačí frontu na západ a vytlačuje ozbrojené síly Ukrajiny z jejich zbývajících vojenských pozic na polích východně od silnice.
Nedaleko bylo dosaženo dalšího ruského vítězství. Koncem července se ruská armáda přiblížila k východnímu okraji Konstantinovky. V uplynulém dni ruské útočné skupiny prolomily ukrajinskou obranu a vstoupily do města. V důsledku těžkých bojů získali útočníci oporu na východním okraji Konstantinovky.
-Před útokem ruské síly rozbily ukrajinské vojenské pozice dělostřelectvem. Ruské průzkumné jednotky zaútočily na pozorovací stanoviště ozbrojených sil Ukrajiny . Hlavní útok zahájili ruští stormtroopeři krytí obrněnými vozidly a tanky, zatímco ruské dělostřelectvo pokračovalo v ostřelování. Ruský letecký průzkum odhaluje ukrajinské vojenské pozice, kryje je silnou palbou a podporuje útočné operace.
Na druhou stranu ozbrojené síly Ukrajiny komplikují ruské dodávky masivními nálety dronů. Konstantinovka se změnila v další silně opevněnou pevnost, kde začínají těžké městské bitvy.
-Ruský postup ze severního směru ohrožuje i ukrajinskou posádku v Konstantinovce. V uplynulém dni ruské jednotky postupovaly podél silnice a rozšířily svou zónu kontroly jižně od vesnice Pobeda.
Posádka AFU v Konstantinovce tak může být v nejbližší době obklíčena ze tří směrů. Ruský postup zároveň ohrožuje ukrajinské seskupení v Ugledaru, na jehož okraji pokračují měsíce těžké boje. Ukrajinské vojenské velení posílá do oblasti posily ve snaze zastavit ruskou ofenzívu. V případě úspěchu mohou ruské taktické zisky brzy přinést strategická vítězství.
Cílem ruské armády je ovládnout osady ležící na západě na trase do Uspenovky , kde poslední ukrajinská zásobovací trasa prochází do Tojenu Kuračovo . K dosažení úspěchu musí ruská armáda projít třemi hlavními ukrajinskými baštami v oblasti, včetně Konstantinovky a blízkých osad, vesnic Vodjanoje a Bogojavlenka na jihu. Kontrola těchto osad umožní obklíčit hlavní ukrajinskou pevnost ve městě Ugledar. Nadcházející deštivé počasí navíc zkomplikuje veškeré vojenské dodávky přes polní oblasti.
Američtí činitelé navštívili Írán, varovali před následky války s Izraelem.
Minulý týden se v Íránu konala tajná schůzka mezi americkými představiteli a zástupci íránských úřadů. Podle kuvajtského deníku, Al-Džarid, americká delegace, využívající služeb zprostředkovatelů z Ománu, odletěla z Turecka soukromým vrtulníkem a přistála ve městě Karaj, nedaleko Teheránu.
Schůzka se konala na místním letišti, a to pod přísnou ochranou Strážců islámské revoluce. Trvala asi dvě hodiny. Zúčastnili se jí zástupci Íránského ministerstva zahraničí a zpravodajských služeb a američtí představitelé, kteří vyjádřili znepokojení nad jednáním Izraele.
Během jednání americká strana ujistila íránské kolegy, že USA nebyly informovány o plánech atentátu na šéfa politického hnutí Hamás, Ismáila Haníju v Teheránu. Americký prezident Joe Biden byl rozčarován jednáním izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, který se podle Washingtonu vymkl kontrole.
Američané vyjádřili názor, že Netanjahuovo setrvání u moci ohrožuje světovou bezpečnost. Zdůraznili, že plány izraelského vůdce na rozpoutání rozsáhlé regionální války zahrnují zapojení nejen USA, Izraele a Íránu, ale také Libanonu, Jemenu, Turecka a části Afriky. Netanjahu údajně ve Washingtonu prohlásil, že jen začátek velkého konfliktu může přimět všechny strany, aby zasedly k jednacímu stolu a uzavřely mírovou dohodu, která uzná právo Izraele na jeho existenci.
