Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
NEPÁL: Počty „nových denných prípadov COVID-19“ sú dnes v Nepále nízke, športové podujatia plné, bary a reštaurácie pootvárané, deti v školách a na univerzitách prítomné.
Dokonca majú aj protesty, ale nie proti pandemickým obmedzeniam. Tie totiž už žiadne neexistujú. Protestujú proti nezamestnanosti a vzrastajúcej zadĺženosti, ktoré sú pozostatkom niekdajších lockdownov.
Tiež sa vrátili dopravne zápchy. Politici organizujú protesty, ktoré sa však zameriavajú na boj jedných s druhými, nie na boj proti vírusu.
Mnohí chudobní Nepálci dnes však zápasia s ekonomickou devastáciou, ktorú za sebou zanechala pandémia COVID-19. Avšak na povrchu sa ich život viac či menej vrátil do normálnych koľají.
Akoby sa ani nič nestalo
„Nočné kluby sú preplnené. Školy a univerzity sa otvárajú. Športové podujatia sú plné. Zdá sa, akoby tu žiadny kovid ani nebol,“ hovorí Sameer Mani Dixit, špecialista na verejné zdravie.
„Odporuje to akejkoľvek logike.“
So slabým verejným zdravotníctvom, preplnenými multigeneračnými domami a množstvom migrujúcich pracovníkov z Indie, existovali vážne obavy, že si to v Nepále, ako jednej z najchudobnejších krajín v Ázii, vyžiada krutú daň.
Namiesto toho počet infekcií COVID-19 postupne klesal z priemeru 3000 nových prípadov denne v októbri 2020 na zhruba 300 v januári 2021.
Nedávno v Nepále zaznamenali prvý deň od augusta 2020, kedy na kovid nikto nezomrel. Celkovo v krajine s populáciou 30 miliónov obyvateľov zomrelo na ochorenie COVID-19 niečo vyše 2000 ľudí.
„Počty nových prípadov jednoznačne klesajú. Počty hospitalizovaných v nemocniciach sú tiež veľmi nízke. Celkovo sa zdá, že v tejto chvíli je vírus pod kontrolou,“ uvádza Basu Dev Pandey, bývalý riaditeľ vládneho Úradu pre epidemiológiu a kontrolu ochorení.
Za čo vďačí Nepál tomuto priaznivému vývoju pandémie
Experti tvrdia, že je ťažké presne určiť dôvody za nízkou mierou infekcie COVID-19 v krajine, nakoľko nemajú dostatok spoľahlivých dát.
Dr. Anup Subedi, lekár špecializujúci sa na infekčné choroby, poukazuje na to, že v krajine sa konalo iba obmedzené testovanie a obáva sa, že krajina môže byť stále zraniteľná voči novým variantom vírusu.
„Keď prídu nové varianty, kolektívna imunita nebude mať význam. Každý bude znova v ohrození. Bojím sa, že to môže znova explodovať a my nemáme nastavené žiadne opatrenia“.
(Poznámka redakcie: Toto je typický príklad vyvolávania strachu. Zvláštne, že pri pôvodnom variante koronavírusu absencia opatrení neviedla k žiadnej katastrofe, prečo by teda mala viesť pri nových variantoch, teda ak vôbec nejaké existujú? Rovnako aj u nás rozosievajú politici a epidemiológovia strach, netreba mu však podľahnúť.)
Nepálska vláda zaviedla v marci 2020 celoštátny lockdown, ktorý skončil v júli a dokonca počas neho bránila aj návratu vlastných občanov do vlasti.
Kritici ale tvrdia, že manažment opatrení bol slabý, takmer neexistovalo dohľadávanie kontaktov, na hraniciach s Indiou boli len mierne kontroly a systém karantén bol nefunkčný.
„Vláda bola nadmieru neefektívna. Absentovala vôľa na zapojenie expertov a využívanie dát a vedy. Premiér nerešpektoval odporúčania odborníkov a správal sa rozpačito,“ dodáva Subedi.
No a potom od augusta 2020, keď už bol lockdown zrušený, bola pandémia ponechaná viac menej voľnému priebehu. Z uvedeného sa teda zdá, že keď necháte prírode voľnú ruku a nezasahujete do nej, tak si veci vyrieši sama, čo sa pravdepodobne stalo aj v tomto prípade.
Viac ako pandémiu trápi Nepál životná úroveň
Namiesto pandémie bola komunistická vláda krajiny posledné mesiace zaneprázdnená vlastným politickým bojom.
Napriek väčšine v parlamente predseda vlády Sharma Oli v decembri 2020 rozpustil parlament a vyhlásil predčasné voľby, aby získal väčšiu prevahu nad svojím politickým rivalom.
Opozícia to vyhlásila za protiústavné a v krajine vypukla séria protestov organizovaných naprieč politickým spektrom, na ktorých sa zúčastnili desaťtisíce demonštrantov.
Hoci riziko vírusu pominulo, krajina sa od posledného lockdownu zmieta v ekonomických problémoch. Vzrástla nezamestnanosť i zadĺženie obyvateľstva. Problémy má hlavne turistický priemysel, nakoľko turizmus vo svete sa doteraz neobnovil.
„Život po lockdowne je pre mňa stále veľmi ťažký, hľadám si prácu, no žiadnu neviem nájsť. Môj muž začal piť a ja nie som schopná zaplatiť poplatky deťom za školu,“ hovorí Shova Shrestha, bývalá drobná predavačka zeleniny, ktorá nedokázala obnoviť svoje podnikanie.
No a čo sa týka turistického priemyslu v regióne okolo Mount Everestu, tak ten bol v podstate zdevastovaný.
Vláda dúfala, že v roku 2020 priláka do krajiny 2 milióny turistov, no prišlo ich len zhruba 230 tisíc, aj to väčšina z nich v čase pred marcovým lockdownom.
Podobne je to aj v južných chudobných oblastiach krajiny, kde sa marginalizované komunity živia v poľnohospodárstve prácou pre bohatých vlastníkov pôdy a zo svojej mzdy musia často splácať pôžičky s vysokými úrokmi.
Počas lockdownov však neboli schopní za prácou dochádzať a mnohí z nich tak zostali úplne bez príjmov.
Záver
Relatívne krátke trvanie pandémie v Nepále (od marca do júla 2020) má aj mesiace po nej na obyvateľstvo vážne dopady.
Aké dopady budú asi na ľudí u nás, keď tento stav trvá už takmer rok a vláda ho naďalej naťahuje s koncom v nedohľadne? Nemali by sme sa aj my poučiť z príkladu Nepálu, že kde sa nezasahuje, tam si príroda dokáže poradiť sama?
Odkiaľ sa berie ten bohorovný postoj politikov, ktorí si myslia, že sa musia montovať do všetkého, vrátane prírodných procesov, ktorým vôbec nerozumejú? Pričom zvyčajne svojimi zásahmi narobia viac škôd než úžitku.
Zdroj: https://www.badatel.net
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi