JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Nenažraté svine sa prebili k válovu. Milan Uhrík: „Matovičova vláda predá slovenskú suverenitu za požičané peniaze z EÚ“

SLOVENSKO: Milan Uhrík: EÚ chce uhasiť vnútornú politickú krízu, poskytne 430 miliárd eur na udržanie nespokojných Talianov, Španielov a Grékov v EÚ

Európska únia si chce požičať kolosálnych 750 miliárd eur – na boj s devastačnými ekonomickými následkami (často nezmyselných) opatrení proti koronavírusu. Aj na európske pomery je to tak obrovský dlh, že ak by ho únia chcela splatiť, tak by 5 rokov nemohla ani len kúriť a svietiť. Vzhľadom k disponibilnému ročnému rozpočtu EÚ je to porovnateľne veľký dlh, ako keby si Slovensko teraz požičalo 80 miliárd eur, alebo keby si priemerná slovenská rodina požičala 80-tisíc eur.

Je zarážajúce, že nikoho z kompetentných netrápi ani spôsob, akým sa má v budúcnosti tento dlh splácať. Alibisticky navrhujú odsunúť jeho splácanie až o 30 rokov, t.j. do času, kedy už nikto zo súčasných lídrov EÚ zrejme nebude v aktívnej politike. Osobne považujem za perverzné, aby bol nejaký politik počas svojho volebného obdobia verejne ospevovaný za štedrosť z peňazí, ktoré si v mene svojej inštitúcie požičal na 30 rokov.

Rovnako bizarný je aj spôsob, akým sa EÚ snaží bojovať s hospodárskymi následkami koronavírusovej krízy. Najprv oznámia, že si plánujú požičať 750 miliárd eur, a až potom začnú štáty vymýšľať, že ako tieto peniaze použijú. Pritom podľa logiky zdravého rozumu by to malo byť presne naopak – najprv sa majú vyhodnotiť škody a vyčísliť potenciálne ozdravné projekty a až potom sa má (ak to bude potrebné a výhodné) požičiavať určená suma. Prípadne si požičiavať priebežne na viackrát, podľa toho, ako to bude nevyhnutné. Aj tento zvrátený nelogický postup dokazuje, že EÚ sa snaží v prvom rade uhasiť svoju vnútornú politickú krízu (poskytnutím cca 430 miliárd eur na udržanie nespokojných Talianov, Španielov a Grékov v EÚ), a nie riešiť skutočné ekonomické problémy štátov.

Napriek tomu mám zo zákulisia informácie, že o zadlžení únie je už takmer rozhodnuté, pretože peniaze chce každá vláda. Podľa predbežného plánu by 8 miliárd eur malo dostať aj Slovensko. Mnohé slovenské médiá a politici prezentujú tento zámer zadlžiť EÚ a poskytnúť peniaze (aj) Slovensku priam zaľúbene nekriticky. Pritom aj v samotných bruselských médiách sa tento zámer únie stretáva s oprávnenými obavami a kritikou (napr. https://www.politico.eu/article/ursula-von-der-leyens-big-gamble-with-bo…). Proti tomuto spôsobu zadlžovania únie a spôsobu prerozdeľovania takto získaných peňazí namietajú aj mnohé európske štáty, napríklad Rakúsko, Holandsko, Dánsko, Švédsko, Česko, Maďarsko…

Preto z pozície europoslanca aj touto formou vyzývam slovenskú vládu, aby nezapredala Slovensko kvôli požičaným peniazom z únie. Ak Slovensko chce tieto peniaze z EÚ prijať, tak to urobme len za podmienky, že to nebude viesť k odovzdávaniu ďalších mocenských kompetencií do Bruselu a ani k prehlbovaniu závislosti Slovenska na zahraničí. Závislí na zahraničí sme už aj tak dosť. Nepredajme svoju vlasť kvôli peniazom!

Práve naopak, snažme sa využiť túto krízu na štrukturálne reformy a prebudovanie nášho slovenského hospodárstva tak, aby bolo stabilným pilierom a oporou pre slovenských občanov, a aby sme si zabezpečili maximálnu sebestačnosť a prosperitu aj v časoch, keď sa prestane dariť Nemecku, Európskej únii alebo hoci aj celému svetu.

MILAN UHRÍK

Viac informácií sa môžete dozvedieť v sprievodnom videu: 

Odeslat komentář