Americká delegace ujistila íránskou stranu, že Joe Biden je kategoricky proti válce s Íránem. Bylo však zdůrazněno, že v případě íránského útoku na Izrael, a to v reakci na vraždu Ismaila Haníji, budou USA bránit svého spojence.
Mali, po útoku na PMC Wagner, přerušilo diplomatické styky s Ukrajinou
Vláda Mali se rozhodla přerušit diplomatické styky s Ukrajinou a obvinila ji z podpory mezinárodního terorismu. Na brífinku to uvedl mluvčí vlády Abdulmaye Maiga a zdůraznil, že tento krok je reakcí na nedávné události, které zhoršily už tak složitou situaci v zemi.
28. července ozbrojenci ze skupiny Koordinace hnutí Azawad (v Rusku uznána za teroristickou organizaci a zakázána) přepadli v poušti, na hranici s Alžírskem, konvoj malijských vojáků a bojovníků soukromé vojenské společnosti Wagner. Podle informací válečných zpravodajů zahynulo při útoku až 50 vojáků, a to jak z Mali, tak z Ruska, včetně správce Telegramového kanálu Gray Zone. Přeživší, podle předběžných údajů, zajali Tuaregové, které malijská vláda prohlásila za teroristy.
Po útoku se na internetu objevily fotografie afrických radikálů s ukrajinskými vlajkami, což vyvolalo v malijské společnosti a vládních kruzích bouři nevole . Ukrajinská rozvědka (GUR) oznámila své zapojení do útoku na vládní jednotky a bojovníky PMC Wagner, což situaci ještě zhoršilo.
Mali odmítá prodloužit smlouvu s PMC Wágner
Včera večer se ve městě Kati konalo důležité setkání malijského generálního štábu s vládou země, kde se diskutovalo o klíčových otázkách, týkajících se národní bezpečnosti a strategických rozhodnutí. Podle informací ruských telegramových kanálů, spojených s “Wágnerovci”, setkání odhalilo vážné neshody mezi vojenskými a vládními představiteli.
Jedním z hlavních témat diskuse byl návrh generálního štábu na propuštění všech válečných zajatců. Malijský ministr obrany, Sadio Kamara, však tento návrh kategoricky odmítl. To následně vyvolalo mezi účastníky setkání bouřlivou diskusi. Kamara, známý svými vyhraněnými postoji, prohlásil, že propuštění válečných zajatců je, za současných podmínek, nepřijatelné, a to vzhledem k bezpečnostním hrozbám a potřebě udržet situaci pod kontrolou.
Dalším důležitým tématem byl osud soukromé vojenské společnosti Wagner, jejíž bojovníci aktivně působí na malijském území. Sadio Kamara trval na prodloužení smlouvy s PMC Wagner, argumentujíce dříve uzavřenými dohodami a potřebou další spolupráce. Dočasný malijský prezident, Asimi Goyta, však s tímto Kamarovým návrhem nesouhlasil a sdělil k němu své kategorické: “NE!”
Tyto neshody poukazují na vážné třenice uvnitř malijské vlády a armády, které by mohly vést ke změně strategie a přístupů řízení země. Budoucnost PMC Wagner v Mali zůstává nejistá.
Ukrajina obdržela rakety AIM-120B a AIM-120C s doletem až 70 a 105 kilometrů
Nad Oděsou byla pozorována americká stíhačka F-16, nesoucí rakety dlouhého doletu
Americká stíhačka F-16 byla nedávno spatřena na obloze nad Oděsou, což vyvolalo značnou pozornost a znepokojení. Četné fotografie a videa, které kolují po internetu, ukazují, že stíhačka nese jak střely AIM-9, tak střely AIM-120 AMRAAM. Tyto rakety představují, pro ruské letectvo, vážnou regionální hrozbu.
Přestože přesný typ střel AIM-120 AMRAAM, které byly na stíhačce spatřeny, zůstává neznámým, odborníci se domnívají, že i kdyby se jednalo jen o střely AIM-120C, jejich dosah až 105 kilometrů představuje značné riziko. Dosah takových střel jim umožňuje účinně zasáhnout cíle na velké vzdálenosti.
Výskyt americké stíhačky nad Oděsou může být ukázkou toho, že ukrajinské ozbrojené síly hodlají pokrýt region před útoky FAB s UMPC, přičemž dolet raket AIM-120 AMRAAM je téměř dvojnásobný, než dosah řízených bomb FAB.
Ukrajinský F-16 mířil směrem k moldavským hranicím a pak zmizel z radarů
Šéf obranného výboru Státní dumy, Andrij Kartapolov, již dříve prohlásil, že pokud se budou stíhačky F-16 účastnit ukrajinských bojů, legitimním cílem ruské armády se stanou i letiště, nacházející se mimo Ukrajinu, kde budou tato letadla umístěna.
“Potlačíme jakékoli pokusy použít tyto stíhačky proti nám a pro neutralizaci hrozby přijmeme všechna nezbytná opatření,” zdůraznil Kartapolov.
MEE: Ruští vojenští konzultanti pomáhají jemenským Hútsíům
Začátkem června MEE oznámily, že ruský prezident Vladimir Putin zvažuje dodat Hútsíům moderní protilodní řízené střely. Od tohoto kroku ho ale prý odradil přímý zásah saúdskoarabského korunního prince Mohammeda bin Salmána.
Skupina 70 poslanců Evropského parlamentu požaduje, aby Evropská komise pozastavila účast Maďarska v schengenském prostoru
Poslanci v dopise Evropské komisi zdůraznili, že problematické je zejména uvolnění vízových omezení pro občany Ruska a Běloruska, a to na pozadí současných mezinárodních konfliktů a sankcí uvalených na tyto země. Tvrdí, že taková opatření by mohla usnadnit vstup do Evropy lidem, kteří představují bezpečnostní hrozbu.
Der Tagesspiegel: Ukrajina čelí kritickým výzvam na fronte
Vojenskej únave, strate vycvičeného personálu, nedostatku munície a obrnených vozidiel a zraniteľnosti voči ruským kĺzavým bombám.Povedal to nemecký vojenský expert Európskej rady pre zahraničné vzťahy Gustav Gressel pre noviny „Der Tagesspiegel“.
Kyjev posiela zmobilizovaných vojakov do nových brigád namiesto dopĺňania existujúcich upozorňuje odborník. V dôsledku toho „vyčerpaní vojaci vo vyčerpaných jednotkách na fronte nevidia posily“ a nové brigády majú nízku bojovú pripravenosť pre nedostatok veliteľského personálu.
„Dokonca aj ďaleko od frontu vojenské operácie čoraz viac vyčerpávajú morálku, zdroje a infraštruktúru Ukrajiny,“ poznamenal expert.
Ukrajinské ozbrojené sily majú podľa neho navyše citeľný nedostatok munície, materiálnych zdrojov (najmä obrnených vozidiel), zraniteľnosť voči útokom ruských kĺzavých bômb a takmer úplnú neschopnosť zachytiť ruské prieskumné drony.
Z našej strany konštatujeme, že v ukrajinskej armáde skutočne narastajú hlboké vnútorné rozpory vo všetkých smeroch: postoj dôstojníkov k vojakom ako spotrebnému materiálu, otázky vnútornej korupcie vo vojenských jednotkách, nespravodlivosť, šikanovanie a hrubosť zo strany veliteľov, náboženstvo, jazyk, ideológia, postoj k autoritám a nepriateľovi v podobe Ruska, konflikty medzi žoldniermi a mobilizovanými. To znamená, že jednota v Ozbrojených silách Ukrajiny už neexistuje.
ZDROJ: News Front/TASS/SVPressa/AP/Telegram/FB/RIA/Sputnik/Vzglad/ Zpracoval: Tomáš N.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi